Agris Jansons

Tukumā viesojas Jurijs Malihs, kurš Raini pēta Krievijā

22. aprīlī Tukuma Raiņa ģimnāzijā viesojās un ar skolēniem runāja Jurijs Malihs, kurš, dzīvodams un strādādams Krievijā, Kirovas apgabala Slobodskā, ieinteresējies un izdevis grāmatu par latviešu Jaunās strāvas dalībniekiem, kas savulaik bijuši izsūtīti trimdā uz Kirovu. Grāmata saucas «Likteņlīniju savijums», un šis ”savijums” saista mūsu Tautas dzejnieku Raini.

22. aprīlī Tukuma Raiņa ģimnāzijā viesojās un ar skolēniem runāja Jurijs Malihs, kurš, dzīvodams un strādādams Krievijā, Kirovas apgabala Slobodskā, ieinteresējies un izdevis grāmatu par latviešu Jaunās strāvas dalībniekiem, kas savulaik bijuši izsūtīti trimdā uz Kirovu. Grāmata saucas «Likteņlīniju savijums», un šis ”savijums” saista mūsu Tautas dzejnieku Raini ar viņa kursabiedru Pēteri Stučku, vēlāko Latvijas Padomju republikas vadoni un Krievijas PFSR Augstākās tiesas priekšsēdētāju.

J. Maliham līdz šim vienīgā reālā saite ar Latviju bijusi, kad, būdams padomju armijas obligātā kareivis, dienējis Liepājā uz karakuģa. Vēlāk, jau strādājot dažādos amatos savā dzimtenē, esot radusies iespēja piekļūt atslepenotajiem cara žandarmērijas dokumentiem, kur visai bieži parādījies Stučkas un Pliekšāna uzvārds. Tā nu jau justīcijas padomnieks Malihs aizrāvies ar materiālu izpēti un tā vietā, lai izveidotu nelielu bukletiņu par P. Stučkas trimdas laiku (tāds bijis oficiālais darba uzdevums), 2006. gadā izdevis apjomīgu grāmatu. Jau vēlāk, 2012. gadā, tā izdota latviešu valodā Irēnas Ases tulkojumā. Tulkojums esot sanācis krietni atšķirīgs no oriģināla, daudz pilnīgāks, jo papildināts arī ar materiāliem no Latvijas muzejiem. Grāmatu tirāžas ir ļoti nelielas – krievu valodā 1000, bet latviešu 300 eksemplāri. Tās netiek tirgotas, un tieši tāpēc mūsu Raiņa ģimnāzijas pārstāvjiem bija īpašs prieks tās saņemt dāvinājumā.

Slobodskā arvien vēl labi apmeklēta Raiņa māja-muzejs, ir Raiņa iela un Raiņa priedes Vjatkas upes krastā. Turklāt tuvākajā laikā paredzēta šo vietu labiekārtošana. Regulāri tiekot stādītas arī jaunas priedītes gan muzeja apkārtnē, gan upes krastos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *