Ņammīgie krājumi

Nāk rudentiņis, un kas zina varbūt būs arī kā dziesmā teikts, – barga ziema ar visām no tā izrietošajām sekām, tāpēc bez bēdu to varēs sagaidīt un pavadīttie ļaudis, kuriem pagrabā sarindoti "ņammīgie" krājumi.

Nāk rudentiņis, un kas zina varbūt būs arī kā dziesmā teikts, – barga ziema ar visām no tā izrietošajām sekām, tāpēc bez bēdu to varēs sagaidīt un pavadīttie ļaudis, kuriem pagrabā sarindoti "ņammīgie" krājumi.

Lieliski tajos orientējas čaklās un prasmīgās namamātes Zemītē. Uzteicami, ka viņas, tā teikt, neslēpj sveci zem pūra, bet gluži pretēji, par saviem skābēšanas, sālīšanas, marinēšanas un citiem daudzveidīgajiem gardu ēdienu pagatavošanas procesiem labprāt dalās pieredzē. Tādējādi sanāk jauks interešu pulciņš, kur allaž iegūt kādu jaunu, līdz šim praksē nepielietotu ēdiena pagatavošanas recepti.
Šīs sezonas sagatavoto kārumu degustācija norisinājās piektdien pagasta bibliotēkā, un to labprāt atbalstīja visdažādākā gadagājuma darbīgās zemītnieces.

Par omīti Guntu un sēnēm no A līdz Z

Tā trāpīgi varētu raksturot bibliotēkas telpās skatāmo sēņu izstādi, kura nepārprotami uzrunāja ik apmeklētāju, kurš piektdien vēra Zemītes pagasta bibliotēkas durvis. Uzzinām, ka allaž mājīgās grāmatu krātuves saimniecei Ritai Diduhai todien rīts sākās ar patīkamu pārsteigumu, proti, zemītniece Gunta Kazimirisaņeca ar bagātīgu sēņu grozu, papildinātu zaļām sūnām, zariņiem, lapām un visādiem citādiem rudenīgiem elementiem jau deviņos no rīta gaidīja pie bibliotēkas. Tās enerģiskā omīte Gunta bija lasījusi kopā ar mazdēlu Klāvu Zandbergu. Tikām Klāva mamma Sigita steidza marinēt baravikas un vārīt plūmju – ābolu ievārījumu, bet mazmeita Madara gatavoja mīklu un cepa iecienītās bada pankūkas. Savs darbiņš uzticēts arī tētim Helmutam – izvārīt kartupelīšus "mundierī" un gardās cūku pupas. Tā visa ģimene rosīgi gatavojās tematiskajam, zemītnieču iecienītajam pasākumam «Ņammīgie krājumi».

Savukārt Ritai, uzlūkojot brīnišķīgo, meža veltēm bagāto jaunieguvumu, tūdaļ radās ideja – iekārtot uzskatāmi izzinošu izstādi par sēnēm un sēņošanu. Galu galā izstādē netrūka nedz izsmeļošas informācijas, nedz apskatei izvietotu sēņu un – kur nu vēl procesa gala iznākums – burciņa marinētu sēnīšu, kas sākotnēji papildināja izstādi, bet pēc tam tika likta galdā pasākuma dalībnieču kopējai degustācijai. Rita izmantoja izdevību kopā ar izstādes elementiem fotomirklī notvert arī pašu sēņu lasītāju, jo viņa uz pasākumu vien sagatavotos gardumus atgādāja, bet pati jau enerģijas pārpilna steidzās vākt rudens aveņu ražu.

Iespēja izpausties un izpatikt visdažādākajiem gardēžiem

Smādējams nav neviens laukā, dārzā vai mežā audzis dārzenis, auglis vai oga. Jāpielieto vien mazliet izdomas, prasmes, un, skat – kārums jau galdā! Lai nu kas, bet todien bibliotēkā sapulcējušās zemītnieces Raisa Gaile, Daina Veilande, Veronika Raginska, Vilma Gržibovska, Aira Skricka, Olita Tutiņa, Gaļina Balode, Ērodeja Kirillova un Rita Diduha to lieliski pieprot! Patīkami, ka ēdienu gatavošanā interesi izrāda arī jaunā paaudze, proti, Anete Šukste, Līga Puhēvica un Madara Zandberga lieliski prezentēja ģimenēs gatavotos kārumus. Kamēr pagatavotā ēdiena autore stāstīja par tā gatavošanu, nepieciešamajām izejvielām, to daudzumiem un pašas ieteikumiem to pagatavošanā, pārējie pa gabaliņam, pa kripatiņai to nogaršoja. Cita stāstījumu centās atcerēties, bet cita tvēra pēc papīra lapas un rakstāmā. Un tā nācās garšot un izgaršot neskaitāmu burciņu saturu, ik pīrāgu, maizīti, kūciņu vai rausi. Un katrs no piedāvājumiem bija īpašs baudījums. Cik dažādi gan garšo gurķu konservi, kas it kā pēc līdzīgas receptes gatavoti, bet katram kāds "savs knifiņš", un – garša top gluži citāda. Piemēram, marinētiem gurķīšiem pievienotas Kaukāza plūmītes pēc garšas līdzinājās eksotiskajām olīvām. Arī ķirbja pielietošanas iespējas ir visplašākās: to gatavo salātos, pievieno saldam ievārījumam, gatavo ķirbju medu, cepumus un saldas maizītes. Visdažādākie konservi un uzlējumi, ķiplokmaizītes, pīrāgi, pīrādziņi – saldi un sāļi – visdažādākajām gaumēm – tāds bija zemītnieču piedāvāto gardumu klāsts.

Tā darbīgās un omulīgās Zemītes saimnieces rudeņos sanāk kopā, lai ne tikai jauki pavadītu laiku, bet iegūtu daudz derīgu un vērtīgu ideju, ko realizēt pie savas ģimenes pavarda. Viņas to dara ar prieku, tālab arī ieceres izdodas!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *