Liena Trēde

Šodien – Pasaules diabēta diena

Tieši šodien, 14. novembrī, tiek atzīmēta Pasaules diabēta diena. Šis datums izvēlēts, jo tālajā 1891. gadā Kanādā piedzima nākamais zinātnieks – Frederiks Bantings, kam pateicoties, mēs šodien zinām un izprotam insulīna nozīmi.

Tieši šodien, 14. novembrī, tiek atzīmēta Pasaules diabēta diena. Šis datums izvēlēts, jo tālajā 1891. gadā Kanādā piedzima nākamais zinātnieks – Frederiks Bantings, kam pateicoties, mēs šodien zinām un izprotam insulīna nozīmi. Tā – sadodoties rokās, izgaismojot gaišzilus apļus uz kultūras pieminekļiem visā pasaulē vai vienkārši aizdedzinot liesmiņu – cilvēki tiek aicināti pievērst īpašu uzmanību slimībai, kas šobrīd skārusi jau 346 miljonus pasaules iedzīvotāju.

3 komentāri “Šodien – Pasaules diabēta diena

 1. PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM

  Plašas iespējas bez maksas pārbaudīt savu veselību

  2014. gada 13.novembrī

  15.novembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 13.00 Rīgas Kongresu namā notiks Pasaules Diabēta dienai veltīts labdarības pasākums, kura laikā apmeklētāji varēs bez maksas veikt dažādas veselības pārbaudes un saņemt ārstu, diabēta aprūpes māsu un podologa konsultācijas, kā arī informāciju par cukura diabētu.

  Pasākuma apmeklētājiem piedāvā iespēju bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, ķermeņa svaru, tauku daudzumu ķermenī, kaulu blīvumu, glikozētā hemoglobīna HbA1c līmeni (cukura diabēta kompensācijas pakāpi), saņemt ārstu, diabēta aprūpes māsu un podologa ieteikumus, saņemt informāciju par cukura diabētu, iepazīties ar jaunumiem diabēta ārstēšanā un visdažādāko firmu piedāvājumiem diabēta pacientiem.

  Pasākuma apmeklētāji bez maksas varēs saņemt Latvijas Diabēta asociācijas izdevumu – avīzi “Diabēts un Veselība”, kas ir 20 lpp. krāsaina bezmaksas avīze latviešu un krievu valodā. Avīze adresēta cukura diabēta pacientiem un tajā publicētie raksti veltīti cukura diabēta kontrolei, ārstēšanai, cukura diabēta komplikācijām un cukura diabēta pacientu sociālās dzīves jautājumiem.

  Aicināti visi cilvēki, kuri vēlas bez maksas pārbaudīt savu veselību. Ieeja brīva.

  Ingvars Rasa
  Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

  Kontaktinformācija: Ingvars Rasa: tālr. 29238563; e-pasts: [email protected]

 2. Pasaules Diabēta dienas apmeklētāju veselības pārbaužu rezultāti liecina par nepieciešamību uzlabot veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti
  Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākumu Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā apmeklēja 1530 cilvēku, kas liecina par šādu pasākumu nepieciešamību. Veselības pārbaužu un ārstu konsultāciju rezultāti liecina, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās. Cukura diabēta pacientu regulāru paškontroli kavē augstie pacientu līdzmaksājumi par paškontroles līdzekļiem.
  Latvijas Diabēta asociācija 2016.gada 5.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2016 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu, rehabilitologa ieteikumus, plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem un saņemt tikko iznākušā žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru.
  Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, konstatēti rezultāti no 2,8 mmol/l līdz 24,6 mmol/l. Pēdējais rādītājs liecina par ekstremāli paaugstinatu glikozes līmeni asinīs, un šādā situācijā nepieciešama ārsta konsultācija vistuvākajā laikā.
  3% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, kuri veica glikozes līmeņa pārbaudi, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai.
  30% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas veikt pārbaudi un gatavi stāvēt rindā, lai to izdarītu, liecina par nepietiekošām iespējām kontrolēt savu glikozes līmeni ikdienā, katru dienu, kā tas cukura diabēta pacientiem būtu nepieciešams. Aptaujājot šos cukura diabēta pacientus, viņi skaidroja, ka nevar atļauties maksāt pacienta līdzmaksājumu par teststrēmelēm glikozes līmeņa noteikšanai, jo šis līdzmaksājums pacientiem, kuri ārstējas ar medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai tabletēs, ir 50% no teststrēmeļu cenas.
  52% no apmeklētājiem, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts, sasniedzot pat 230/140 mm Hg. st. 30% no apmeklētājiem ar cukura diabētu, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts vai ekstremāli paaugstināts, kas liecina par nepietiekoši efektīvu asinsspiediena ārstēšanu un daudzkārt augstāku sirds un asinsvadu slimību, infarkta, insulta un pēkšņas nāves risku šiem pacientiem.
  37% no apmeklētājiem, kuri veica ķermeņa masas indeksa noteikšanu, tas bija paaugstināts.
  Pasākumā piedalījās 23 ar medicīnu saistītas firmas un organizācijas, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentu atbalsta grupa.
  Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 23. reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Tie ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.
  Ingvars Rasa
  Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
  Kontaktinformācija
  Ingvars Rasa
  http://www.diabetsunveseliba.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.