Lai katram sava vieta – audzētājam un pārpircējam!

Es zinu, ka ir krīzes un pirmsvēlēšanu laiks (Saruna pierakstīta 4. aprīlī. – Red.), bet gribu parunāt par ko citu – par Tukuma tirgus sakārtošanu. Kā tas būtu, ja dārzeņu un augļu uzpircējus tomēr šķirotu no tiem, kas tirgo pašu izaudzēto?

Es zinu, ka ir krīzes un pirmsvēlēšanu laiks (Saruna pierakstīta 4. aprīlī. – Red.), bet gribu parunāt par ko citu – par Tukuma tirgus sakārtošanu. Kā tas būtu, ja dārzeņu un augļu uzpircējus tomēr šķirotu no tiem, kas tirgo pašu izaudzēto?

Tikai tā mēs aizsargātu savu zemnieku un palīdzētu viņam izdzīvot. Savādāk iznāk tā, es aizeju uz tirgu, nopērku gurķus, tomātus un atbalstu poļu zemnieku, jo, lai gan uzdoti par vietējiem, daudzi tirgotāji patiesībā pārdod to, kas ražots Polijā un citās valstīs. Tās poļu zemenes taču var nopirkt veikalā, kamdēļ tās jāpārdod tirgū? Un tūlīt būs saldie ķirši… Nu, pasakiet, cik daudz kilogramu no diviem kokiem var nolasīt? Domāju, ka tirgū vietējiem audzētājiem vajadzētu ierādīt goda vietu. Un tad lai pircējs pats izvēlas, uz kuru vietu tirgū iet un ko pērk. Nedomāju, ka tas ir normāli, ja man visu laiku jāprasa – no kurienes tas ir? Jābūt taču kādam mehānismam, lai to sakārtotu un lai no tiem, kam nodokļi jāmaksā, tos arī iekasētu. Jo tad būs gan nodokļi valstij, gan naudiņa tam cilvēkam maciņā, kas visu, ko tirgo, pats arī izaudzējis.
SIA «Tukuma tirgus» izpilddirektore Gunta Ivaško skaidroja, ka tāpat vien pateikt, kurš tagad tirgo vietējos gurķus, bet kurš – ievestos, pateikt nevar: "Protams, ja kāds tos piedāvā janvārī, tad varētu būt šaubas, bet martā tiešām dažiem audzētājiem bija savi gurķi. Tāpat nevar teikt, ka, lūk, šobrīd nevienam mazdārziņā nav sarkanu zemeņu vai jauno kartupeļu. Ir, tiesa kartupeļi maksā trīs vai četrus latu kilogramā, bet ir, tāpat ir arī zemenes, gurķi… Kas attiecas uz dokumentiem, tirgū ir noteikta kārtība – katrs puķu vai dārzeņu pārdevējs iesniedz pašvaldības izdoto un tieši Tukuma tirgum adresēto izziņu par to, ka viņa rīcībā ir zeme, norādot platības, – tādu, piemēram, izsniedz Tukuma dome, savukārt Smārdes pagasta padome, piemēram, izziņā norāda, kādas puķes vai dārzeņus cilvēks savā zemē audzē." Kādreiz derējusi arī Zemesgrāmatu nodaļas izsniegtā izziņa, bet tagad jābūt pašvaldības izdotai. G. Ivaško arī stāstīja, ka tirgotājus pārbauda arī Valsts ieņēmumu dienests, kas prasa uzrādīt visas izziņas, un arī Pārtikas un veterinārais dienests. Noskaidrojām arī, ka pērn, dažiem tirgotājiem vajadzējis parādīt pārbaudītājiem, kurā vietā atrodas dārziņš, kur tirgotā prece izaudzēta.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *