Attēlam ir ilustratīva nozīme

Veselības aprūpes skarbā realitāte

Domājams, kamēr tā īsti pašam vai kādam tuviniekam nav nācies nopietni

saskarties ar veselības problēmām un kamēr vien mūsu pieredze ir veselības jomas atbildīgo amatpersonu vēstījumi masu medijos, šķiet, ka ar veselības aprūpi viss ir kārtībā. Visi valsts ierēdņi un amatpersonas tik rosīgas, tā strādā, tā strādā, un reformas notiek nepārtraukti. Jā, ārstniecības un diagnostikas  metodes top aizvien modernākas… Žēl tikai, ka tās lielākai daļai Latvijas iedzīvotāju faktiski nav pieejamas. Vienkārša redzes pārbaude, ko ārsti rekomendē ikvienam cilvēkam pēc 40 gadu vecuma, faktiski šajā gadā jau vairs nav pieejama, jo kvotas beigušās. Arī uz daudziem citiem izmeklējumiem, operācijām (ar valsts līdzfinansējumu) ir garumgaras rindas. Un tas ir tikai sīkums, salīdzinot ar problēmām, kādas, kā izrādās, piedzīvojusi kāda vēža paciente, kurai nozīmēto brahiterapiju ieteikts meklē ārzemēs, jo, lūk, Latvijā vienīgā iekārta acīmredzot ir tik veca, ka izgājusi no ierindas un nav vairs salabojama. Savukārt Lietuvā šādas iekārtas esot četras, tad nu terapiju varot iziet tur. Kā varējām vērot TV3 raidījumā «Bez tabu», kur slimnieces piederīgie vērsās pēc palīdzības, Nacionāla veselības dienesta pārstāvji tik vien spēja izdvest, ka Lietuvā saņemt terapiju nevajadzētu būt nekādām problēmām… Diemžēl laiks, kas nepieciešams dzīvības glābšanai, iztek kā smiltis caur pirkstiem…

Bet ko nu runāt par tādām smalkām lietām, kā medicīniskā aparatūra, ja, sešas stundas gaidot uzņemšanā, slimniekam pat krēslu nepasniedz. To savukārt kā lielu brīnumu konstatējis satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Atbildot uz viņa ierakstu tviterī  partijas «Saskaņa» pārstāvis sasaucis Saeimas apakškomisijas sēdi. Vai nav jaukas kungu politiskās izklaides spēlītes? Diez kādu valdības sēdi tad vajadzētu sasaukt par to, ka Latvijā onkoloģijas centrā trūkst nepieciešamas aparatūras? Un vai kāds vispār vērtē, kāds medicīnisko aprīkojums nepieciešams, kādu iepērkam, kāds nolietojies? Vai vispār ir mediķi, kam ar to strādāt? (Tas, šķiet, varētu būt aktuāli arī Tukuma slimnīcā.)

Veselības aprūpei līdzekļu nepietiek, tiek runāts pat par speciāla nodokļa ieviešanu. Bet varbūt sīkāk būtu publiskojams jau esošā budžeta izlietojums? Uz to cita starpā vedina žurnālā «Santa» publicētā intervija ar Teksasas universitātes medicīnas profesoru Uģi Gruntmani, kurš bija nolēmis pārcelties uz dzīvi Latvijā un meklēja atbilstīgu darba piedāvājumu. Darbu nedabūjis, viņš atgriezās ASV. U. Gruntmanis uzskata, ka pastāvošajā situācijā faktiski nevienam nav īstas vēlmes kaut ko mainīt vai uzlabot. Mediķis ir atradis labi atalgotu un prestižu darbu Amerikā, bet politiskās spēlītes pie mums diemžēl turpinās. Un, iespējams, ka ne tikai spēlītes vien, jo ”svešas” acis un ausis šajā sistēmā, acīmredzot, īsti vēlamas nav.

Komentāri

 1. Tiesa gan, tikai nereti jau šājās spēlītēs ir iejaukti, tie, kuri ir atbildīgi savās iestādēs par līdzekļu izlietojumu un katram ministra bargo roku klāt nepieliksi. Varbūt būtu laiks, katram apzināties sava darba kvalitāti un godīgumu.Jo kamēr daļa nebūs aprijusies līdz nāvei, tikmēr mums tā būs,. Dažiem gribas dzīvot vēl labāk un labāk.

 2. Ko nu tik tālu un augstu meklēt – valsts, onk.centrs, ministri, ves.aprūpes sistēma, u.t.t.
  Mūsu pašu miestā no slimnīcas un poliklīnikas ir tikai ēkas. Speciālistu nav vispār. Nekādu nav. Pamēģini pierakstīties pie kardiologa, traumatologa, neirologa vai kāda cita loga…
  Tajā pašā laikā Tukuma slimnīcas SIA galvenā tante tik vien spēja kā stāstīt, ka mums nekā nav. Ne speciālistu, ne iekārtu, ne kā cita. It kā tas viss nebūtu arī no viņas atkarīgs. Kāds rezultāts savas nespējas, nevarības apstiprināšanai? Protams – tika iecelta par galveno (bez)atbildīgo uz vēl pieciem vai cik tur gadiem. Padsmit tūkstoši tukumnieku un vēl padsmit tūkstoši novada iedzīvotāji meklē medicīnisko palīdzību citur un mēģina nenomirt par spīti veselības aprūpei Tukumā………..

  1. Uz šo komentāru nebūtu jēgas atbildēt! Parasti to arī nedaru! Ja neredzat, ka 10 tūkstoši cilvēku saņem palīdzību, ka 270 darbinieki katru dienu strādā, lai palīdzētu, uzturētu, ārstētu..Tagad, kad vajag atbalstu, lai noturētu! Tāpēc jau Tukumā nekā nav! Visi dienesti tiek centralizēti citur! Vismaz kopā mēģinām noturēt slimnīcu! Tukumnieki! Un te nerunā Tante! Diezgan skarbi!

   Te galvenā tante! Nekad neesmu teikusi, ka mums nekā nav! Uzņemšana, operāciju zāles, iekārtas. personāls- viss atbilst prasībām! 10 tūkstoši saņem gadā palīdzību uzņemšanā! 3000 ārstējas slimnīcā! Personāls – profesionāls! Visās lietās divas puses! Tagad, kad vajag tiešām atbalstu – kāds Tukumniekiem raksturīgi atkal kurina negācijas? Domājam…….

   1. Kopija no šī paša portāla intervijas:

    – Mēs esam godīgi norādījuši, ko mēs varam izdarīt un ko mēs nevaram. Mūs arī jau minētajā Veselības inspekcijas pārbaudē uzslavēja, ka esam godīgi katastrofu medicīnas plānā norādījuši savas iespējas jeb to, ko varam vai nevaram.

    nu ko lai piebilst, malači! Godīgi pasakam, ka nevaram un darbiņš padarīts. Aplausi, ovācijas un prēmijas!

    p.s. vados tikai un vienīgi pēc savas personīgās pieredzes, nevis baumām.

  2. Cienījamā galvenā tante! Varu arī ar lielo burtu – cienījamā Galvenā Tante! Ciparus piesaukt nav liela māksla, pacienti ir arī citās apkārtējās mazajās slimnīcās un ne mazāk kā jūsējā! Viņi par to nepieprasa Trīszvaigžņu ordeni! Jautājums ir – ko Jūs kā slimnīcad Galvenā Tante esat paliekošu sasniegusi šo daudzo gadu laikā? Kāda ir Jūsu vīzija par slimnīcu tuvākajiem 5 gadiem un arī 20 gadiem? Jums kā vadītājai ir jāredz tālāk par šodienas Exceļa tabuliņu!
   Man kā prastam IIN nodokļu maksātājam (kura ievērojama daļa aiziet Jūsu kantora uzturēšanai!) labprāt gribētos dzirdēt par slimnīcas attīstību, pakalpojumu uzlabošanu, varbūt pat – kvalitatīvu (!) maksas medicīnas pakalpojumu ieviešanu.
   Kas ir tā vietā? Nožēlojama paskata 50 gadus veca nekvalitatīvi būvēta un neatjaunota būda! Rentgena bildes, kuras citās slimnīcās pa taisno met miskastē! Daktere Eikerte, kura Jums nebija derīga, bet patreiz ir viena no vislabākajām Stradiņa KUS Uzņemšanas nodaļas speciālistēm! Likvidēta Dzemdību nodaļa! Baisa paskata Terapijas nodaļa, kura drīzāk izskatās pēc mirdinātavas!
   Būdams patoloģisks patriots, pirms kāda laika nolēmu savu netīšām traumēto pirkstu parādīt Jūsu vadītās iestādes traumatologam, nevis meklēt uzreiz palīdzību Rīgā. Man ieteica aizbraukt atpūsties uz Kipru un visžēlīgi māsiņai pēc mana lūguma lika pietīt spirta kompresi. Pēc laika no tā pirksta brūces nāca ārā kaula šķēpeles, tas ir līks vēl šobaltdien! Un ne Jūsu vadītās iestādes rentgena bilde, ne pieredzes bagātais traumatologs nespēja saskatīt vaļējo (!) lūzumu! Ko ieteiksit? Iesūdzēt tiesā to bedri, ko Jūs lepni saucat par rajona slimnīcu? Piedzīt kompensāciju caur tiesu un likt tai bankrotēt reizi par reizēm? Ja nav, tad nav! Un šis nav vienīgais gadījums, paziņu lokā ir vēl …
   Cik ilgi Jūs gatavojaties aizņemt to vietu, vai tiešām neviens neredz Jūsu un Jūsu komandas neatbilstību ieņemamajiem amatiem?! Kam ir jānotiek, lai beidzot Tukuma slimnīca tiktu pie adekvāta vadītāja?!

 3. Viedi vārdi ,patiešām pie mums kā visdziļākajā sādžā, speciālistu nav, izmeklējumus nevar veikt, ja arī izdara rentgenu, atbilde jāgaida 5-7 dienas, kad varbūt vairāk nevajag. Runā tikai par algu, bet atdeve nekāda. Mainās valdības, ministri, arī vietējie deputāti, bet problēmas paliek. Kam vajag slimnīca ,kura tikai eksistē, bet labuma nekāda. Paskatieties, kā strādā Madonas slimnīca, kurā veic sarežģītas operācijas, piesaistīti labākie Rīgas speciālisti ir kvotas operācijām. Acīmredzot tur strādā vadītājs, kuram darbs sirdslieta, atbildība vēlme palīdzēt, tāpēc skumji, ka mēs kā vienmēr bārenīšu lomā.

 4. Izbeidziet!Jūs,tā sauktie tukumnieki, nezināt, ko nozīmē nesaņemt palīdzību! Un Tukumā tā noteikti nav! Un. Paldies dievam, ja mums ir slimnīca. Tādu trako sūdzmaņu dēļ mums, piemēram, neirologa vairs slimnīcā nav . Laba neirologa nav, jo divi tiešām traki cilvēki viņas dzīvi padarīja par elli, bet tukumnieki un jā, arī slimnīcas vadība labu ārsti neprata aizstāvēt.

  1. Diemžēl zinu gan ko nozīmē “saņemt palīdzību” Tukumā. Un tas, ka vēl joprojām esmu dzīvs nekādā mērā nav Tukuma slimnīcas un tās “speciālistu” nopelns!

 5. Pēc nopietna lūzuma un nepareizas ārstēšanas Tukumā bija nepieciešamas četras operācijas, tagad kad pagājuši vairāki gadi, ļoti nožēloju,ka nevērsos tiesā par zaudējuma piedziņu un morālo kaitējumu. Tā kā ,kamēr nemainīsies vadība, kura spēj un domā par darbu nekas nemainīsies, jo vairāk redzu kā lielās par audžuģimenes statusu, kas, protams, ir labi, bet domāju, ka šobrīd galvenais būtu slimnīcas vadīšana un tās attīstība. Varbūt skarbi, bet patiesi.

 6. Pēdējā avīzē tā arī pateica, ka jābrauc meklēt acu ārstu citur, jo ir, tā kā ir un citādi nebūs. Skaidri un gaiši pateikts, sauciet par tanti vai onkuli, ja esi pareizajā partijā, tad var dzīvot mierīgi! Jaunie laiki slimnīcā nebūs vēl ilgi, jo zivs pūst no galvas. Pajautājiet, kāpēc no Tukuma aizgāja dr. Vīndedzis? Varbūt Dzintra var atbildēt tepat komentāros par Eikerti un Vīndedzi, un Znatnaju, ja pietiks dūšas.

 7. Manuprāt, ir ļoti zemiski apvainot kādu, nezinot patieso situāciju! Ja ir izskanējis lūgums PĒC ATBALSTA, tad IR JĀATBALSTA! Nav jēgas spriedelēt! Nav jāapspriež tēma par puvušām zivīm, to galvām vai kokiem, kuriem ir divi gali! Ik katram var būt gan slikta, gan laba pieredze ārstēšanā ne tikai Tukumā, bet arī citās Latvijas slimnīcās! Un es TIEŠĀM, kā pavadošā persona zinu, ka tā ir! Es, varu teikt tikai tos labākos vārdus par Tukuma ārstiem, jo, kā jau minēju, ir pieredze! Ne tikai ārstēšanas ziņā, bet arī attieksmē!
  Attiecībā par pieminēto dakteri Vīndedzi, es gan nevaru teikt neko labu. Viņam nebija raksturīgi atrast vai konstatēt patieso cēloni traumai, manā gadījumā, viņam, kā privātārstam, patika saņemt naudu!
  Nedomāju, ka kādam būtu šajā gadījumā jāsniedz papildus komentāri! Ja šis ārsts ir aizgājis no Tukuma, tad citur viņam ir labāk, ir palikuši tie, kuri VĒLAS STRĀDĀT ŠEIT!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.