Vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums

Vēl vienā mājas cūku novietnē Madonas novada Cesvaines pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums. Novietne ar sešām cūkām atrodas aizsardzības zonā, kas vakar, 14. jūlijā tika noteikta šajā pašā pagastā ap citu ĀCM skartu novietni ar 44 cūkām.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajās novietnēs veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās cūkas tiks likvidētas.

 

Turklāt PVD  ir aizdomas par vēl vienu ĀCM uzliesmojumu mājas cūku novietnē Krāslavas pusē. Tur tiek ņemti paraugi laboratoriskajiem izmeklējumiem diagnozes apstiprināšanai.

 

Pirms nedaudz vairāk kā divām nedēļām šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūku novietnē tika konstatēts Madonas novadam kaimiņos esošajā Gulbenes novadā. Tur, slimības apkarošanas pasākumu ietvaros, nācās likvidēt 101 cūku.

 

Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir ar ĀCM inficējušās meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā ir strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros. Likumsakarīgi, apkārtējā vidē – mežos, pļavās un laukos cirkulē ĀCM vīruss.

 

Vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar šo nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē.

 

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga: “Tas nozīmē – nekāda zaļbarība, nekādi “kārumi” cūkām no piemājas dārza, nekādi pārtikas pārpalikumi un pilnīga mājas cūku nošķirtība no savvaļas dzīvniekiem. Diemžēl pat visnevainīgākais svaigi pļautas zāles vai auzu klēpis, ko saimnieks, labu gribēdams, sagādājis cūku ganāmpulkam un, nepārvelkot āra apavus, ienes kūtī, ir potenciāls nāves spriedums cūkām. Arī  ar pakaišiem – skaidām, salmiem vai sienu jābūt ļoti piesardzīgiem – tos var lietot tikai, ja tie turēti šķūņos. ĀCM uzliesmojums patiesībā skar ne tikai konkrēto novietni, kur tas noticis, bet gan plašu teritoriju, kurā tiek noteikti ierobežojumi, tostarp cūku un cūkgaļas tirdzniecībai.”

 

ĀCM vīruss ir nāvējošs. Tas ātri izplatās, tādēļ slimības uzliesmojuma gadījumā ir jālikvidē visas novietnē esošās cūkas. Turklāt ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks veiktas pastiprinātas pārbaudes un novietnēm, kas atrodas šajā zonā, būs aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus šīs zonas.

Komentāri

  1. I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this site and give it a glance on a constant basis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *