Trešdiena, 2019. gada 19. jūnijs
Nils, Viktors

Saimniekam savs suns jāpieskata!

Autors: Liena Trēde
Twitter
FaceBook
print
2017. gada 9. septembris 15:44

Pie mums vērsās kāds Tukuma iedzīvotājs, lai pastāstītu par konfliktu ar tuvumā dzīvojošiem kaimiņiem, kuru mājas mīlulis citiem nemaz tik “mīļš“ nešķiet…“Iepriekš viņiem bija rotveilers, bet tagad viņi ir iegādājušies jaunu suni – amstafu, kas būtībā ir cīņas suns un agresīvs. Taču viņiem sētai apkārt žoga nav un suns mēdz regulāri skriet uz ielas. Esam par to runājuši, aizrādījuši, bet nekas nemainās. Vienīgā atbilde, ka visiem jāpaciešas, jo kucīte vēl esot jauna.
Tomēr vienā reizē, kad suns manai sievai skrēja apkārt un rūca un tas arī beidzot izsaucām pašvaldības policiju, kas kaimiņus, kā šķiet, brīdināja.” Tomēr rezultātā kaimiņi nevis saprata savu kļūdu un nu rūpīgāk pieskata suni, bet gan novaktējuši šo pašu kundzi un draudējuši, ka atriebsies, ja vēlreiz kāds sūdzēsies policijā. “Pēc tam manai sievai no šī stresa situācijas palika slikti un bija jāsauc ātrā palīdzība. Vai tā ir normāla situācija, ka jauns puisis ap dieviem metriem draud sievieti pensijas gados!”

Par šo gadījumu savukārt vīrietis vērsies Valsts policijā, bet redakcijai par gadījumu vēlējās pastāstīts, pirmkārt, lai apliecinātu, ka konfliktsituāciju ir centies risināt mierīgā viedā. Otrkārt, ne tikai šī, bet arī citiem suņu īpašniekiem aicināja atgādināt, kādi tad ir suņu turēšanas noteikumi.

Un tā, Ministru kabineta noteikumi paredz, ka pilsētās un ciemos, ja suns atrodas ārpus telpām tā īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošajā teritorijā:

* suņa īpašnieks vai turētājs nodrošina pilnīgu attiecīgās teritorijas norobežošanu no publiskai lietošanai paredzētās teritorijas (turpmāk – norobežota teritorija), novēršot iespēju sunim izkļūt no tās;

* pie norobežotās teritorijas ieejas ierīko zvanu vai citu ierīci, kas rada iespēju sazināties ar teritorijas īpašnieku vai valdītāju;

* ja suns atrodas ārpus tā īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, sunim jābūt uzliktai kaklasiksnai vai citam aksesuāram, piemēram, iemauktiņiem, bet bīstamam sunim jābūt arī sarkanai atšķirības lentei, ar ko apzīmē bīstamu suni.
Pilsētās un ciemos ārpus norobežotās teritorijas:

*suni ved pavadā;

* sunim ir uzlikts uzpurnis, ja suns ir atzīts par bīstamu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kritērijiem un kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu un nosaka turpmāko rīcību ar to, kā arī par prasībām bīstama suņa turēšanai.

* pilsētās un ciemos ārpus norobežotās teritorijas suns bez pavadas var atrasties zaļajā zonā un mežā (izņemot vietējo pašvaldību noteiktās vietas, kur saskaņā ar vietējo pašvaldību saistošajiem noteikumiem tas ir aizliegts) pastaigas laikā īpašnieka vai turētāja uzraudzībā un redzeslokā tādā attālumā, kādā īpašnieks vai turētājs spēj kontrolēt dzīvnieka rīcību.
Tātad jebkurā gadījumā – likums ir tā cilvēka pusē, kurš ir spiests sastapties ar nepieskatītu dzīvnieku!

Tomēr šādas konfliktsituācijas nav retums, jo, kā pastāstīja Armands Hohfelds, Tukuma pašvaldības policijas priekšnieks, šādi izsaukumi viņu darbā ir jau ierasti. Piemēram, augustā kopumā bijuši 10 izsaukumi, kas saistīti ar suņu labturības noteikumu neievērošanu un divos gadījumos suņu saimnieki arī saņēmuši sodus.

Un te savukārt jāskaidro, ka gadījumos, kad mājdzīvnieks traucē apkārtējiem un dzīvnieka īpašnieks traucējumu nenovērš, mājdzīvnieka īpašnieku drīkst sodīt saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 106. panta pirmo daļu. Mājdzīvnieka īpašniekam izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu – fiziskajām personām no 7 līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām – no 50 līdz 700 eiro. Ja pārkāpums gada laikā izdarīts atkārtoti, fiziskām personām naudas sodu uzliek no 15 līdz 70 eiro, bet juridiskā personām – no 700 līdz 1400 eiro. Savukārt par bīstama suņa turēšanas prasību pārkāpšanu uzliek naudas sodu – fiziskajām personām no 70 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 110 līdz 1400 eiro. Iespējama arī dzīvnieka konfiskācija.

 Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Ro teica:

  Nabadziņš… sievai palika slikti. Cirvis !

 2. Mudakam ro teica:

  Atsaldētais dārzeni, nav bijusi darīšana ar agresīviem suņiem? Ar sūdainu mietu pa galvu gan sunim, gan tā īpašniekam!!!!

 3. teica:

  Tā tiešām ir izplatīta problēma, daļēji tāpēc, ka īpašnieks par sava suņa uzvedību ir pārāk labās domās. Piekrītu, ka par visiem gadījumiem ir jāziņo tiesībsargājošām iestādēm, lai īpašniekiem nerastos neaizskaramā sindroms.
  P.s. Man arī ir suns!

 4. Divmetrīgais teica:

  Vai tad tik sēdoša suņa auguma īpašniekiem ir tiesības pensijas vecuma grošmammām draudēt:))

 5. Māmiņa teica:

  Braucām ar bērnu ar velosipēdiem pa velojoslu Kuldīgas ielā uz bērnu dārzu Lauktehnikā. Bērns ļoti pārbijās no pēkšņi uz ielas izskrējuša takša šķirnes suņa, kurš, atņirdzis zobus, skrēja riedams mums pakaļ. Tas suns tur diezgan bieži viens pats klīda pa ielu… Kāda jēga no smukā veloceļa, ja vienmēr ar bailēm tur jābrauc?

 6. nesaprotu teica:

  Kāpēc tāda vienaldzība no policijas, to kad uzraksta noteikumu pantus jau nekas nemainās.Vai tiešām vienreiz nevar pielikt punktu, lai tādi gadījumi būtu mazāk, šiem noteikumiem jābūt stingrākiem un sodīt ar maksimālo sodu 700 eiro, tad iespējams šie suņu īpašnieki sāks domāt.Šobrīd visatļautība no suņu īpašnieku puses ir briesmīga, jo nav saņēmuši pelnītus sodus.Uzskatu vispār, ka pilsētā jāierobežo suņu turēšana. Nav izturams, ka suns rej, gaudo gandrīz vai 24 stundas diennaktī ne logu atvērt, ne ārā iziet.

  • Opis teica:

   Man liekas ka debīlu iedzīvotāju – kaimiņu kuri atļajas trokšņot u.t.t. ir daudz vairāk un tie mazgadīgie burkāni ar saviem pļerkšķiem arī – ta ka davai aizliedzam visu kas mums traucē dzīvot… šitie dzīvnieku nīdēji ir sliktāki par jebkuru suni, padomā – pirms bīdi tekstus par to cik slikti ka tev suns skaļi gaudo, kaķis skaļi ņaud, kaimiņš skaļi bezd – varbūt ej tad uz laukiem, bet tur putni par skaļu dziedās…

 7. eseris teica:

  uzpurni vai nu sunim vai saimniekam – tad jau ātri sapratīs ka suni tā pat vazāt publiskās vietās nevar.

  • Kāpēc teica:

   Un kāpēc nevar- tāpēc , ka tev nepatīk? Vai esi ārpus Tukuma kādreiz izbraucis? Visur Eiropā suņi brīvi staigā pat bez pavadas saimniekam blakus. Un uzpurni varbūt sev uzliec- tāds mazliet agresīvs izskaties:-D

   • eseris teica:

    eku pirmais atsaucās !!!

   • Eiropa teica:

    Ew, briseles kāpost, tev ir kāds sambernbārs pakaļā ierāvis? Ja nav, tad nemuldi, liberālais dzīvniekmīlis. Ja man vai manai ģimenei kāds nepieskatīts suns skrietu virsū, lai Dievs nograbstās, ķertu pirmo, kas pa rokai un krautu. Sākumā sunim, tad saimniekam. Kretinē tie debiliķi – “nebaidies, viņš jau tikai spēlējās, viņš tikai tevi apostīs”! Pie pavadas, sētā vai ar uzpurni! Āmen!

    • Eiropim teica:

     Nē, nav skrējis virsū. Pati mēdzu pieiet klāt un pabužināt:-). Piekrītu- uzpurnis vai pavada vai sētā, jo nevienam nav jāmīl manu suni (tāpat kā man nav jāmīl svešus, uzvesties neprotošus bērnus). Par to jau ir stāsts, nevis obligāts uzpurnis vai nerādīšanās ar suni sabiedriskās vietās.

  • Ej ej teica:

   Un kapēc tad tu vari atrasties publiskās vietās?

 8. runcitis teica:

  eu pajoli ne jau sunS ir vainigs, BET SAIMNIEKS.

 9. Kaimini teica:

  Veļķos Lazdu ielā liels suns regulāri tiek laist uz ielas-nikns. Mazākos suņus un kaķus ir sakodis. Cilvēkiem arì krìt virsū. Saimniekiem vienalga. Paši slikti izturas gan pret suni,gan kaimiņiem.

 10. Sadists teica:

  Iemetiet pagalmā gaļas gabalu ar naglām iekšā un lieta darīta, pēc tam zinās gailis pontot un draudēt vecām sievām.

 11. baile teica:

  Kur tas amstifs klejo, kurā ielā? Man ir jāzina, lai izvairītos.

 12. Aidzis teica:

  Ļoti skumji, ka mūsu valstī, lai kāds pakustinātu savu pēcpusi un darītu to, par ko tam algu maksā – jāraksta iesniegums. Policists, tāpat kā jebkurš no mums, iet ikdienu gar tādām sētām bez žoga kur skraida nepiesiets suns, bet izliekas ka tas jau viņu neskar. Ja jau ir suņu turēšanas noteikumi, tad kāpēc neliek tos ievērot?

Pasākumu kalendārs

2019.06.20 | 10:00

Donoru diena Kandavā 

2019.06.20 | 18:30

Skriešana Jaunpilī 

2019.06.20 | 19:00

Ielīgošana Jaunpilī 

2019.06.20 | 20:00

Ielīgošana Jaunsātos 

2019.06.20 | 21:00

Uguns rituāls Engurē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūnijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool