Atkritumu nav, bet par izvešanu jāmaksā. Kur loģika?

Es vēlos noskaidrot, uz kāda pamata novada dome man pieprasa katru mēnesi maksāt par konteinera izvešanu, kaut arī patiesībā konteiners nemaz nav pilns, un tā notiek jau kuro mēnesi. Un kā gan tas var būt pilns, ja mēs godīgi atkritumus šķirojam, kā to pašvaldība prasa – atsevišķi papīru, kartonu, stiklu, PET pudeles.

Es vēlos noskaidrot, uz kāda pamata novada dome man pieprasa katru mēnesi maksāt par konteinera izvešanu, kaut arī patiesībā konteiners nemaz nav pilns, un tā notiek jau kuro mēnesi. Un kā gan tas var būt pilns, ja mēs godīgi atkritumus šķirojam, kā to pašvaldība prasa – atsevišķi papīru, kartonu, stiklu, PET pudeles.

No manas mājas šķiroto atkritumu laukums ir pārdesmit metru… Iedzīvotājiem stāstīja, ka, tieši šķirojot, viņi var samazināt savu izvedamo sadzīves atkritumu daudzumu un līdz ar to arī maksu. To, ka samazinās izvedamo atkritumu daudzums, pats redzu, jo izvešanas dienas priekšvakarā no konteinera aizņemta trešā daļa, bet maksu gan nekādi nesamazinās, jo, neatkarīgi no atkritumu daudzuma, man katru mēnesi ir jāmaksā. Aizgāju uz «Kurzemes ainavas» kantori, bet tur teica, ka neko izdarīt nevar, jārunā ar domi. Aizgāju uz domi, bet tur komunālajā nodaļā man teica, ka jāgaida līdz kaut kādam mistiskam datumam februārī, kad būšot kaut kāda sēde, kurā tad visu nolemšot. Man arī teica, ka es varu atkritumus izvest reizi divos mēnešos, bet jāmaksā man katru mēnesi, jo tas tā esot nolemts. Man atkritumu nav tik daudz, lai konteineru izvestu katru mēnesi, bet Ls 2,19 mēnesī man ir jāmaksā. Kur loģika?

Par domes rīcību izbrīnu pauda vēl kāds Tukuma iedzīvotājs, kurš arī bija vērsies domē ar līdzīgu problēmu un ticis informēts par gaidāmajām izmaiņām februārī – līdz tam ieteikts paciesties.

Jautājums, kā lai es līdz tam paciešos – lai atkritumus nešķiroju un metu visu kopējā konteinerā? Kādu mēnesi nemaksāju? Redziet, domē saka, ka nemaksāt nevar un ka atkritumi ir jāšķiro, tādējādi iznāk, ka man jāgarantē, lai katru mēnesi atkritumu uzņēmums (SIA «Kurzemes ainava». – Red.) no manis dabūtu šos pāris latus. Es domē ieteicu, ka varbūt man var vest atkritumus reizi divos mēnešos un tā arī rēķināt maksu, taču tā, lūk, nevarot. Tad kas galu galā sanāk – es kā iedzīvotājs domi nemaz neinteresēju, un viņi, pieņemot noteikumus priekš iedzīvotājiem, par iedzīvotājiem nemaz nedomā. Domē man teica, ka Atkritumu apsaimniekošanas likumā par visu esot ierakstīts. Izlasīju, bet tur nekas nav rakstīts par to, ka atkritumi obligāti jāizved katru mēnesi.

Jaunie noteikumi ieviesīs kārtību

Iedzīvotāju jautājumus lūdzām komentēt novada domes priekšsēdētāju Juri Šulcu.

Atkritumu apsaimniekošanas likumā teikts, ka atkritumu izvešanas kārtību nosaka pašvaldība ar saviem noteikumiem, taču Tukumā spēkā esošajos noteikumos nekas nav teikts par to, ka atkritumi jāizved reizi mēnesī un ka cilvēkam obligāti reizi mēneši arī jāmaksā.

– Mēs gatavojam jaunus noteikumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Tukuma novadā, lai visā teritorijā noteiktu vienādas prasības, un tos februāra komunālo jautājumu komitejas sēdē skatīs otrajā lasījumā. Lielais strīds ir punktā par konteineru izvešanas biežumu. (Noteikumu projekts paredz, ka nešķirotie atkritumu jāizved, kad tvertnes ir piepildītas, bet ne retāk kā reizi mēnesī, savukārt ar pagasta pārvaldes vai komunālās nodaļas vadītāja atļauju tos pavasarī un vasarā jāizved ne retāk kā reizi divos mēnešos, bet rudenī un ziemā – ne retāk kā reizi trijos mēnešos. – Red.) Par šo jautājumu diskutē arī valsts mērogā, izstrādājot grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, jo tajā tiešām par izvešanas biežumu nekas nav teikts. Mēs uzskatām, ka retākā izvešanas reize ir noteikumos jānosaka, lai tiktu ievērotas sanitārās normas.

Iedzīvotāji saka, ka vasarā jāizved vismaz reizi mēnesī, bet ziemā – reizi divos.

– Mana ideja ir tāda pati – vienu reizi konteineri jāizved vasarā, reizi divos – ziemā. Protams tas attiecas uz tiem gadījumiem, ja šo atkritumu nav.

Saistošie noteikumi paredz, ka šķirojot atkritumiem samazinās. Iedzīvotāji saka, ka to ir izdarījuši, tomēr neatkarīgi no tā, izved vai neizved atkritumus, vienalga jāmaksā katru mēnesi.

– Par šo maksu cilvēks un uzņēmums vienojas līgumā, to nenosaka pašvaldība. Turklāt, ja cilvēks iegādājies īpašos marķētos «Kurzemes ainavas» maisus, viņam nav jāmaksā katru mēnesi. Ja atkritumus neizved katru mēnesi, cilvēkam vienalga ir jāmaksā par konteinera nomu Ls 0,50 mēnesī. Protams, ja konteiners ir cilvēka paša, nav jāmaksā nekas. Taču visu šo kārtību precīzāk atrunāsim saistošajos noteikumos.

Domei pārmet, ka, uzliekot par pienākumu iedzīvotājam maksāt katru mēnesi, dome nolobējusi SIA «Kurzemes ainava», garantējot tai regulārus ienākumus.

– Tā tas nav. Cilvēks pats ar «Kurzemes ainavu» vienojas par izvešanas grafiku un līdz ar to arī samaksu. Un, kā jau teicu, viņš var izmantot maisus. Otrkārt, šos noteikumus mēs negatavojam «Kurzemes ainavai»; 2010. gadam beidzoties, tiks sagatavoti iepirkuma nosacījumi un atkritumu apsaimniekošanas operators tiks meklēts konkursa ceļā.

Var samazināt izvešanas biežumu un konteineru

Jautājumu, ko iedzīvotājiem darīt šobrīd, kamēr vēl nav jauno saistošo noteikumu, uzdevām SIA «Kurzemes ainava» direktoram Arnim Ružam. Viņš stāstīja, ka iedzīvotājiem ir iespējas samazināt izvešanas reižu skaitu un līdz ar to arī maksu. Pirmkārt, ja atkritumu daudzums samazinās, var no divām izvešanas reizēm pāriet uz vienu reizi mēnesī. Ja arī tad konteiners nav pilns, var pieteikt mazāku konteineru – 240 l konteinera vietā ņemt 140 litrīgu. Vaicāts, kā šīs pārmaiņas izdarīt, A. Ruža skaidroja, ka var atnākt uz «Kurzemes ainava» biroju Tukumā, Pils ielā 5 vai Dienvidu ielā 2, un pateikt, ka vajag mazāku konteineru vai retākas izvešanas reizes: "Protams, vislabāk par visu šo vienoties ar mums jau tad, kad slēdz līgumu un sastāda izvešanas grafiku. Ja grafiks sastādīts un cilvēks līgumu parakstījis, tad mēs norīkojam transportu un darbiniekus, jo mums savas saistības jāpilda. Bet es arī saprotu, ka brīdī, kad cilvēks pirmoreiz slēdz līgumu, viņš patiešām nevar zināt, cik daudz sadzīves atkritumu viņam būs un cik daudz viņš sašķiros." A. Ruža piebilda, ka šobrīd aptuveni 30% uzņēmuma klientu ir samazinājuši atkritumu izvešanas biežumu.

 

Komentāri

  1. Pat muļķim jāsaprot, ka visiem "jādzīvo" un kā kāds dižs kredītkampējs teica – uz muļķu rēķina.
    Kameras pie mistkastēm vai uz pilsētas robežas konteineru mašinu kontrolei.
    Tautas kontrolei vai knābim būtu jāpadala tikai kilometrāža līdz Talsiem – pierakstījumi un sadale parādītos.
    Bet vēl vieglāk taču noteikt cietu vidējo uz katru iedzīvotāju un nevajadzētu deputātiem lieku sēžu naudu tērēt ar likumu jauninājumu izgudrojumiem.

  2. UN VIENAM OTRAM PAR SANTĪMIEM NEBŪTU "ŪDENS JĀLEJ’"’PAR BEZ ATKRIUMU PĀRSTRĀDI PERSONĪGĀ SĒTĀ UN MILZĪGU TONNĀŽU PĀRVADĀŠANU.
    JĀ, NAUDIŅA MĪL PERSONĪGO KABATU.

  3. UN VIENAM OTRAM PAR SANTĪMIEM NEBŪTU "ŪDENS JĀLEJ’"’PAR BEZ ATKRIUMU PĀRSTRĀDI PERSONĪGĀ SĒTĀ UN MILZĪGU TONNĀŽU PĀRVADĀŠANU.
    JĀ, NAUDIŅA MĪL PERSONĪGO KABATU.

  4. Esam 4 cilvēku ģimene. Atkritumus iespēju robežās šķirojam ( PET pudeles nepērkam, makulatūru bērns nodod skolā, dārzā iekārtota komposta kaste, stikla burkas izmantojam paši). Šobrīd, kad algas ir tādas, kādas viņas ir arī mēs nevaram koteineru mēneša laikā piepildīt. Tāpēc piekrītu tam, ka pensonāru pārim konteineru piepildī mēneša laikā nav iespējams. Un viņi jau noteikti neved atkritumus no Veļķiem uz pilsētu.
    Ja par maisiem, tad dažus gadus atpakļ iedzīvotājus aicināja pieteikties uz konteineru nomu sakot, ka maisus vairs nevarēs iegādāties. Kārtējā iedzīvotāju muļķošana.
    Un vēl! Cilvēks nevienojas ar "Kurzemes Ainavu" par izvešanas grafiku un samaksu. To nosaka "Kurzemes Ainava" un cilvēkam ir jāpiekrīt, jo visiem iedzīvotājiem obligāti ir jābūt noslēgtam līgumam ar "Kurzemes Ainavu".

  5. Tikai jautājums, kāpēc «Kurzemes Ainava» katru gadu nepārslēdz līgumus ar iedzīvotājiem? Jā, līgumā ir rakstīts, ka tas ir uz nenoteiktu laiku, bet tādā gadījumā kā «Kurzemes ainava» var prasīt katru gadu citu summu par atkritumiem, ja viņi ar mani nepārslēdz līgumu un nekādu līguma pielikumu es arī nesaņemu?

  6. Tas tāpēc ka varenie dara kā grib viens atkritumos otrs siltumā un kā uzņēmumi tie ir tagad tikuma novadam pakļauti , vakar kas notiek latvijā pārraidi skatījāties tas salīdzinājumam

  7. Krievu armijā pēc izmēriem dalīja paiku.
    Un bērniem mazāks tarifs, pensionāriem vispārīgi nav ko ēst – atkritumi nebūs un jāmaksā arī nebūs.
    Vajag tēlot muļķi un atkal ieviest priviliģēto statusu, apmēram kā deputātiem – kleitiņu, kurpītes, bezmaksas braucienus utt.

  8. kur auni tur cirpeeji, taa tikai ir LV, roka roku baro, – tas ir teikts par DOMI un Kurzemes ainavu:D pie mums UK nekas taads nav, ja konteiners pilns nopeerc ticket un chau! kaut reizi gadaa vai vispaar nekad!!!!!!!!

  9. kur auni tur cirpeeji, taa tikai ir LV, roka roku baro, – tas ir teikts par DOMI un Kurzemes ainavu:D pie mums UK nekas taads nav, ja konteiners pilns nopeerc ticket un chau! kaut reizi gadaa vai vispaar nekad!!!!!!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *