Attēlam ir ilustratīva nozīme

1. oktobrī pensijas indeksēs ar koeficientu 1,064

Lasītājs jautā: – Cik atceros, tad augusts bija tas mēnesis, kad valdība – laikam jau kāda iepriekšējā, ne šitā – bija apņēmusies pateikt, kad un cik pielikt pie pensijām. Tagad valdība mainās, vai tik šito nebūs aizmirsuši. Vai pēc tam neteiks, ka to pielikumu citi apsolīja, bet šitie vairs neko par to nezina?

Redakcija. Labklājības ministrija jau augusta sākumā paziņoja (10. augustā publikācija valsts  medijā lvportāls) ka 1. oktobrī visām valsts pensijām (vecuma, izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma) un atlīdzībām 1. oktobrī tiks piemērots indekss 1,0640. Kā skaidro ministrijā  šoreiz indekss veidots un to piemēros atšķirīgi no iepriekšējiem gadiem. Indeksējamā summa būs 609 eiro.

 

Mazliet citādi nekā pirms tam

 

Atbilstoši normatīvajam regulējumam pensiju indeksu veido faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) par 12 mēnešu laika periodu un daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas (kas ir summēta visa nauda, no kuras gada laikā bijis jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas) pozitīva reālā pieauguma procentiem. Taču Labklājības ministrija skaidro, ka šogad situācija ir atšķirīgāka nekā iepriekšējos gados. Tā kā aizvadītā gada augstās inflācijas rezultātā apdrošināšanas iemaksu algu summas reālais pieaugums 2022. gadā ir bijis mazāks par nulli jeb negatīvs, tas nav ietverts indeksa aprēķinā, un šogad indeksu veido tikai faktiskais patēriņa cenu indekss, kas noteikts par laikposmu no 2022. gada 1. augusta līdz 2023. gada 31. jūlijam (kopumā 12 mēneši). Tādējādi arī vecuma pensiju indeksācijā, neatkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža, tiks piemērots viens indekss – faktiskais patēriņa cenu indekss.

 1. gadā tiks pārskatītas pensijas un atlīdzības vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 609 eiro, t. i., 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī. Tas nozīmē, ka tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 609 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kas ir lielākas par 609 eiro, indeksēs tikai daļu no piešķirtās summas – arī šos 609 eiro.

 

 ! Izņēmums ir politiski represētie, cilvēki ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēts viss pensijas apmērs.

Daži aprēķina piemēri

Gan personām ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem, gan tiem, kuriem pensija piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, gan personām ar stāžu no 30 līdz 39 gadiem, gan personām ar stāžu no 40 līdz 44 gadiem, gan personām ar stāžu no 45 gadiem un vairāk – visiem piemēros vienādu indeksu 1,0640. Piemēram, ja vecuma pensijas piešķirtais apmērs ir 450 eiro, tad gan senioram ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem, gan senioram ar apdrošināšanas stāžu no 45 gadiem no šā gada. oktobra pensijas apmērs būs 478,80 eiro (par 28,80 eiro lielāks).

Indeksējot piemaksu, attiecīgo indeksu piemēros piemaksas apmēram 1,43 eiro par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim un piemaksas apmēram 2,14  eiro par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim, ja vecuma pensija piešķirta līdz 1996. gada 31. decembrim vai ja invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1996. gada 31. decembrim. Tas nozīmē, ka esošais piemaksas apmērs, kas šobrīd ir 1,43 eiro un 2,14 eiro par vienu apdrošināšanas stāža gadu, tiks pārskatīts, piemērojot indeksu 1,0640. Līdz ar to cilvēki, kuri saņēma 1,43 eiro par katru stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada beigām, turpmāk saņems 1,52 eiro, turpretī tie, kuri saņēma 2,14 eiro, – 2,28 eiro, skaidro Labklājības ministrija.

Piemēram, senioram, kuram piešķirtā vecuma pensija ir 450 eiro par kopējā apdrošināšanas stāža 45 gadiem, un tai ir noteikta piemaksa 35,75 eiro (par 25 darba gadiem līdz 1995. gada beigām), no šā gada oktobra vecuma pensija būs 478,80 eiro un piemaksa pensijai – 38 eiro (1,52 eiro x 25 gadi).

Viss notiks automātiski

Visu pensiju pārrēķins notiks automātiski, pensionāriem pašiem nekas nav jādara – pensiju indeksāciju nodrošinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Pensiju indeksācijas mērķis ir aizsargāt piešķirtās pensijas un atlīdzības pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu. Jāņem gan vērā, ka no kopējā pensijas un piemaksas apmēra var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu. Kopš 2022. gada 1. jūlija pensionāra neapliekamais minimums ir 500 eiro mēnesī.

 

 

 

Komentāri

 1. Ar šādu pensiju indeksāciju pēc gadiem desmit aplokšņu algu saņēmēji, kuri saņem minimālo, bet pārējo uz rokas, saņems tikpat lielu pensiju kā apzinīgie nodokļu maksātāji, kuri nomaksājuši visus nodokļus no visas algas.
  Paeizi būtu tā, ja nedomāji par vecumdienām, tad arī vecumdienās izbaudi savas alkatības un vieglprātības augļus.

  1. 90-tajos gados daudzi uzņēmēji piekopa praksi maksāt nodokļus par sevi nevis saviem darbiniekiem. Tāpēc arī nebrīnies, ka dažiem no 90-to gadu veiklajiem zēniem pensija ir 8000 eiro uz papīra. Piemēram, aināram šleseram. Viņš ir mērglis, lai gan cēlsirdīgo kristieti tēlo.

  2. Par simtlatniekiem valsts nemaksāja nodokļus, kad notika simtlatnieku programma. Tur var, protams, vainot krīzes māktos darba ņēmējus. Taču noziedzīgo projektu realizēja Latvijas valsts ar Valda Dombrovska parakstu, kurš tagad Briselē gadā nopelna ap 330 000 eiro pirms nodokļiem. Normāla alga. Varbūt Valdis Dombrovskis pusdienās grib grauzdētas naglas (izteiciens no bruņurupučiem ņindzjām) un 80 latu lielu mēnešalgu???

 2. Atkal Skolnieciņš gaudo, jo nav sapratis, ka par savu labklājību atbildīgs ir vienīgi PATS.
  Lai dejotu, ir vajadzīgi divi.
  Tikai nestāsti, ka tavi lumpeņi paši neprasīja, lai algas lielāko algu maksā uz rokas, jo tā mazkvalificētais(mazizglītotais) ātrāk varēja tikt pie BMW X5, ar kuru lielīties sev līdzīgo lumpeņu vidū.
  Tagad to laiku lumpeņu waroņi gaudo par mazām pensijām, kaut patiesībā viņiem maksā par daudz uz to laiku nodokļu maksātāju rēķina.
  Ja tu kritizē šloseru, tad tieši viņš ir tādu kā tu no moskačkas pažobeles izlīdušo lumpeņu waronis, tikai daudz apsviedīgāks par parasto bidlomasu.
  To nu gan samuldēji par šlosera pensiju, viņam līdz pensijai vēl padsmit gadu.

  Vēlreiz saku, liec mieru Valdim Dombrovskim, tev jāsaka paldies viņam, ka tolaik tev līdzīgajiem deva 100Ls pabalstu, lai nenobeigtos badā.

  1. Manam tēvam tagad ir 68 gadi. Mans tēvs sačakarētā mugurkaula dēļ lieto “Skudexa” medikamentu. Tas pēc būtības ir narkotisks pretsāpju līdzeklis. Cita veida kā viņam palīdzēt nav. Es Valdi Dombrovski mierā nelikšu. Par “Simtlatnieku programmas” iniciēšanu viņš (domāts Valdis Dombrovskis) atbildēs tiesas priekšā. Mans tēvs “Simtlatnieku programmā” veica patstāvīgi visai dārgu restaurācijas darbu, bet pēc tam man skolā atteica pat brīvpusdienas piešķirt, lai gan mana ģimene visu laiku bija sociālā dienesta uzskaitē un ik pa trīs mēnešiem bija jāsūta visas bankas kontu izdrukas uz sociālo dienestu. Sekmes skolā man bija ļoti labas un kaudzīte ar atzinībām mācību olimpiādēs novadā. Vel es vienā valsts olimpiādē piedalījos. Stipendiju nekādu nebija. Es sūtīju pieteikumus, bet mani ignorēja, lai gan manā novadā ir fondi, kas it kā citiem palīdz. Reāli tevi ignorē.
   Valdis Dombrovskis atbildēs likuma priekšā, Krimināllikuma priekšā.

  2. Es badā nenobeidzos. Bet mani kā nabagu skolā pazemoja klasesbiedri. Arī manas personīgās mantas viņi plēsa, žēlsirdību no viņu puses es nejutu. Skolotājiem it viss bija vienalga. Tomēr nabadzības dēļ es esmu nedaudz virs 160cm. Man priekšlaicīgi aizvērās augšanas zonas kaulos, devītajā klasē es pārstāju augt uzreiz pēc astotās klases. Kad pēc RTU sāku studēt citā studiju programmā citā augstskolā, tur anatomijas grāmatā bija teikts, ka kortizols aiztaisa ciet augšanas zonas kaulos. Nu re kā, stresiņš pusaudža gados atstāja konsekventas, prolongētas sekas uz manu ķerneni. Tā kā “Simtlatnieku programmas” īstenotājus es nevaru piedot. Rudenī es vel uzrakstīšu kādu vēstuli Valdim Dombrovskim uz viņa Briseles e-pastu no sava studējošā e-pasta ar manas augstskolas domēna vārdu.

 3. 2023 saka: 20.08.2023 08:25 Nesmejies par simtlatniekiem un viņu bērniem, citādi simtlatnieki un viņu bērni pasmiesies par tevi.

 4. bet kapec pensionari necinas par piemaksu par darb stazu,ko viniem nozaga sakot ar2012gadu.

 5. Kad paklausās tevi, tad jāsāk domāt, ka Valdis Dombrovskis ir kļūdījies dodot 100Ls pabalstu grūtībās nonākušajiem, vajadzēja ļaut lai nepateicīgā bidlomasa negatīvi palielinās….

  1. Valdis Dombrovskis, būdams pēc izglītības ekonomists un būdams Latvijas Republikas ministruprezidents jeb premjerministrs, pārkāpa Darba likumu un citus Latvijas valstī noteiktos likumus, kad akceptēja “Simtlatnieku programmu” un deva atļauju tās darbībai.
   Tu par pabalstu sauc neapmaksātu algotu darbu. Ironiski. Bet tagad Valdis Dombrovskis gadā saņem virs 330 000 bruto. Vai viņš nav liekulis? Pats cilvēkus ir gatavs strādināt par par 80 latiem, lai gan pats bauda ārzemēs elitāru, VIP dzīvesveidu?

  2. Valdis D. un viņa partieši ir gļēvi, viņi pat nespēj atbildēt uz manis sūtītajiem e-pastiem no mana univertātes e-pasta. Es savu identitāti no varā esošajiem neslēpju. Bet viņi ir tik gļēvi, ka baidās atbildēt. Reāli smieklīgi. Paši sūdus sataisīja, bet nu baidās atbildēt. Tik gļēvi. Reāli gļēvuļu bars. Taču pie siles turas un gatavi pierīt pilnu guzu. Pieļauju ka šo cilvēku bērni ir atsitušies savos vecākos.
   Bet es ar viņiem esmu pieklājīgs. Laikam šiem cilvēkiem ir cieta.

 6. Vai tad Valdis Dombrovskis tavu vunderstrādnieku ar varu spieda strādāt, ko tad tajā laikā tavs vunderstrādnieks neprotestēja pret ”netaisnību”, ka ir netaisnīgi dot 100Ls pabalstu katram švabrakam.

  Pats redzēju kas par ”strādniekiem” ir tie simtlatnieki, pusi dienas pie ugunskura strēba Apinīšus, pēc pusdienas jau bija tālēs zilajās, kā arī sita gaisā pašvaldības izsniegtās lāpstas, cirvjus un zāģus.

  1. Dombrovska kungs un viņa partija redzēja kapu mūra bildes. Un manus vecākus un mani ar dievišķā likuma un kārtības Dievieti Temīdu rokās. Tā kā man tev it nekas nav jāpierāda.

 7. Vai arī Valdim Dombrovskim raksti tādas pašas e-vēstules kā šeit komentārus, kuros demonstrē savas filigrānās medicīnas zināšanas par kortizolu augšanas zonās.
  Visticamāk, tavas e-vēstules nonāk Valda Dombrovska palīga mēstuļu mapītē ”sveicieni no tvaicenes”.
  Nemaz nešaubos, ka augstu amatpersonu bombardēšana ir ierasta lieta ne vienam vien skolnieciņveidīgajam alternatīvajam ”prātam”.

  1. Kāpēc malīgas? 2000–tošo gadu sākumā izdota LU grāmata. Nekā melīga tur nav. Kortizols izraisa paātrinātu augtspējīgo kaula skrimšļa šūnu pārkaulošanos, t.i., aiztaisa augšanas zonas ciet. Tas ir viens no faktoriem. Par signālmolekulām tu kaut ko zini? Nē. Par ārpušūnas matriksu tev arī nav zināšanu.
   Tvaicenē būs jānogādā visi Saeimas deputāti, kuri ar savu balsojumu atbalstīja noziedzīgos MK noteikumus par “Simtlatnieku programmas” pieņemšanu. Un ja tu marginalizē manu tēvu, tad es tev novēlu saslimt ar visu viņa slimību buķeti, kā arī taviem bērniem to pašu, lai tu redzētu viņu ciešanas situācijā, kad tu nespēj palīdzēt savas bezspēcības pēc. Tas būtu tīri taisnīgi.

  2. Komentāros es pret troļļiem izturos sadzīviski. Taču sūdzību vēstulēs es vienmēr pievienoju pielikumus ar dokumentiem, attēliem. Microsoft Outlook e-pasts ar universitātes domēnu ļauj sūtīt līdz 35MB lielus pielikumus, bet Yahoo e-pasts spēj sūtīt vien 25MB lielus pielikumus. Tomēr es rakstu un it nekā nenožēloju.

 8. Cik lielu summu esi plānojis piedzīt no Valda Dombrovska?
  Gan jau vairākus MIO euro, tad gan varēsi šiki padzīvot, katrai dienai jaunu ancuku, ēdināšana vislepnākajā restorānā, varēsi pasūtīt beibes, pirmoreiz mūžā tiksi pie reālas babenes, jo cik ilgi var dauzīt olas pret upurakmeni svētbirzī.
  Mans padoms, prasi vairāk, jo parasti iedod mazāk.

  1. Mani nauda neinteresē. 10 gadi cietumā viņam būs saprātīgs sods. Es neesmu nekāds monstrs.

   1. Paga paga, visu laiku gaudo, ka tavam vunderstrādnieķelim maksāja par maz, kojas par dārgu, brīvpusdienas nedod, bet tagad saki, ka nauda neinteresē.
    Kas kopīgs skolniekzellim ar putinu- abi sīki krupji, abi bērnībā dauzīti uz vella paraušanu, abiem atriebība atņēmusi jau tā niecīgās prāta paliekas, ar vienu vārdu sakot, riktīgi mērgļi.

    1. Man tāpat pēdējo gadu universitātē ir jānomokās un diplomdarbs jāuzraksta. Un no nākamā gada jūnija es strādāšu.

 9. Nu gan tu sasmīdināji par strādāšanu, tu vispirms skatīsies priekšnieka un pārējo darbinieku makos, meklēsi jebkādus iemeslus kāpēc nedarīt konkrēto darbu, visu laiku piekasīsies par darba vietas aprīkojumu, būsi aizņemts ar sūdzību cepšanu darba laikā utt.
  Tu un strādāšana ir nesavienojamas lietas.

  Par tevi lakoniski un precīzi ir izteicies 1.Atmodas aktīvists Māteru Juris- UBAGS NAV STRĀDNIEKS.

  1. Nez kāpēc Maximā un citur es normāli strādāju. Un laboraboratorijā man strādāt nebūs problēmu. Neesmu ķīmiķis, bet tik un tā es ar dabaszinātnieka diplomu varu mierīgi strādāt.
   Bet mācību laikā nedrīkst strādāt. Tu manu nepazīsti. Nesmejies par nabagiem, citādi nabagi smiesies par tevi.

   1. Tev taču ir diagnozēta šizofrēnija vai ne? Tu reāli pavadi kautkadu pus dienu lai Dombrovskim uzrakstītu epastu ar attēliem un citām huiņam? Es ceru ka tu zini ka viņš noteikti nevienu nav izlasījis. Eij dari kautko lietderīgu tu 1.60 punduri, žēl ka tevi kārtīgāk nepacēla klasesbiedri varbūt būtu izvērsties normālāks cilvēks nevis nederīgs parazīts kā tu

    1. Haha saka: 23.08.2023 03:23 Nu re kā, tu pats pastāstīji patiesību par sevi. Ko nakti neguli?

  2. Nu, ja manā darba vietā rupjā veidā pārkāps ķīmiskās vielu pārvaldības noteikumus, tad es nomainīšu tādu darba vietu uz citu. Bet es domāju, ka lielākā daļa uzņēmēju ir adekvāti.

 10. Uzskatu, ka Siliņa ar savu vienādo koeficientu pensionāriem ar darba stāžu 29 un 50 darba gadiem izdarīja Lāča pakalpojumu tiem ,kas nostrādāja 29 gadus maksājot nodokļus ,bet pārējos nemaksāja. Ļoti nesmuks bija šis gājiens.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *