Attēlam ir ilustratīva nozīme

Aptiekas izmaiņām ir gatavas

Jau pirms to lēma valdība un valstiskā līmenī, 7. oktobrī ārkārtas situācija tika izsludināt medicīnā. Tas citu starpā nozīmē arī to, ka, piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests darbojas pēc cita algoritma – brigādes turpmāk netiek nosūtītas uz zemākas prioritātes situācijām. Iedzīvotāji līdz ar to tiek aicināti, piemēram, konsultēties ar mediķiem telefoniski, kā arī ar jau laikus sagādāt nepieciešamos medikamentus. To, vai aptiekās, līdz ar jauno režīmu, izmaiņas jau jūtamas, kā arī – ar kuriem medikamentiem tad cilvēkiem būtu ieteicams apgādāties, vaicājām Agnesei Ritenei, farmaceitei, SIA «Alante» vadītājai, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētājai un Latvijas Farmaceitu biedrības valdes loceklei.

Iespējams, jāpastāv rindā

Par to, vai aptieku apmeklētāju skaits pieaudzis un vai tas ir tieši saistāms ar ārkārtas situācijas izsludināšanu, droši spriest vēl pāragri. Tomēr, skaidro A. Ritene, šķiet, ka cilvēki ir ņēmuši vērā ieteikumu un, domājot par to, ka kādā brīdī ierobežojumi varētu būt vēl stingrāki, tiešām iegādājas rezerves, to skaitā, medicīnas preces. Taču jārēķinās ar to, ka, iespējams, nāksies ilgāk pastāvēt rindās pie aptiekām, jo ir noteikumi, kas paredz, ka telpās var uzturēties mazāks skaits iedzīvotāju. “No savas puses darām visu, lai mobilizētu spēkus un varētu strādāt, cik vien ātri ir iespējams, bet tomēr jārēķinās, ka zāļu izsniegšana, klientu apkalpošana prasa zināmu laiku – ir jāapbruņojas ar pacietību. Tāpat iespējams, ka būs vietas jeb aptiekas, kur ar pilnu jaudu strādātā nevarēs, jo telpu platība neļauj atvērt vairākas kase.”

Negaidīt, līdz medikamenti beidzas!

“Pirmkārt, par ko ir jāpadomā – par medikamentiem, kas nepieciešami kādas hroniskas saslimšanas gadījumā, lai kādā brīdī nepaliktu vispār bez zālēm. Otrkārt, tie varētu būt, piemēram, preparāti, ko lieto saaukstēšanās simptomu ārstēšanā, to skaitā paaugstinātas temperatūras, drudža gadījumā, kas, starp citu, raksturīgi arī pie Covid-19. Tas var palīdzēt situācijās, ja ārstēšanās notiek mājas apstākļos,” – tā A. Ritene. Tas par prioritātēm, bet tāpat, ņemot vērā rudenīgo sezonu, šobrīd iespējams, noderēs arī preparāti, kas palīdz cīnīties ar iesnām, tāpat ar klepu, gan iepriekš konsultējoties ar farmaceitu. Vēl viens ieteikums – tā kā jaunie Covid-19 paveidi nāk kopā arī ar dažādām vēdērproblēmām, tā sauktajā “aptieciņā“ par lieku nebūs ievietot arī medikamentus, kas palīdz arī šādos  gadījumos, piemēram, preparāti caurejai u.tml. “Būtībā ir svarīgi ir padomāt un laikus nodrošināties ar to, kas varētu noderēt, ja saslimstat, lai pēc tam nebūtu pašam jādodas uz aptieku, jāstāv rindās un tamlīdzīgi,” skaidro A. Ritene. Šādos gadījumos vēl var izmantot arī aptieku piedāvāto pakalpojumu (to skaitā to piedāvā «Centra aptieka» Tukumā) – zāļu piegādi mājās, kas gan, jārēķinās, maksās papildu, bet ir risinājums tad, ja citu iespēju īsti nav.

Šobrīd – bez izmaiņām 

Visādi citādi aptiekas turpina strādāt, kā strādājušas, darba laiki arī – tie paši, medikamentu netrūkst, par «Mana aptieka» tīkla aptiekām Tukuma novadā skaidro A. Ritene. “Šobrīd vienīgais, ko jūtam un kas izpirkts, ir tā saucamie siekalu testi, par ko cilvēkiem bija lielāka interese. Te gan jāņem vērā, ka šie eksprestesti (derīgs līdz 72 stundām), kas nopērkami aptiekās, ir derīgi tikai līdz 19. oktobrim. Pēc tam, Veselības ministrija ir solījusi, ka pēc šo 10 dienu pārejas perioda tiks izveidotas vairākas testu veikšanas vietas, kur procedūra būšot ātrāka un vienkāršāka. Šie testi savukārt tiks ievadīti e-veselība un  uz tā pamata tiks veidots jau covid-19 sertifikāts.”.

*****

Materiāls tapis sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *