Tradīcijas ir jāizveido un jāizdzīvo

Vakar, 22. jūlijā, Tukumā sāka svinēt daudzās un dažādās toņkārtās aprunātos svētkus. Varbūt sanāk atkārtošanās un, iespējams, pat pašcitēšana, tomēr gribas atgādināt un šoreiz jo īpaši, ka svētku izdošanās vai neizdošanās būs tieši atkarīga no mums pašiem. Tā teikt, izvēlēsimies neapmeklēt, toties sociālajos tīklos viszinīgi un visu pakritizēt, dzīsim tik tālāk to naglu pilsētas kultūras un izklaides dzīves, kā daži mēdz izteikties, zārciņā. Nepārprotiet – kritizēt var un pat vajag, taču reizēm šķiet, ka dažs labs bez maz gaida, ka kāds viņu priekšā… mušas ar pakaļu ķers ( piedodiet, bet šī ir folklora no vecvecāku stabilo izteicienu pūra, šoreiz, kā šķiet, nu ļoti iederīga), bet patiesībā pat tas viņus daudz neizklaidētu, jo jau ieņemta poza, ka te uz vietas…  ‘‘nekas labs nekad nenotiek’’.

Neesmu diez ko objektīva vietējās kultūras dzīves patērētāja, jo lielākoties līdzdalība tajā, neskaitot dažādu koru aktivitātes, tomēr ir darbs. Taču – no otras puses – tieši pateicoties tam, ka darbs, ir bijusi iespēja palūkoties, tā teikt, mazliet no otrs puses, parunāties ar cilvēkiem, tostarp pasākumu organizatoriem. Un tas stāsts jau visur caurmērā līdzīgs. Reizēm, izstiepies vai saraujies, bet nav saprotams, ko īsti apmeklētāji gaida. Augstvērtīgu uzstāšanos? Bet profesionālu un visnotaļ atraktīvu mūziķu koncertos Tukumā, kā novērots, nav gluži tā, ka par sēdvietām kāds plēstos. Jā, ir uzticīgie un allaž uzcītīgie klausītāji, bet arī viņiem taču ir personīgā dzīve un darīšanas –  nevar vienmēr un visur būt klāt un taisīt masu. Kaut kas tuvāks tautai? Nu vīru un sievu koru koncertā šovasar Durbes estrādē, kas visumā – tāds demokrātisks pasākums ar zaļumballi noslēgumā, klausītāju rindās tāpat bija krietni mazāk, nekā dziedātāju uz estrādes podestiem. Daudzmaz trāpīts būs, ja rīkosiet pasākumus bērniem? It kā jau jā, bet arī  – vienreiz kādam reklāmas par maz, citreiz – par daudz un uzmācīgas, ieejas biļetes – dārgas, citreiz, ja pasākums bez maksas, tad taču ‘nevērtīgs’. Tad vēl tādi un šitādi laikapstākļi un neskaitāmi citi iemesli, kāpēc pat svētki bērniem līdz galam var arī neizdoties. Bet ko tad?

Atkal tikai novērojums, bet, šķiet, ka vislabāk strādā tas, kas jau sākotnēji tiek veidots kā tradīcija. Te piemēru daudz – sākot no zvejnieksvētkiem jūrmalciemos, beidzot ar vīna svētkiem Sabilē vai, piemēram, koncertu ‘Savējie savējiem’ Kandavā, kur it kā varētu nenotikt pat īsti nekas, bet cilvēki tāpat brauks un skatīsies, jo tā to jau gadiem ieraduši. Un, lūk, tieši šīs tradīcijas, kādas agrāk bijušas Tukuma svētkos, kaut kur laika gaitā, šķiet, mazliet pačabējušas… Arī tādēļ, ka nav ievērotas, jo nemitīgi mainītas – gan satura, gan nosaukuma dēļ.

Lieki gan pelnus uz galvas arī nevajadzētu tādēļ vien kaisīt, jo nav jau tā, ka tradīcijas nevarētu radīt no jauna. Var un vajag!  Bet tik un tā – ikvienu svētku, pasākumu izdošanās atkarīga no tā, cik mēs – svētku dalībnieki, vietējie ļaudis – paši esam gatavi iesaistīties. Ejam un apliecinām, ka svētkus mums vajag! Un tad jau pamazām, iekustinot to pasākumu apmeklēšanas kultūru, radīsies plašāka publikā arī citos gan nopietnos, gan arī vairāk uz izklaidi vērstos pasākumos.

Komentāri

 1. Kāds gan brīnums ka cilvēki maz apmekle pasakumus kuri tiek veidoti labi ja 1 x gadā!!Tukumnieki jau gadus 10 vismaz ir pieraduši ka blakus novados ir kvalitatīvi daudzpusēji ļoti interesanti pasakumi ,ka šoreiz tadi reize ar Tukumu ir piemeram Kuldīgā ,un diemžel Tukuma ari šoreiz ir tāds bezkoncepcijas savārstījums !jā nenoliedzami Tukuma tradicijas ir jārada pilnigi no jauna,un jāsaka ka saukli “uz Tukumu pec smukuma” ar steigu butu jānomaina,un jārada beidzot kaut kas savs,un tam būs vajadzīga komanda kuras arī Tukumā nav ,bus gauži par maz mainīt tikai kulturas nama direktrišu sedošos dupšus !!!

  1. Nomainīja jau labus kadrus, tas liecina ka vadībai maz interesē kultūras dzīve.Ja ķeksītis izpildīts ir labi…un nelaime jau tā ka netiek novērtēti tie, kuri strādā ar sirdi un dvēseli un tad vēl protams gadās kāds, kuram ir vēlme uzlikt pļeku un izgāzt savas negācijas.

  2. Sauklis “Uz Tukumu pēc smukuma” ir jau no 20.gs.20.gadiem. tas nav ne no vienas citas vietās noskatīts.

  1. Ja paskatās, kādi svētki un pasākumi tiek rīkoti Cēsis, Valmierā, Siguldā, pārņem vēlēšanās pārvākties. Laikam tā arī jādara.

 2. Katru gadu gandrīz viens un tas pats scenārijs, tikai mainās uzaicināto dziedošo un spēlējošo mākslinieku nosaukumi un uzvārdu. Nav liela māksla uzaicināt populārus izpildītājus, bet vajag izdomāt arī ko oriģinālu un savdabīgu. Svētku organizātoriem vajag sadarboties ar iedzīvotājiem, uzzināt viņu domas, kā labāk, kā trūkst, jaunas idejas. Ir 21.gadsimts. tauta pieradusi pie lētiem un daudzreiz redzētiem. trikiem. Vajag arī ko jaunu, neredzētu. Kaimiņu novadu kultūras darba veicēji pie tā piestrādā. Katru nedēļu kautkas notiek.
  Tukuma pusē vismaz nesen vairāki uzņēmumi ražoja saldējumus- TU, BALTAIS, JAUNPILS PIENOTAVA un arī Pure chokolate. Varbūt varētu uzrīkot SALDĒJUMA FESTIVĀLU, uzaicinot arī saldējuma ražotājus no citiem novadiem.

  1. Mēs neēd ‘baltais’ jau sen, tas kombūzis ir lielākais vides piesārņotājs visā apkārtnē, jūrā pat nav iespējams peldēt, ūdens lipīgs no pa sloceni atpeldējušiem kakuliem.

 3. Latvijai ir jābūt latviskai, jo tikai tā Latvija ir spējīga eksistēt arī nākotnē. ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

  1. 卍卍卍ϟ▲卐卐卐⋙|||⋘ Lai godāti Latvju Dievi, kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir! Visa slava Latvju Dieviem! Visa slava Latvijai!
   ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
   Latvju Dievi mūžam viedi.
   Dievturība vienmēr dzīva. 卍卍卍ϟ▲卐卐卐⋙|||⋘

 4. Šodien Jelgavā Prāta vētra, Kuldīgā pilsētas svētki, Saldū Festivāls Saldus saule,…..Bauska, Jūrmala, Liepāja, Ventspils…..
  Starp citu Kuldīgas svētkos piedalās arī tukumnieki , kas tumsai iestājoties , rada ko brīnišķīgi jauku un krāšņu. Jau kuro gadu. Bet Tukumam tas iet secen. Jo bieži vien nezini, ko dara tavs kāpņu telpas kaimiņš.

  1. Jo mums ir pilsētas vadība, kuras vienīgā misija ir aiziet līdz bankomātam saņemt algu.

 5. Tikai aprobežots cilvēks var ieplānot organizēt kaut kādus svētkus Tukumā datumā, kurā ir svētki Kuldīgā, un gaidīt, ka kāds ieradīsies tos apmeklēt.

 6. Jā, ar šitiem pīkstuļiem “citur labāk” tiešām labāk nebūs nekad! Tāpēc..aicinu svētku rīkotājus neņemt šitos galvā. Jūs esat malači un darāt vairāk, nekā šajos apstākļos vispār ir iespējams! Un vēl. Zinu kuldīdzniekus, tur tieši iedzīvotāji ļoti daudz svētku labā dara paši, a šitie komentētāji, piedodiet par vienkāršrunu, ir gatavi piedalīties tikai daiļdiršanas konkursā!

  1. Tai saucamajā daiļdiršanā tev Grand Prix. No sākuma izdari kautko labu un paliekošu. Ja tev no pilsētas budžeta iedotu 100 000 , tie ne ar ko īpašu neizceltos. Tur tā lieta, ka kuldīdznieki daudzi paši iesaistās svētku norises veidošanā, bet tukumniekiem tik labu paziņu vai pietuvinātu cilvēku iespaidā. Rīkotāji nesadarbojas ar pārejiem iedzīvotājiem. Ir soctīkli, var izsludināt aptaujas, ideju konkursus u.t.t., ja paši rīkotāji nevar uzrīkot. Domāju, ka pilsētā ir daudz ideju ģenerātoru. Negribu nosaukt uzvārdos, bet novadā nācies saskarties ar vairākiem kultūras darboņiem, kas neko inovatīvu nevēlas , kautko haotisku , nepārdomātu uzrīko, tam piešķirto naudu iztērē un viss.

   1. Cik zinu, šie mākslinieki ir tie, kuri nav jāaicina, viņi paši piesakās, jo citur nekur netiek aicināti. Tātad kāds organizatoriskais darbs vispār ir veikts??

  2. Kā Jūs esat piedalījies šo svētku atbalstīšanā? Es esmu, lai gan man tie šķiet švaki, bet Jūs?

 7. Bet, ja lec augstāk par savu dirsu, ko var gribēt? Ekstra koncertus ar ieejas maksu Rīgas apmēros? Priekš kam man iet uz neērtu, grūti pieejamu invalīdiem vai jaunajiem vecākiem, kultūras namu, ja es aizbraucu uz Rīgu… Nu bišķiņ jau jānolaižas mazpilsētas līmenī! Un bērnu pasākumi ar ieejas maksu ap 15eiro… nu, jopcik, lai daudzbērnu ģimene varētu apmeklēt, ir jāizdod elektrības vai malkas mēneša maksa…
  Kāpēc Zvejnieksvētkos varēja notikt gājiens, bet Tukumā ne? Resursi?
  Kaut gan šogad beidzot šķiet koncertu programma atbilst iedzīvotāju līmenim – viegla un bez maksas, ko nevar teikt par iepriekšējo pāris gadu tendencēm…
  Tukumam ir ar ko lepoties, tik jānolaižas mazpilsētas līmenī un viss sanāks daudz foršāk, nekā mēģinot lekt kam pakaļ…

 8. Mūsdienu cilvēku,kas ir pieradis,ka viņu kāds visu laiku izklaidēs, nav iespējams pārsteigt! Visi jau iet uz pasākumu ar nostāju-tur nekas nebūs! Mīļie tautieši, būsim nedaudz vienkāršāki un piezemētāki.. mācīsimies priecāties un vienkārši baudīt!
  Programma ir tik liela,ka vēl nezinu, ko tieši apmeklēšu, bet noteikti došos!
  Līdzi ņemam smaidu,labu omu un neaizmirstam izteikt prieku-applaudējot! Vingrinājums šodienai- pasaki kaut vienu komplimentu sev tuvam cilvēkam! ❤❤❤
  Lai jauki svētki!

 9. Un vēl gribētu piebilst, ka Tukumā ir maz tādu vietiņu, skvēru, pagalmu, kur piesiet acis, ar kautko interesantu. Salīdzinot ar citām apkārtējām pilsētām. Lielākoties noplucis, neizteiksmīgs. Ainavu arhitektiem vairāk jāpiestrādā pie tā.

  1. Pie visa jāpiestrādā, bet attieksme, protams, formāla saka:

   Bruģētie veloceliņi ir pilnībā sabrukuši, pabraukt nav iespējams, sāksim ar to, nauda atmazgāta, bet jēgas nulle, Tāpat kā ar topošo Kurzemes ielas lietusūdeņu savākšanu uz kuru ūdens vispār netek.

 10. Likās, ka jau esam sasnieguši pašu apakšu..Bet nē! Šogad no apakšas kāds pieklauvēja. Šādu parodiju par tēmu “svētki” vēl nebija nācies redzēt.

  1. Es arī radiniekiem no citiem reģioniem, kuri izsaka vēlmi, varbūt atbraukt uz Tukumu uz svētkiem, parasti saku – labāk ne. Man kauns kādā bomžu ielejā dzīvojam.

 11. Jā, piekrītu vairumam šeit neapmierināto cilvēku… NESAPROTU KAPĒC VISS TIEK KOPĒTS? Vai tad nav ideju tik radošiem cilvēkiem?
  Un par ieeju 15 € bērnu pasākumā vispār aptrūkstās vārdu….mēs kopā bijām 3 bērni un biļete bija jāpērk arī man tēvam kurš aizveda izklaidēt bērnus…. par šo vajadzētu runāt plašāk….būtu zinājis, ka tik dārga ieeja savu kāju tur nebūtu spēris.

  1. Pie dzīves dārdzības ir jāpierod no bērnības. Noplukušas kojas studentam maksā virs 100 eiro mēnesī. Valdība mūs mīl. ©Skolnieciņš 1999-bezgalība

 12. Disko vakars 23.jūlija vakarā bija neizdevies un nepārdomāts. Lielās disko bumbas radītie virpuļojošie atspulgi ilgākā laikā rada neomulības situāciju. Pēc 10- 15 min.sāka reibt galva nedaudz. Tādās domās bija daudzi aptaujātie draugi un paziņas. Un arī mūzika diezgan bezgaumīga. Ja runājam arī par 80.to gadu mūziku, tad toreiz pa lielam neko tādu nespēlēja diskotēkās no Tukku magi teritorijā atskaņotās mūzikas. Pasākuma rīkotājiem nākamreiz vajadzētu padomāt par DJ izvēli. Un arī tā saucamajā bārā cenas drausmīgas. Un tikai gandrīz alkohols. Un, vai alkohola tirdzniecības licence bija tam bāram? Likās, ka kases aparāts netika izmantots.

 13. Vai tiešām viss ir tik slikti? Cilvēku visur bija tik daudz!!!Visi priecīgi,apmierināti. Kritizētāji, nu dariet taču paši!!!!!! Beidziet ņaudēt! APNICIS!!!!

 14. Man pietrūka gājiens. Pilsētu svētkos tādi parasti notiek. Tukumā arī agrāk bija un pilsētnieki ieradās, lai paskatītos. Vai tam vajadzīga liela nauda? Šaubos.

 15. Pilnīgi pievienojos , “…….bija parodija par tēmu “svētki” . Nu ko lai saka te pāris burti parādās ka viss esot bijis super 🙂 varbūt nemanījām kurā Tukuma nostūri tas bija 🙂
  Bet ja nopietni naudas tērētājiem vajadzēja aizbraukt vismaz līdz Kuldīgai un palūkot kā ir jāsvin svētki !

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *