Kā aizvēra un tūlīt arī atvēra Kandavas kartinga trasi

Īsi pirms jaunā mācību gada sākuma norisinājās kārtējā Kandavas novada domes sēde, kas krietni ieilga atsevišķu diskusiju dēļ. Sēdes pašā noslēgumā steidzamības kārtībā tika uzklausīts Kandavas kartinga trases juridiskais pārstāvis. Pēc Augstākās tiesas lēmuma pašvaldībai atkal bija jālemj – var vai nevar trase darboties.

Īsi pirms jaunā mācību gada sākuma norisinājās kārtējā Kandavas novada domes sēde, kas krietni ieilga atsevišķu diskusiju dēļ. Sēdes pašā noslēgumā steidzamības kārtībā tika uzklausīts Kandavas kartinga trases juridiskais pārstāvis. Pēc Augstākās tiesas lēmuma pašvaldībai atkal bija jālemj – var vai nevar trase darboties.

 

Ar lūgumu atjaunot tās darbību, domē  bija vērsusies Kandavas kartinga trase. Tā uz vairākām dienām tika slēgta Augstākās tiesas lēmuma dēļ. Lēmuma būtību jeb drīzāk vēsturi iesākumā skaidrot uzņēmās domes jurists Jānis Mazitāns.

 

Pēc tam, kad 2014. gadā tika nepārprotami konstatēts (Veselības inspekcijas ekspertīzes un atzinums), ka trases radītais troksnis pārsniedz valstī pieļaujamās normas, novada dome bija spiesta pieprasīt tās slēgšanu. Un tas arī tika arī izdarīts. Vēl pēc gada, 2015. gada decembrī, dome gan atkal atļāva trasi ekspluatēt. Atgādinājumam – tas tāpēc, ka trases atbalstītāji panāca, ka tiek mainīti Ministru kabineta noteikumi, kas paredzēja, ka cilvēks varot tomēr tīri labi sadzīvot ar lielāku troksni, nekā iepriekš bijis noteikts. Šādas ne ar ko nepamatotas izmaiņas gan tūdaļ arī apstrīdēja Tiesībsarga birojs. Un Satversmes tiesa tā iebildumus atzina par pamatotiem, tāpēc kartingu trases atbalstītājiem atlika vien noteikumus par trokšņošanu grozīt atpakaļ. Paralēli gan turpinājās arī citas tiesvedības, kas trasei deva pagaidu atļauja turpināt darbu. Taču atbilstoši Augstākās tiesas lēmumam, kas tika pieņemts šī gada 23. augustā, gan arī šāda pagaidu atrunas lietošana vairs nav iespējama, tāpēc trase 25. augustā tika slēgta.

Pamatojums pēdējam tiesas lēmumam – pašvaldība, ļaujot trasei darboties pagaidu režīmā, ir balstījusies uz vēl vecajiem, neatceltajiem normatīviem.

Pašas trases juridiskais pārstāvis Mārtiņš Daģis gan uzsvēra, ka tas esot tikai formāli un nu domei ir iespēja atļauju dot atkārtoti, īpaši, ņemot vērā, ka ikdienā trokšņa līmenis trasē nepārsniedzot noteiktās normas jeb ir zem 55 decibeliem. Izņēmums esot sacensības (tādas bijušas jūlijā un ilgušas bija divas dienas). Izņēmums gan tas esot arī no likuma puses, skaidroja M. Daģis, jo tas bijis saskaņots publisks pasākums (saskaņots ar pašvaldību, ne tiesu vai Ministru kabinetu). Vēl deputātiem tika uzrādīti pašu trases ekspluatētāju veiktie mērījumi, jo, likums paredzot, ka tādus jāveic regulāri. Viens uztvērējs ir trasē, otrs – pie dzīvojamās mājās Priežu ielā. Un trases pārstāvis pat apgalvoja, ka esot bijušas situācijas, kad troksnis pārsniedzis pieļaujamos līmeņus tad, kad trase bijusi slēgta. Tas, kā uzsvēra M. Daģis, norādot, ka paši mājas iedzīvotāji vai arī kāds cits tuvākajā apkārtnē spēj sasniegt tādus pašus decibelus kā trase.

Siena – projektā

Vēl trases īpašnieki esot pasūtījuši arī pētījumu par to, vai maz noteiktās trokšņu normas spēj izpildīt (SIA «Estonian, Latvian & Lithuanian Environment»), un atbildes esot apstiprinoša, tāpēc būtībā, kā uzskata trases pārstāvis, šķēršļu, lai tā turpinātu darboties esošajā režīmā, neesot. Interesanti gan tas, ka, lai arī no trases atjaunošanas pirmsākumiem solītā aizsargsiena vēl arvien nav uzbūvēta, proti, fiziskas robežas troksnim nav, tā pēkšņi kļuvusi klusāka… Iepriekš gan Veselības inspekcijas mērījumi ar atsevišķiem izņēmumiem liecināja pretējo… Sienu, vismaz daļēji, gan tiešām ir plānots būvēt, un tam saņemts arī Eiropas finansējums. Projekts gan aizkavējies un, kā norādīja trases pārstāvis, tādēļ, ka arī tas balstīts uz vēl iepriekšējām normām. Taču runāšot par pagarinājumu un centīšoties sienu tomēr būvēt, kā arī paralēli meklēt  finansējumu tās turpinājumam. Deputāti ieminējās arī par to, ka kādā brīdī esot runāts arī par elektrokartiem, kas praktiski nerada troksni – vai tādi trasē ir? M. Daģis norādīja, ka tuvākā laikā neko solīt nevarot, ņemto vērā dārgās izmaksas. Un noslēgumā, neskatoties uz to, ka deputāts Dainis Rozenfelds piebilda – vai tik dome ar savu lēmumu šobrīd nesteidzas notikumiem pa priekšu, jo piedaloties taču tikai vienas puses pārstāvji – tika nolemts atjaunot trases darbību. J. Mazitāns vēl pirms tam norādīja, ka pašvaldībai, ja netiek pārkāptas kādas normas, nav pamata likt šķēršļus uzņēmējdarbībai. Savukārt, piemēram, deputāts Kaspars Ševčuks nemaz neslēpa, ka ir personīgi ieinteresēts trases darbības atjaunošanā – viņam esot paredzēta braukšana, tāpat būšot arī sacensības.

 

 

Komentāri

 1. Nu tak lai tā vecene kam traucē dzīvo Rīgā!!!Kandavai tāda nav vajadzīga!Gribēja tikai naudu iegrābt vecā juriste!Kandavai tā jau maz kas atlicis ar ko cilvēkus piesaistīt!Vel kaut kāda veca *** to pašu mēģina noslāpēt!

 2. Kā tas civilizētā valstī var notikt, ka kaut kādi smirdīgi pļerkšķi pilsētas teritorijā kļūst svarīgāki par pilsētas iedzīvotājiem? Varbūt drīkst uzzināt cik lieli ir pašvaldības ieņēmumi no šī privātā projekta un cik lieli ir pašvaldības zaudējumi, kas radušies pilsētas iedzīvotājiem pametot šo skaisto pilsētu ierēdņu stulbu lēmumu dėļ pēdējo 25 gadu laikā.

   1. Es gribētu teikt,ka nevajag jaukt kartinga trases radīto troksni ar uz ielas radīto troksni. Cik esmu redzējis-puišeļi ar motorolleriem pa ielu zāģē daudz kaitinošāk.

  1. Kā jūs tā varat teikt? Labāk nākat ar ģimeni paskatīties kādu sacensību, kas norisinās Kandavā, nevis sēdiet mājās un neko nedarāt. 😉

   1. Tieši tā lai nāk vecāki ar bērniem atpūšas veselīgi nevis no sēž pie TV un bērni pie viedierīcēm! Uz sacensībām viesu nami pilni veikalos ienākumi trasē dzīvo! Tik žēl ka dažu glupu cilvēku neapdomīgas rīcības dēļ tas tiek izpostīts

 3. Piesaista kaut vai tikai uzmanību!!!Un starptautiskas sacīkstes nenotiek uz katrā pilsētā uz katra stūra!Aizklopēsim visu ciet,lai paliek vecie uz ielām tikai!tā jau Kandavas ielās pēc pensionāriem vien ož!Gadu desmitiem trase ir bijusi,tagad sāk traucēt!visu bērnību esmu nodzīvojis pie trases,kaut kā netraucēja ne man,ne kaimiņiem!Toreiz laikam nebija modē iedzīvoties naudā par visādiem sīkumiem!

 4. Vai tiešām kandavniekiem ir jāgaida kamēr šī “taisnības” cīnītāja vai tie spēki, kas aiz visa šī murga stāv, pārtrauks šīszemes gaitas! Negribu ticēt, ka nav likumīgas iespējas panākt progresu šī jautājuma risināšanā. Un vispār vai tad pat svētajos rakstos, proti Jāņa evaņģēlija 11. nodaļas 50.-53. pantā, nav dota norāde, ka, ja to prasa tautas labums, viena cilvēka intereses ir mazsvarīgas.

 5. Es personīgi nezinu nevienu kandavnieku kurš būtu “pret” kartingtrasi. Es lepojos, ka mums tāda ir – nu jau var teikt vēsturiski! Visvairāk mani izbrīna, kā viens tantuks var nolikt uz ausīm visas tiesas (vai arī trases īpašnieki tomēr mums visu nepastāsta kā tad tur īsti ir?)…

 6. Tā jau Kandavā nekas īsti nenotiek,vēl grib atņemt pašu pēdējo. Tai juristei un vorkaļu ģimenei šis ir peļņas projekts, nejau katru dienu tur visi gonko no rīta līdz vakaram.

 7. Re,te visa kā tūristiem Kandavas novadā visitkandava.lv. Un vienmēr meklē naktsmājas, izklaides un visu kas ar to saistīts dēļ, trasē notiekošajiem, pasākumiem. Lai vēl vairāk tādu pasākumu un aktivitāšu cienītāju!
  Tad jau aizliedziet arī ‘Nāriņas’ diskonaktis, kas notiek brīvdienu naktīs un ar daudz lielāku troksni. Tas viss jau kļūst smieklīgi un šķiet, ka ir cilvēki, kuriem aiz gara laika šis viss vajadzīgs, šķiežot nodokļu maksātāju naudiņa.

 8. Privāts Projekts Kāpēc…??trase bija Kandavas ST īpašumā uzprasiet kāpēc tika pārdota no Kandavas Domes puses kurā Lombardā ieķīlāta,,,..?? kurš trasi kas nesa Kandavas vārdu no 1972 gada iztirgoja. Labuma meklētāji mums ir ekonomists un Finansists Deputats Rouzijs kurš teica kādi uzņēmēji lūk Kandavā lielākie nodokļu maksātāji ir Kandavas skolas… kas tad nu 2002 gada Kandavas ekonomiskie rādītāji nokritās līdz Latgales lejasdaļas ekonomiskajiem rādītājiem Super Latvijas ceļa darbonīšu izvērsto aktivitāšu dēļ jo tad pie Stūres kas tad darbojās…. apskatiet pilsētas vēsturi….. ir Jautājumi prasiet padalīšos ar Info

 9. . Nesaprotu, kāpēc tad nevar uzlikt to sienu, ja trokšņu līmenis pārsniedz normu? Ja kāds grib pelnīt un skaļi izklaidēties, tad to nedrīkst darīt uz citu cilvēku veselības rēķina. Diemžēl izskatās, ka daļai cilvēku eksistē tikai savtīgas intereses, bet citādi domājošie tiek nozākāti pēdējiem vārdiem. Tas vien jau liecina par šo cilvēku ne sevišķi augsto saprāta un kultūras līmeni. Diez vai trases aizstāvji paši gribētu dzīvot tai blakus.

 10. 1972.gadā cilvēki pieļāva kļūdu būvēdami trasi pilsētā un tā pa šiem gadiem neatradās neviens kas šo kļūdu izlabotu. Kartinga trasei nav jābūt pilsētas centrā bet ārpus pilsētas.Bija iespējā pārcelt brīdī kad notirgoja vieglas peļņas tīkotājiem, nekas nesanāca, uzdūrās uz vietējās tantes. Malacis, lai tante turās! No Pūzurgravas moto trasi varējā pārcelt, un viss kārtībā. Es negribētu dzīvot pie tās trases un tie ekonomiskie labumi ir stipri pārspīlēti.Ne tie gudrākie cilvēki Kandavā ir pieņēmuši lēmumus – svarīgus mums visiem un pieņem vēl šodien, nekas nemainās.

 11. Rozenfelda kungs ir viena no otras puses galvenajām ieinteresentajām personām un kūdīt pratējs.
  Vainīgā nemiera cēlāja pat atļaujas iebilst, ka trases viena projekta autors ir Tilke. Novēlu vairāk saprāta trases slāpētājiem.

 12. Iesaku Kandavas novada domei uztaisīt iedzīvotājiem publisku apspriešanu, vajag vai, nevajag trase? Un tad lai skatās ko domā vairākums Kandavnieki, kaut man jau rezultāts ir skaidrs trasi vajag un punkts.

 13. Lai ir Privāts, viss Latvijā pa lielam ir privāts kaut kam, tas kas ir privāts ir sakops un nav nolaists līdz grausta līmenim, lielākā daļa pašvaldību/valsts īpašumi ir draudīgā stāvoklī! Es nezinu kas ar to tantuku jādar bet nu šis nav nopietni, Kandavai jāpasludin šo tantuku kā nevēlamāko cilvēku Kandavas novadā!

 14. Vajag ņemt piemēru no Senās Grieķijas demokrātijām, tas ir, vajag sasaukt Kandavas pilsētas tautas sapulci un nobalsot par šīs pilsētai nevēlamās personas izraidīšanu trimdā (ostrakisms).

 15. Tā nejaukā kundze nemaz Kandavā nedzīvo, viņa mīt Rīgā, bet Kandavā viņai ir īpašums- malkas šķūnis……bet tas, ka viņas te nav, jau netraucē tiesāties gadu garumā…..

 16. par kādu pārcelšanu Trasi tur uzbūvēja 1972 gadā un punkts. Elza Gulbe īpašumu iegādajās kad…?? ekonomiskais Labums pateicoties Rouzija finasista spējām nolaist Kandavu ar Saviem drauģeļiem uz Latgales Līmeni viņs pat nepakautrējās nozagt Basketbola gridas dēļus no Stadiona savādāk to nevar nosaukt…..Kandava paliek par vecu un neapmierinātu iedzīvotāju pilsētu visi brauc prom …drīz Jums nebūs no kā nodokļus iekasēt ar šādu Attieksmi. Koku par maz troksnis par lielu .gaiss par maz viss ir slikti un ja paņem trasi tad tā atrodas pilsētas malā nevis centrā Ja Cilvēks ir slims viņu var ārstēt bet ja Debīls tad jau neko .Prātiņ nāc mājās Kandava visu iespēju pilsēta…..

 17. Viena no tiesvēdībām no Elzas puses ir pret pretrokšņu sienas būvēšanu…sienai līdz oktobrim vajadzēja būt gatavai, nu arī tās būvniecība ir apturēta. Viņa pati vairs nezina ko grib…

 18. Varbūt viņai vienkārši sagādā prieku cilvēku prātu čakarēšana. Vajag viņu uzaicināt uz Nāriņu un kārtīgi izskalot rīkli ar maigiem dzērieniem. Varbūt tad nāks pie prāta un liksies mierā.

 19. Ainārs Jēkabsons laikam gan ir paštaisns un bez izglītības, komentārs par to liecina un dusmīgs piedevām. Ko pats dzīvē esi paveicis? Gadi iet, jābūt jau kādam redzamam rezultātam.Pasmaidīt, vai līdzi just? Kā rīkoties?

 20. ar izglītību ir O.K.
  paveicis arī esmu pietiekošī dzīvē
  nepatīk nekaunīgi cilvēki,kuri cenšas iedzīvoties uz citiem
  man nav jāslēpjas zem cita vārda
  vecāki neiemācīja zagt
  riebjas ka cilvēki neredz tālāk par savu degungalu..
  Cik ilgi smaidīt par Elzas un Daiņa izlēcieniem
  jā esmu paštaisns.

 21. Jā neesmu traktorists ar Maģistra grādu.mans diploms ir pielīdzināts maģistra grādam kā inženierim-mehāniķis rasējumus lasu tehniskās lietas pārzinu ar pārējo arī viss ir kārtībā

 22. Donžuānam taisnība, jo kas tad ir alkohola degustēšana bez tā dabiskā turpinājuma. Ir tikai jāatrod kāds īstens novada patriots, kurš vispārības labā uzņemtos šīs atbildīgās misijas īstenošanu.

 23. Skaidrs kā diena, ka kartinga īpašnieki vienkārši negrib izdot ne centa, lai pasargātu pilsētniekus no trokšņa. Siena dārga, elektrokarti tāpat. Un domnieki viņiem piebalso.

 24. Laikam pirmo reizi dzīvē esi neapmierināts ar notiekošo Kandavā iepriekšējie lēmumi Tev labāk patika esmu gatavs ar Tevi apvienot spēkus un pārtraukt to patvaļu…?? ko saki zini kā mani atrast…??

 25. Un vai kāds vispār ir iedomājies par šķūņa skaņas izolācijas iespējām?
  Šķiet, ka šķūnis nav paredzēts dzīvošanai, dzīvot gan jau, ka tur drīkst, bet tad nevajadzētu vainot citus.

 26. FUI ir Kandavas novada domei par atļauju rīkot sacensības,neskatoties uz TIESAS LĒMUMU! var redzēt cik ļoti varas un naudas kāri vīri iesaistīti! Iet pāri tiesu lēmumiem un uz iedzīvotājiem kam jācieš vispār nospļauties. FUI.

 27. Jāni no kā Tu ciet kura trokšņa kur tad Tu dzīvo…??? man ar viens draugs cieta tagad vairs necieš nejūt neko tikai smaida Stulbi……

 28. Jāni no kā Tu ciet kura trokšņa kur tad Tu dzīvo…??? man ar viens draugs cieta tagad vairs necieš nejūt neko tikai smaida ……

 29. Kas Te ko nezina paši jus balderianus salietojušies paši neko neziniet un nesaproties elza turis pie koka drīz stunda atmaksās tavu ciešanu sāpi varesies uz lielā plosta kāpt unturpināt špies no tiem alkatīgajiem savu pienakušos naudu par cēlo misiju nesiju

 30. kādā dzimumsakarā man būtu jāzin tā cilvēka vārds un uzvārds kas gadu 10 savu iegribu dēļ un Deputāta Rouzija atbalstīta terorizē Kandavas dzīvi.šobrīd man tiešām nav laika ,bet šeit izskatās pēc izspiešanas grupā tas ir ļoti nopietns pants…… es īpašnieku vietā pastrādātu šajā virzienā divi pensija vecuma indivīdi vēlas iedzīvoties piesaista savus radiniekus un izmantojot super lielvasts likumus tērē nodokļu maksātāju naudu interesanti cik tad Pluss nodokļos ir iemaksājuši- nevis nodokļos no nodokļu maksātāju saņemtās naudas .bet no savas privātās darbības tad redzēsim tos viņu plusus….nevajag tērēt to ko Jūs nevariet apmaksāt…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.