Možu garu – cauru gadu

Gribat asas sajūtas? Lasiet laika ziņas! Negaidīti pavērsieni, nervus kutinoši brīdinājumi, lieli prieki un vilšanās vienuviet, ja solīto atvasaru Latvijas teritorijai tomēr beigu galā pārpūš pāri… Rudenīgs dzestrums, kā allaž šķiet, atnācis pārlieku steidzīgi. Ne īstie apavi sagādāti, ne cimdi pa pāriem saganāmi, un  darbības neapkurinātajā dzīvoklī ir nepārvarama vēlme minimalizēt līdz “guļ kā baļķis…zem segas” stadijai. Zināms, jau ka drīz tāpat pie visa pieradīšu un samierināšos (atradīšu atbilstošu apģērbu!), bet tā taču būtu teju vai nacionālo pamatvērtību nodošana, ja par kārtējo gadalaiku miju mazliet nepačīkstētu…

Tas tā – nedaudz jokam. Bet, ja godīgi, mazliet ar baltu skaudību lūkoju uz ļaudīm, kas, vai tur lūst vai plīst, līst vai snieg, turpina būt fiziski aktīvi, neskatoties uz laika apstākļiem. Koncentrētu skatienu, pustumsā, ekipējušies ar austiņām un atstarojošām vestēm, izskrien ikvakara riksi pilsētas ielās. Kas atliek lēnīgi salīgajiem aukstasiņu dzīvniekiem, kuri nu nekādi nespēj šim piemēram sekot? Varbūt izvēlēties nodarbības telpās?

Par to, ka mūsdienu pasaules viena no lielākajām nelaimēm ir mazkustīgs dzīvesveids, neviens vairs īsti nešaubās. Tas ir cēlonis ne tikai virknei fizisku vainu – sākot ar tirpoņām, savilkumiem un beidzot ar jau pavisam nopietnām sirds un asinsvadu saslimšanām, bet vēl tas tiek saistīts arī ar garīgām kaitēm. Tā teikt, cauru dienu raugoties vien datora ekrānā, ne pietiekami gaišā un ne pārāk vēdinātā telpā, nav jābrīnās, ka daudz biežāk uzmācas drūmas domās, nekā tas ir situācijā, kad staigā pa smaržojošu priežu mežu. Un varbūt tieši tādēļ rudens – laiks, kad patiesībā gribas ieziemoties un nekustēties itin nemaz – ir īstais brīdis akcijām, kas mudina šo mazkustīgumu apkarot. Tā pagājušā nedēļā atzīmēja Olimpisko dienu, bet šonedēļ – Eiropas sporta nedēļu, kas piedāvā virkni dažādu aktivitāšu, kur iesaistīties. Nav jau tā uzreiz jāizvēlas rudenīga nakts pelde vai cits sportisks varoņdarbs, bet var arī doties kopīgā pārgājienā, iepazīties ar orientēšanās sportu vai nūjošanu, noskatīt citu sev tīkamu nodarbi. Un, kad jau kaut kas iesākts, nereti izrādās, ka nemaz jau tik grūti nav – saglabāt dzīves sparu un možu garu arī visa gada griezum, ko arī novēlu citiem un, silti iesaku… pati sev.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.