Vents Dubrovskis

Vai laiks dedzināt raganas?

Februārī uzsākām rakstu sēriju par to, kā un kāpēc luterāņu mācītājam Raitim Evamoisam izdevās atcelt latvisko tradīciju pasākumu Engures pirmsskolas izglītības iestādē «Spārīte». Uzklausījām dažādus viedokļus un Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa atzina, ka kļūdījies, respektējot mācītāja aicinājumu un iesakot bērnudārza vadītājai atcelt pasākumu.

Februārī uzsākām rakstu sēriju par to, kā un kāpēc luterāņu mācītājam Raitim Evamoisam izdevās atcelt latvisko tradīciju pasākumu Engures pirmsskolas izglītības iestādē «Spārīte». Uzklausījām dažādus viedokļus un Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa atzina, ka kļūdījies, respektējot mācītāja aicinājumu un iesakot bērnudārza vadītājai atcelt pasākumu. Rakstu sēriju noslēdzām ar folklorista un tostarp kristieša Valda Muktupāvela aicinājumu būt atvērtākiem Dieva izpratnē un iecietīgākiem savstarpējā saskarsmē; tomēr tēmu ar pretenciozo uzstādījumu – kurš tad īsti ir tumsoņa – šodienas kristietis vai latviskās folkloras cienītājs, tik vienkārši noslēgt neizdevās.

Kāds lasītājs e-pastā vaicā: “Mani kā kristieti interesē, kā šo situāciju ir atrisinājusi draudze un kāda attieksme pret Dieva vārda izkropļošanu un šīm cilvēku vajāšanām ir draudzes ganu uzraugošajiem – Kandavas iecirkņa prāvestam Mārcim Zeifertam un Liepājas diecēzes bīskapam Pāvilam Brūverim?”

Atsaucoties lasītāju vaicājumam, tad arī uzklausījām Kandavas iecirkņa prāvestu Mārci Zeifertu un Liepājas diacēzes bīskapu Pāvilu Brūveri.

M. Zeiferts:

– Svarīgākais, ka ir sākusies diskusija par folkloras un kristīgās ticības attiecībām un cilvēkiem radušies jautājumi, ko nevaram neņemt vērā. Tas ir brīnišķīgs ieguvums – mums ir iespēja runāt. Cilvēki, kas atrodas no baznīcas tālu, vaicā: ”Kas es īsti esmu? Kas esmu kā latvietis; kā sevī apzinos latviskās vērtības…?” Tāpat arī ticīgs cilvēks, ņemot vērā savu pieredzi, mēģina saprast – kas es īsti esmu? Un, protams, kādā brīdī mēs saprotam, ka esam ne tikai latvieši vai tikai kristieši – mēs vienlaikus esam gan latvieši, gan kristieši. Gribētu atsaukties uz novadnieku, savu priekšteci Teodoru Zeifertu (literatūras vēsturnieku un kritiķi), kurš runāja par latvietības zemi (tātad, kultūru un tradīcijām) un kristietības debesīm. Tā ir pasaules aina, kā latvietis sevi redzēja 19. gadsimtā – nacionālās pašapziņas atmodas laikā. Tas ir ļoti svarīgs redzējums, runājot par to, kas īsti esam.

Vairāk lasiet otrdienas, 23. aprīļa, laikrakstā.

 

Komentāri

  1. Piedodiet, bet ceru, ka vēl daudzi krieviski saprot … – man slinkums tulkot ..
    Секреты успеха Великих
    Притча.

    Когда человек был ещё ребёнком, бабушка всегда говорила ему: «Внучек, вот вырастешь ты большой, станет тебе на душе плохо — ты иди в храм, тебе всегда там легче будет».
    Вырос человек. И стало ему жить как-то совсем невыносимо. Вспомнил он совет бабушки и пошёл в храм. И тут к нему подходит кто-то: «Не так руки держишь!» Вторая подбегает: «Не там стоишь!» Третья ворчит: «Не так одет!» Сзади одёргивают: «Неправильно крестишься!» А тут подошла одна женщина и говорит ему:
    — Вы бы вышли из храма, купили себе книжку о том, как себя здесь вести надо, потом бы и заходили.
    Вышел человек из храма, сел на скамейку и горько заплакал. И вдруг слышит он голос:
    — Что ты, дитя моё, плачешь?
    Поднял человек своё заплаканное лицо и увидел Христа. Говорит:
    — Господи! Меня в храм не пускают!
    Обнял его Иисус:
    — Не плачь, они и меня давно туда не пускают…

    1. Labs teksts. Nepaslinkoju iztulkoju:
      Līdzība.

      Kad cilvēks bija vēl bērns, vecmāmiņa vienmēr viņam teica: “Mazdēliņ, kad izaugsi liels, un tev būs slikti – doties uz baznīcu, tev vienmēr tur kļūs vieglāk.”
      Izauga cilvēks. Un kļuva viņam dzīvot kaut kā pilnīgi nepanesami. Viņš atcerējās savas vecmāmiņas padomu, un devās uz baznīcu. Te kāds viņam pienāk: “Nepareizi rokas turi!” Otra pieskrien: “Te stāvēt nedrīkst!” Trešā noburkšķ: “Apģērbs nav piemērots!” Aizmugurē apsauc: “Nepareizi krustu pārmeta!” Tad pienāca sieviete un sacīja viņam:
      – Jūs varētu iziet no baznīcas, un nopirkt sev grāmatiņu par to, kā šeit jāuzvedas, tad varētu arī nākt iekšā.
      Vīrs izgāja no baznīcas, apsēdās uz soliņa un rūgti raudāja. Pēkšņi viņš dzird balsi:
      – Kāpēc tu, mans bērns, raudi?
      Pacēla vīrs savu saraudāto seju un ieraudzīja Kristu.
      Sacīja vīrs:
      – Mans Kungs! Mani nelaiž baznīcā!
      Jēzus apskāva viņu:
      – Neraudi, viņi arī mani jau sen tur nelaiž…

    2. Paldies, tiešām patiesi vārdi. Ticu Dievam, bet nu daža laba mācītāja tumsonība ir šokējoša. Labi, ka priekšsēdētājs saprata.

      1. Mācītāji arī ir tikai cilvēki. Gruntīgāka apakšlūpa par virslūpu norāda uz to, ka dominē kaislības. 😉

  2. Mēs visi kopā veidojam vienu vesalu Dievu,bet dzimuši esam savā senču baltu zemē , iekopjam to un atstājam sakoptu nākošam paaudzēm, lai viņi var attīstīties un veidot tālāķ veselo Dievu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *