Attēlam ir ilustratīva nozīme

Par svētkiem un atkritumiem – nopietni un pa jokam

Kamēr apcerīgi līku pār datora klaviatūru, klajā nāca ziņa par to, ka Ziemassvētki un arīdzan Jaunais gads būs nevis vienkārši klusāk svinami, bet gan teju pilnīgā klusumā pavadāmi. Tā – ar vēl stingrākiem ierobežojumiem valdība cenšas ierobežot, kā reizēm šķiet, nepārvaramo sabiedrības vēlmi ķemmēt veikalus un kaut kur, kaut kā pa slepeno tomēr socializēties. Taču kovid saslimušo (vakar – 1040) un arī slimības rezultātā mirušo skaits (394) gan runā pats par sevi, un nu jau ir pavisam grūti pat mēģināt izprast to cilvēku prāta līkločus, kas turpina uzstāt, ka ierobežojumi esot pretrunā ar viņu “tiesībām”. Nu aizbrauksi Ziemassvētkos pie vecmāmiņas (par spīti Viņķelei, protams), nu sabučosi. Varbūt ne gluži ar kovidu aplipināsi, bet tāpat vecmāmiņai var gadīties sasirgt. Un tad…– sveicināti realitātē! Ārsti izvērtēs, vai vecmāmiņa izskatās pēc dzīvotājas un vai maz laika un cilvēkresursus viņas labā vērts tērēt. Un tā nav nekāda izfantazēta apokaliptiska vīzija. Tieši tāda ir šī brīža realitāte, piemēram, Lietuvā, kur reanimācijas pacientus sākuši šķirot. Latvija šajā ziņā iepaliek tikai mazliet un arī nav tālu tas brīdis, ka veselības aprūpes sistēmā ir nevis ārkārtas situācija, kā tas ir šobrīd, bet pilnīgs haoss! Tieši tas – atsevišķu indivīdu nespēju reizēm palūkoties tālāk pašiem par savu degungalu – man personīgi ir pavisam grūti sagremojams…
Kas palīdz? Nu mūsu kolektīvā tā noteikti ir jokošanās – reizēm dumja, reizēm pavisam melna un dažbrīd – nevienam citam varbūt neizprotama, bet jebkurā gadījumā – ļoti terapeitiska, it īpaši paaugstināta stresa apstākļos. Pietiek vien izspēlēt iedomu ainiņas, piemēram, par to, kā turpmāk lavīšos veikalā pēc ikdienas griķu paciņas, prasmīgi izliekoties, kas tas vīrietis, kurš tieši tobrīd snaikstās gar alus plauktiem, mēģinot prātā aprēķināt, ar cik varētu nedēļas nogalei pietikt, nav mans vīrs. To pavisam nopietni paģēr jaunie noteikumi – uz veikalu turpmāko trīs nedēļu garumā atļauts doties tikai vienam mājsaimniecības loceklim. Nu nav jau tā, ka man būtu nopietna vajadzība vai gribēšana šo noteikumu pārkāpt, bet tajā pašā laikā grūti iedomāties, kā veikalnieki spēs tik labi sazīmēt, kurš ar kuru īstajā dzīvē, tas ir – ārpus veikala – tiešām ir saistīts. Toties itin viegli prātā kārtojas dažādi varianti, kā to varētu apiet – sākot ar izdomātu zīmju valodu, beidzot ar krustiņu vilkšanu uz izvēlētiem produktiem, kurus pašam stiept ir mazliet par grūtu (pavisam reāli, ja būs salīdzinoši ierobežotā laika periodā jāiepērk pēc iespējas vairāk, lai nebūtu lieki pa veikaliem jāvazājas).
Tomēr atkal atgriežoties pie nopietnā, tiešām pavisam apzināti centos meklēt arī to labo, ko līdzi nes šie ierobežojumi svētku laikā. Nu, pirmkārt, tā ir cerība, ka izēšanās šogad varētu būs mazliet piezemētāka. Tāpat arī apdāvināšanās – ja ne pieticīgāka, tad vismaz pārdomātāka, jo nebūs tādu iespēju pēdējā brīdī ieskriet veikalā, izmisīgi meklējot, ko nu varētu nopirkt. Kā likums – šādās reizēs nauda iztērējas visvairāk.
Tāpat savā naivajā prātā ceru, kas klusāko un pieticīgāko svētku dēļ būs varbūt mazāk atkritumu, kas citugad ap šo laiku burtiski gāž apkārt atkritumu konteinerus. Kopumā gan pandēmija nav bijusi vēlīga tam, lai pārdomātu savus ieradumus un vairāk izvēlētos, piemēram, produktus, kas nav trīs kārtās iepakoti, jo šobrīd savā plēvītē ir katra bulciņa un arī citi produkti tiek līdzīgi aizsargāti. Tas šķiet, plānus par to, ka pārstrādāto atkritumu apjoms pēc pieciem gadiem būs par 55% lielāks, nekā tas bija 2015. gadā, padara pavisam nereālus.
Mūspusē gan atkritumu jautājumam nāksies pievērsties vēl agrāk un nopietnāk, ņemot vērā, ka nav īstas skaidrības, kas un kā būs ar pašvaldību kopīgo uzņēmumu «AAS Piejūra». Pat neieslīgstot analīzē par to, kura pašvaldība rīkojas saprātīgāk – maksājot vai neiemaksājot uzņēmuma pamatkapitālā; vai, pakāpjoties vēl senāk – aizdomājoties, vai tiešām nevienam no atbildīgajiem neiezogas prātā, ka vietvaru iesaistīšanās atkritumu savākšanas biznesā jau sākotnēji ir bijis nepārdomāts solis, – bažas tāpat rodas. Katrā gadījumā šķiet, ka, pirms saulītē izvilkt grandiozus, bet pagaidām gan ar reālu plānu un naudu nesegtus investīciju projektus (baseinu, futbola halli, multifunkcionālu kultūras centru), par šo jautājumu būtu (un būs) jādomā visupirms… Tas tā, lai nākamie svētki nebūtu tikai klusi, kā šobrīd, bet arī… grandiozu atkritumu kalnos ierakti!

Komentāri

 1. Cik tad tālu ir ticis kriminālprocess Nr 1? ***01. oktobrī, 2019 bij preses relīze ***2019. gada 27. septembrī Tukuma novada Dome saņēma no Kriminālpolicijas biroja vēstuli, informējot, ka ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 317. panta pirmās daļas, 318. panta pirmās daļas, 319. panta pirmās daļas noziedzīga nodarījuma pazīmēm par SIA “PIEJŪRA” amatpersonu veiktām iespējamām pretlikumīgām darbībām, kas saistītas ar valsts amatpersonu bezdarbību, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta pilnvaru pārsniegšanu laikā no 2017. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 31. decembrim.Turpinās pirmstiesas izmeklēšana minētajā kriminālprocesā.***
  Kas tālāk tur notiek, tā kā nieka 15.5 mēneši jau pagājuši…..???

 2. Nekas nenotiks. Galvenie vaininieki tiks cauri sveikā!
  Iztrūkstošo naudu, ko izzaga sadalīja jau pa galviņām afēristi , un kompensēs iedzīvotāji no savām kabatām. Tas viss jau sen bija zināms.

 3. Ir pienākuši ilgi gaidītie Ziemas saulgrieži. Senču spēks ir sasniedzis savu pilnību. Šajā laikā, kad ir gada garākā nakts un īsākā diena, notiek brīnumi. Tieši Ziemas saulgrieži ir īstais laiks, lai lūgtu Dabas Mātes svētību visam nākamajam gadam. Saulgriežu dienā Dabas Māte ir īpaši labvēlīga visiem, kas viņai tic. Dabas Māte ar prieku uzklausīs mūsu lūgšanas un piepildīs mūsu velmes. Tāpēc lūgsim visvareno Dabas Māti – mūsu Radītāju. Iedegsim zaļu svecīti skaistā māla svečturī uz galda un lūgsim Dabas Māti. Lūgšana Dabas Mātei: « Visvarenā Dabas Māte, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Visvarenā Dabas Māte, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Visvarenā Dabas Māte, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Dabas Māte, uzklausi manu lūgšanu. Mana Radītāja, uzklausi manu lūgšanu. Tu esi godāta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tu esi mīlēta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tu esi cienīta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tava griba ir tīra un svēta. Tavs spēks plūst manās dzīslās. Palīdzi man, Dabas Māte, sasniegt dzīvē savus mērķus. Dāvā manam ķermenim labu veselību. Dziedini mani. Piepildi manu garu ar savu dievišķo spēku. Virzi mani šajā dzīvē un nākamajās. Atvairi no manis ievainojumus un slimības. Sargā manu dzimtu tāpat kā es godāju Tevi. Visvarenā Dabas Māte – mana Radītāja – es pieņemu Tevi savā sirdī. Es pieņemu savu senču spēku. Kļūsti par manu aizstāvi, visvarenā Dabas Māte! Dari mani spēcīgu un neuzvaramu. Lai godāta tiek Dabas Māte kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir.». Novēlu mums visiem sasniegt iecerēto un turpināt iesākto! Lai Dabas Māte ir ar mums! Visa slava Dabas Mātei!!!
  Ar Dabas Mātes viedumu, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  P.S. Lūgšanu vēlams atkārtot divpadsmit reizes. Pēc lūgšanas ir jāpateicas Dabas Mātei. Piemēram, ziedojot sauju monētu un paciņu sviesta ugunskurā vai arī atstājot cienastu uz jebkura akmeņa (svētakmeņa).
  #ZiemasSaulgrieži #rituāli #tradīcijas #pagāni #LatvjuDievi #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #latviskums #latvietība #sentēvi

 4. Ir pienākuši ilgi gaidītie Ziemas saulgrieži. Senču spēks ir sasniedzis savu pilnību. Šajā laikā, kad ir gada garākā nakts un īsākā diena, notiek brīnumi. Tieši Ziemas saulgrieži ir īstais laiks, lai lūgtu Laimas svētību visam nākamajam gadam. Saulgriežu dienā Laima ir īpaši labvēlīga visiem, kas viņai tic. Laima ar prieku uzklausīs mūsu lūgšanas un piepildīs mūsu velmes. Tāpēc lūgsim visvareno Laimu – Likteņa Dievieti. Iedegsim dzeltenu svecīti skaistā māla svečturī uz galda un lūgsim Laimu. Lūgšana Laimai: « Visvarenā Laima, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Visvarenā Laima, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Visvarenā Laima, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Laima, uzklausi manu lūgšanu. Likteņa Dieviete, uzklausi manu lūgšanu. Tu esi godāta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tu esi mīlēta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tu esi cienīta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tava griba ir tīra un svēta. Palīdzi man, Laima, sasniegt dzīvē savus mērķus. Dāvā man laimi sirdī un spēku ķermenī. Aizdzen visas raizes. Piepildi manu garu ar savu dievišķo spēku. Virzi mani pa laimīgiem dzīves ceļiem. Atvairi no manis nelaimes un nelabvēļus. Sargā manu dzimtu tāpat kā es godāju Tevi. Visvarenā Laima – Likteņa Dieviete – es pieņemu Tevi savā sirdī. Es pieņemu savu senču spēku. Kļūsti par manu aizstāvi, visvarenā Laima. Dari mani laimīgu un priekpilnu. Lai godāta tiek Laima kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir.». Novēlu mums visiem sasniegt iecerēto un turpināt iesākto! Lai Laima ir ar mums! Visa slava Laimai!!!
  Ar Laimas viedumu, Skolnieciņš no svētavota [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  P.S. Lūgšanu vēlams atkārtot divpadsmit reizes. Pēc lūgšanas ir jāpateicas Laimai. Piemēram, ziedojot sauju monētu un paciņu sviesta ugunskurā vai arī atstājot cienastu uz jebkura akmeņa (svētakmeņa).
  #ZiemasSaulgrieži #rituāli #tradīcijas #pagāni #LatvjuDievi #Laima #LikteņaDieviete #LatvjuDievuSvētība #latviskums #latvietība #sentēvi

 5. Ir pienākuši ilgi gaidītie Ziemas saulgrieži. Senču spēks ir sasniedzis savu pilnību. Šajā laikā, kad ir gada garākā nakts un īsākā diena, notiek brīnumi. Tieši Ziemas saulgrieži ir īstais laiks, lai lūgtu Veļu Mātes svētību visam nākamajam gadam. Saulgriežu dienā Veļu Māte ir īpaši labvēlīga visiem, kas viņai tic. Veļu Māte ar prieku uzklausīs mūsu lūgšanas un piepildīs mūsu velmes. Tāpēc lūgsim visvareno Veļu Māti – Nāves Dievieti. Iedegsim pelēku svecīti skaistā māla svečturī uz galda un lūgsim Veļu Māti. Lūgšana Veļu Mātei: « Visvarenā Veļu Māte, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Visvarenā Veļu Māte, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Visvarenā Veļu Māte, mēs Tevi pielūdzam un slavējam! Veļu Māte, es lūdzu Tevi. Nāves Dieviete, es lūdzu Tevi. Aizkapa valdniece, es lūdzu Tevi. Uzklausi manu lūgšanu. Tu esi godāta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tu esi mīlēta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tu esi cienīta gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tava griba ir skaidra un nepārprotama. Palīdzi man, Veļu Māte, izvairīties no nelaimēm. Dod man ilgu mūžu. Dod man ilgu dzīvi. Piepildi manu garu ar savu dievišķo spēku. Virzi mani pa drošu dzīves ceļu. Atvairi no manis ļaundarus, varmākas un nelabvēļus. Sargā manu dzimtu tāpat kā es godāju Tevi. Visvarenā Veļu Māte – Aizkapa Valdniece – es pieņemu Tavu gudrību. Es pieņemu savu senču spēku. Kļūsti par manu aizstāvi, visvarenā Veļu Māte! Dari mani spēcīgu un neuzvaramu. Lai godāta tiek Veļu Māte kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir.». Novēlu mums visiem sasniegt iecerēto un turpināt iesākto! Lai Veļu Māte ir ar mums! Visa slava Veļu Mātei!!!
  Ar Veļu Mātes viedumu, Skolnieciņš no svētakmeņa [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  P.S. Lūgšanu vēlams atkārtot divpadsmit reizes. Pēc lūgšanas ir jāpateicas Veļu Mātei. Piemēram, ziedojot sauju monētu un paciņu sviesta ugunskurā vai arī atstājot cienastu uz jebkura akmeņa (svētakmeņa).
  #ZiemasSaulgrieži #rituāli #tradīcijas #pagāni #LatvjuDievi #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #latviskums #latvietība #sentēvi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *