Inese Valtenberga

Savvaļas lopi Matkulē rada problēmas kaimiņiem

Redakcijā ar savu bēdu vērsās lasītāja no Matkules. Viņa dzīvo viensētā līdzās kādreizējās «Remesu» fermas apkārtnē ierīkotajiem savvaļas liellopu aplokiem. “Naktīs mierīgi gulēt jau sen nevaru, dienā no mājas prom doties arī ne, jo nav zināms, kad kāds no lopiem atkal būs ārpus aploka un sāksies kārtējie posta darbi,” teic viensētas saimniece.

Redakcijā ar savu bēdu vērsās lasītāja no Matkules. Viņa dzīvo viensētā līdzās kādreizējās «Remesu» fermas apkārtnē ierīkotajiem savvaļas liellopu aplokiem.

“Naktīs mierīgi gulēt jau sen nevaru, dienā no mājas prom doties arī ne, jo nav zināms, kad kāds no lopiem atkal būs ārpus aploka un sāksies kārtējie posta darbi,” sašutusi teic viensētas saimniece, kuru sastopam ar teju kā nolauztu ābeles zaru rokā kā pierādījumu pēdējo dienu postījumiem. Zālīte pamazām sāk zaļot, un lopiem tas nepaliek nepamanīts, tādēļ tie cenšoties izmantot katru izdevību, lai tiktu no aploka laukā un ar to pamielotos, jo aplokos jau katrs zaļais, no zemes izspraucies zāles stiebrs tūlīt tiek noplūkts. Tikuši brīvē, lopi paviesojoties visur – dārzā, sētā, zemeņu un ķiploku dobēs –, tāpēc saimniecei nomodā par savu piemājas dārzu un sētu esot jābūt kā dienu, tā nakti. Un tā jau trīs gadus. Turklāt lopi vairojas un ar katru gadu ganāmpulks kļūst kuplāks, pašlaik te varētu būt ap 200 dažāda vecuma savvaļas liellopu.

Aplokiem apkārt apjozts elektriskais gans, bet viensētas saimniece pieļauj, ka vietām tas varētu būt bojāts, jo kā gan citādi lopi tam tik viegli pāri tiktu? Iespējams, lopi par maz tiek papildus piebaroti, ja reiz tie tik ļoti tiecas izlauzties brīvībā? Tāpat esot aplokā redzēts pa kādam bojā gājušam tikko dzimušam teliņam, kas laikus netiekot savākts. Šīm likstām kopējiem būtu jāvērš lielāka uzmanība, tāpat arī aploki biežāk jāapseko – uzskata viensētas saimniece. Sazināties ar īpašnieku esot pagrūti, ja izdodas, tiek apsolīts kļūmi novērst, bet drīz vien situācija atkal atkārtojas un lopi staigā ārpus viņiem paredzētā aploka.

Vairāk lasiet 30. aprīļa laikrakstā.

Komentāri

  1. Pilnībā piekrītu visam teiktajam. darbinieki arī varētu būt kārtīgāki, jo plēves no skābsiena ruloniem mētājas pa visu apkārtni.
    Ziemas laikā lopiem nav pat nojumes kur patverties. Šogad teļi dzima sniegā. pati savām acīm redzēju. meža zvērs uztaisa, izkasa migu, lai bērni nav jādzemdē sniegā. Nevienu darbinieku neredz dienas laikā apsekojam aplokus, tik ap plkst.17 atbrauc ar traktoru un atved sienu. Nervi netur skatīties šo nežēlību pret dzīvniekiem.

  2. Nu tad vajag aiziet un apskatīties -pirms ko tik ļaunu runā un piedevām raksta……kauns,kauns,kauns. Tad jau laikam mežā dzīvojat, ja blakus….-ak šī latviešu skaudība un nenovīdība.
    Nez kā neviens cits tādas lietas neredz,ne iestādes,ne īpašnieks,ne pvd,ne darbinieki…tik daudz aklie !

  3. Tās plēves vēl joprojām mētājas. laikam būs jāzvana pašvaldības policijai. Man nevajag, lai vējš tās sētā nes.

  4. Man jāiet aplokā pie svešiem lopiem? Ha!!! īpašnieks ir Dānijā, tam galvenais ir gala process. Un nevajag muldēt, ka kādam te kaut kas skauž. Tā pa degunu ar var atrauties.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *