Solidaritāte – arī ekonomikas sildīšanai!

Pēdējā gada laikā ne reizi vien nākas uzklausīt pie varas esošo labējo politiķu tīkojumus samazināt valsts vecuma pensijas un bērnu kopšanas pabalstus – māmiņu algas. Valdības ministriem pamatojums vienkāršs – jaunās māmiņas un pensionāri šai valstij izmaksā pārāk dārgi un nav tā vērti, lai izrādītu rūpes. Aklie ciniķi neredz dažas patiesības – pensijas un māmiņu algas silda nacionālo ekonomiku!

Ja vēl pirms pašvaldību vēlēšanām 2009. gadā labējie politiķi apzvērēja, ka vecākās paaudzes sūrā darbā un ar nomaksātiem nodokļiem nopelnītās pensijas netiks skartas, tad jau dažas dienas pēc zīmīgā datuma tās nežēlīgi un bez liekas minstināšanās tika nogrieztas kā ar nazi. Pateicoties “Saskaņas Centra” prasībai Satversmes tiesā, pensijas mūsu vecākiem un vecvecākiem esam atguvuši.

Diemžēl ciniķi ir palikuši savās vietās. Publikācijas masu medijos liecina, ka nav izslēgta iespēja faktiski samazināt vecuma pensijas, būtiski samazinot ar nodokli neapliekamo pensijas daļu. Tas ir veids, kā “Vienotības” politiķi cer apiet Satversmes tiesas lēmumu. Veids, kā valdošajiem politiķiem apiet pašu izstrādātos un pieņemtos likumus – līdzīgi kā bezdarbniekiem par astoņu stundu darbu minimālās algas vietā ik mēnesi maksājot 100 latu stipendiju!

Par bērna kopšanas pabalstiem savulaik viens no “Vienotības” līderiem – Einars Repše – izteicies skaidri. Proti, tie nav nepieciešami, jo bērnu radīšanu veicinot putnu dziesmas pie atvērta loga (kas zina, varbūt arī vilciena reiss agrā rīta stundā, kad par vēlu mēģināt aizmigt vēlreiz?), nevis finanšu stabilitāte jaunajiem vecākiem. Ciniski, bet tāda ir labējā politika – taisnība ir tam, kam vairāk naudas, bet pārējiem – uz priekšu pa skuju taciņu! Lūk, arī tēva radītāja idejas politiskie mācekļi steidz realizēt praksē – no šā gada novembra lemts māmiņu algām noteikt griestus 350 LVL apmērā, bet summu, kas pārsniedz to – izmaksāt 50% apmērā. Tā sacīt, lemts sodīt ikvienu, kurš vēlas pēcnācēju.

Mēs visi zinām teicienu – “Esi Romā, uzvedies kā romietis!” Šķiet, šis teiciens jāīsteno, meklējot argumentus sarunai ar “Vienotības” ciniķu valdību. Velti piesaukt cieņu, ko pelnījusi mūsu vecākā paaudze par ieguldījumu šīs valsts attīstībā un viņu maksātajiem nodokļiem. Velti apelēt pie tā, ka mūsu valstij vajadzīgi jauni pilsoņi, jo pēdējo 20 gadu labējo valdīšanas laikā Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājies par 300 tūkstošiem cilvēku. Ar kungiem un dāmām, kuri cilvēku vietā redz tikai latus un santīmus, bet likteņu vietā vien sausas statistikas ailītes, jārunā atbilstošā valodā.

Tad, lūk, kungi un dāmas, pensionāri un jaunās ģimenes ir visīstākie Latvijas ekonomikas sildītāji. Tie ir mūsu iedzīvotāji, kuri praktiski visus savus ieņēmumus iztērē pašu zemē, nevis uzkrāj zeķē vai notriec citzemju kūrortos! Ikviens lats, kas nonāk pensionāru un jauno ģimeņu rīcībā, nonāk atpakaļ valsts ekonomikā, ļaujot ražot un sniegt pakalpojumus nacionālajiem uzņēmējiem, ļaujot saglabāt esošās un veicināt jaunu darba vietu rašanos. Saglabājot pensijas un bērnu kopšanas pabalstus līdzšinējā līmenī, mēs ne vien izrādām cieņu mūsu vecākiem un pasakām paldies jaunajiem vecākiem, bet arī sniedzam ieguldījumu valsts ekonomikas atdzīvināšanā. Ja labējiem politiķiem ir vienaldzīgi līdzcilvēki, ceru, saltās sirdis aizskars vismaz šis stāsts par to, ka saglabājot pensijas un pabalstus, iespējams veicināt pašmāju ekonomiku un viņu atbalstīto lielkapitālistu bagātību.

Ivars Jakovels,
politisko partiju “Saskaņas Centrs”
sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa”
Jelgavas organizācijas priekšsēdētāja vietnieks

http://ivarsjakovels.blogspot.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.