Attēlam ir ilustratīva nozīme

Kad pirmais solis ir sarunāšanās…

Pēc sapulcēm, ko pašvaldība rīko daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem, jāsecina, ka jautājumu ir ļoti daudz un nebūt ne par visu, kas cilvēkus interesē, reiz ir pavaicāts. Par to noteikti nav jābrīnās – kopš 90. gadu vidus, kad dzīvoklis kļuva par privatizējamu un līdz ar to pērkamu un pārdodamu īpašumu, šķiet, šī ir pirmā apmeklētāju un arī tematu ziņā tik apjomīga saruna ar daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem. Un 30 gadu laikā, domājams, pat viszinošākajam cilvēkam varētu kāds jautājums rasties… Nu kaut vai: kas ar viņa māju notiks šodien un rīt?!

Protams, te nerunājam par visiem tiem, kas uzskata, ka viņa mūžam pietiks ar to, kas ir, un pārējais viņus neinteresē. Katrā mājā ir tādi, un tie nav tikai vecākā gadagājuma ļaudis. Iedzīvotājus sapulces pierāda, ka tieši pensijas vecumu sasniegušie nereti ir tie aktīvākie un saprotošākie. Bet nu jau gana daudz ir arī to iedzīvotāju, kas ir aktīvi un vēlas ne tikai lemt, bet arī darīt, jo labi apzinās, ka gadu desmiti, ja ne viss mūžs šajā mājā tā arī paies. Tomēr sākt kaut ko mainīt nav nemaz tik vienkārši. Jau pieminēti 30 un dažam arī vairāk gadi ir bijis gana ilgs laiks, lai pierastu pie situācijas, kādā dzīvojam – ar smakojošu kāpņu telpu, kaķu koloniju, kaimiņu, kas neprot aizvērt ārdurvis, vai kādu, kas piedraņķē liftu, vai vēl trakāk – kas trako mūzikas pavadījumā vēl tad, kad jau situsi vakara vienpadsmitā stundā… Var pasūdzēties, pastrīdēties, bet ar laiku apnīk. Kam švakāki nervi, tie pārceļas, citi nogaida labākus laikus – kāds nomirst, cits izaug… Kā jau dzīvē. Un līdz šim tas ir līdzējis, jo kurš gan, privatizējot vai pērkot dzīvokli, daudz domājis par to, ka vienlaikus bonusā saņemam arī atbildību par koplietošanas telpām. Ja vēl agrāk varējām par to nelikties ne zinis, tad tagad laiki ir mainījušies – nu visa atbildība par māju gulstas uz iedzīvotāju pleciem, kas, ko tur noliegt, šais 30 gados kļuvuši daudz vecāki un nevarīgāki. Tomēr likums jau nešķiro īpašniekus jaunajos un vecajos – ir jāspēj pašam saņemties dažādiem lēmumiem un vēl vienoties ar 20, 30, vietām pat 60 un vairāk kaimiņiem.

Tāpēc visu cieņu un apbrīnu tiem aktīvajiem cilvēkiem, kas bez maksas un savā brīvajā laikā ar aptaujas lapām iet no dzīvokļa uz dzīvokli un nereti vairākkārt, nepaguruši stāsta par to, kas un kāpēc visiem kopā vajadzīgs. Tieši viņi ir zvanījuši trauksmes zvanus par to, ka tik daudzos dzīvokļos iekļūt nevar, jo to saimnieki Latvijā nedzīvo. Tāpat piekrišanu no uzlabojumiem mājās nereti nevar saņemt no tiem, kas jau prāvu naudu savā īpašumā ir ieguldījuši un uzskata, ka ar to arī mājai kāds labums ticis, lai gan tas nekādi nesader ar vēja izlauztajām ārdurvīm un bēdīgi nolietoto kāpņu telpu…

Tomēr viena priecīga ziņa ir – saruna ir sākusies. Protams, tas vēl nenozīmē, ka jau rīt visi būs tiktāl vienojušies, ka mājas atjaunošanas gribētāji gaidīs rindā, bet – ir mājas, kas vēlas savu sapulci un savu sarunu. Ar kaut ko ir jāsāk, un iepazīšanās un saruna varētu būt labs pirmais solis.

 

Komentāri

 1. Kaut kas iesākts ir -sarunas, redzēsim vai būs rezultāti. Problēmu lielā daļa ir zināma kā pašvaldībai tā namsaimniekam jau sen !! ir cilātas gadu gadiem, taču kamēr Namsaimnieks ir tāds kā ir , nekas nebūs, !! ir vajadzīga konkurence – tātad vēl vismaz vairāki namsaimnieki ,lai padalītos dzīvojamais fonds starp tiem, un iedzīvotājiem būtu ar ko salīdzināt .Šā kā ir , tā ir bezizeja, var jau runāt dienām un mēnešiem utt.taču joprojām tikai no runām nekas nemainās. Diemžēl šis namsaimnieks nav ieinteresēts apsaimniekot mūsdienīgi – intersē ir tikai par saņemtajiem Eur !

 2. šodien sarunāšanās ir veids vai metode, kā tev neuzkrītoši pieiet no labās puses lai ar visu spēku krautu pa žokli, un tu dabūtu dubultu apakšžokļa lūzumu, …nekad agrāk tā tas nebija..sargiet mandibulas bauri, labak jau ieprieks šķaidiet ceļgalus un potītes respondentiem:)

 3. nevar jau gribēt nemaksāt apsaimniekošanas maksu un vienlaicīgi vēlēties dzīvot sakārtotā vidē. Mūsdienās viss maksā naudu – lielu naudu. Un vairumā gadījumu paši iedzīvotāji arī degradē vietu, kurā dzīvo!

  1. Pilnīgas muļķības, Tukumā apsaimniekošanas maksa ir visu laiku !!!Un vai tamdēl ka nu izveidos uz papīra līgumu ar kaut ko , kaut kas mainīsies, tamdēļ naudas kļūs vairāk utt. Nu ne taču !To pašu visu var darīt tagad , Tukumā visiem dzīv.īpašniekiem ir līgumi ar apsaimniekotāju,kuru tie deliģē apsaimniekot īpašumu !! tas ka tas netiek darīts , ir jau cits stāsts. Šī papirīšu cilāšana neko Tukumā nemainīs !

  2. Piekrītu 100%.
   Mums bija svaigi izremontēta kāpņu telpa un tad 4.stāvā ievācās jauni īrnieki,kuriem ir divi bērni. Bērni kā jau bērni . Nēsā savus divriteņus lejā un tad augšā. Tikai vecāki ne reizi nav pamācījuši,lai nes tā,lai nenosmērētu visas sienas. Tagad pēc gada atkal var pārkrāsot sienas. Un vai tā nav pašu iedzīvotāju vaina?Tā ir necieņa pret pārējiem kaimiņiem.

 4. Vai visā novadā kāds brauks un runās ar iedzīvotājiem vai tikai tas ir Tukums un tā iepriekšējā teritorija, izskatās ka tie pievienotie novadi īsti nevienam nav interesanti

 5. Piektajam stāvam neinteresē izlauztās ārdurvis, jo līdz turienei āra vējš netiek, pirmajam stāvam neinteresē caurais jumts, jo līdz lejai lietus nenonāk, katrs otrais cenšas nozagt kaut minimāli ūdeni vai elektrību, kaimiņš, citiem neredzot, izskrūvē kāpņu telpas spuldzīti un velk uz savu midzeni, uz mājas sapulcēm aiziet tikai retais, ja kāds mājas naivais entuziasts izveido puķudobi, tad mājas suņi un kaķi to izkašā un pieķēzī.
  Par kādu sarunāšanos var runāt šādos namos, kuri līdzinās trako namu filiālēm, jo lai sarunātos kādam ir jāgrib arī klausīties.
  Kaut kā nav redzēts, ka kaķu vai suņa saimniece būtu ar mieru uzklausīt puķu dobes ķopēju, jo mīlulis drīkst kašāt un ķēzīt , kur tam labpatīk.

  1. Taisnība. Un šī nav atrisināma “blakne” dzîvošanai kopīpašumā – ja ir vēlme ietaupīt kādu kapeiku (kas gan vairs neatbilst patiesībai), cilvēks pērk dzīvokli daudzdzīvokļu namā, par to saņemot nosacītas ērtības un arī veselu gūzmu problēmu, par ko īsti netiek runāts, piemēram, tā saucamā “siltināšana” – mājai, kas būvēta neparedzot, ka kāds to izdomās iepakot putupolistirolā, paredzama drīza sapūšana.

   1. Daudzstāvu mājas siltina aktīvi jau 20 gadus,neviena nepūst!To pašu sākumā muļķi kas neko nesaprot brēca par plastmasas logiem-neelpo(lai gan ir efektīvs vēdināšanas režīms)!Labāk vecie koka logi,kas ziemā elpo tā,ka aizkari plīvo un jāvaino apsaimniekotājs par sliktu un dārgu apkuri!

    1. esi veicis izpēti, lai apgalvotu, ka Neviena nepūst? ir jau gan kas pūst. vēdināšanas režīms ir mazliet atvērts logs un istaba auksta 😀 vecos labos koka logus kas nebija slinki uzturēja un uz ziemu nopakoja tā lai nekas neplīvo:)

     1. Nu tad dzīvo padomju tradīcijās un bāz tās avīzes visos savos caurumos uz ziemu!Logiem ventilācija režīms ur arī rāmī un ne tikai!Savas švakās zināšanas vari nedemonstrēt visiem!Mājas nepūst,ja kādam ir kaut kas sapelējis,tad tā ir nepareizas montāžas vaina!Vecajām ,,gudrajām” plekstēm jau bija modē bļaut,ka ja nosiltinās māju tad viss sapūs,izskatās,ka vel dažas plekstes ir palikušas,lai gan nebija ilgi šīs stulbības dzirdētas.
      ..

      1. jaunēkli, tevi taču tikai paķircināja, bet tu tā uzvilkies:) pareizi jau saki, ka viss ir labi pie pareizas izbūves un labiem materiāliem, bet varbūt cilvēkus biedē iegrābšanās uz nevisai labiem projektētājiem un celtniekiem?

 6. Namsaimnieku, kā te viņu kāds sauc, var nomainīt. Konkurence ir. Ieskaties BIS reģistrā, jo ir 21.gs.

  1. Reģistrs ir reģistrs, taču tie SIA namsaimnieki kuri jau darbojas Tukumā nemaz negrib palielināt savu “loku” bet jauni neparko netuvojas Tukumam !!

 7. Diez mūsu “galva” arī zin ka vispirms ir jāsarunājas un pēčāk jādara 🙂 Šodienas laikrakstā lasu – svarīgākie darbi šogad – starp tiem gaisa tilta rekonstrukcija – re kā , un cik pilsētas un novada iedzīvotāji izmantos šo tiltu ?? tajā vietā naudu ( kad naudas nav daudz) to tērētu pasākumiem kas noder visiem pilsētas vai novada iedzīvotājiem ( piemēram pirts – bet nē nupat visi ies mazgāties uz Sarkanā krusta 2 dušām- un tas ir 21 gadsimtā Pierīgā !!! ) mēs naudu tērēsim taciņai uz privātmāju rajonu, nu uz to pašu kurp radās bez projekta asfalt.ceļš 🙂

 8. Nevajag mums pirti. Priekš kam? Tā ir aizvēsture. Pasākums ir zemē nomesta nauda. Uz jebkuru pasākumu var doties katrs pats, nopērkot biļeti. Tā nav pašvaldības funkcija – nodrošināt bezmaksas pasākumu. Glābt bīstamu infrastruktūras objektu ir akūti svarīgi. Patreizējais tilts var kuru katru dienu izraisīt dzelzceļa katastrofu ar smagām sekām. Ja kādam nepielec, tad tam ir bēdīgi ar saprašanu.

 9. Lai runa lodes, verbālā -orālā intercepcija ir sevi izsmēlsui, paliek tikai pēcgarša…slikta 🙁

 10. lielā mērā piekrītu tam, ka mājas siltināšana no ārpuses ir lobēšana fiksai kosmētikai. Būvfirmām taču daudz vieglāk nopelnīt, ātri apliekot ēku ar taisnstūra plāksnēm, sietiem, apmest to visu un nokrāsot, Māja kā jauna pāris mēnešu laikā! Turklāt ražotāji, kas saražo visu to plastmasu, arī nopelna. Un, jā, kaut cik labi pēc tādas siltināšanas saglabājas tās mājas, kuras pirms aplikšanas ir bijušas labi sakoptas, dezinficētas utt. Un ķieģeļu (mūra) mājām vispār nevajag šo lieko materiālu blāķi! To fasādes vienkārši jāsakopj un viss. Simtiem gadu šādas māju sienas ir kalpojušas arī bez plastikātiem uz tām. Tad jau vajadzētu arī pie vēsturiskās arhitektūras ķerties, bet to gudrinieki vēl nav atļāvušies… Būtu forši, piemēram, vispirms, demontēt veidojumus, tad aplikt ar plastikātu, nokrāsot to un beigās pielīmēt atpakaļ vecos atlietos rotājumus… tomēr tik tālu neiet. Tādas celtnes var dzīvot bez siltināšanas… Labi, par siltināšanu var domāt paneļmājās, bet arī – ja pašas paneļmājas ir uz sabrukšanas robežas, tad uz ilgu laiku arī apšuvums nepalīdzēs (pūderē vecu ģīmi, cik gribi, tik un tā apakšā ir veca āda…). Ļoti daudzas paneļmājas Tukumā ir ar ķieģeļu šķērssienām un ar dažādiem dekoratīviem panelīšiem starp logiem. Te noteikti ir jāsakārto šie padomju laiku starplogu panelīši – tajos jebkāda iekšējā izolācija ir aizgājusi bojā (tikai nevajag aizmirst, ka panelī blakus virtuves logam ir ventilācijas atveres,- tās nedrīkst likvidēt), bet ķieģeļu starpsienām, t.sk, laukumos, kas ir lodžijās, nekādu siltināmo taru likt virsū nevajag. Un, kas attiecas uz jumtu, noteku, dažādu cauruļvadu sakārtošanu, tad šajā jautājumā nedrīkstētu būt nekādas “demokrātiskas” spriedelēšanas. Tas IR jādara un viss! Un vajag padomāt, ka privātais par visu maksātu lielu naudu – daudzus tūkstošus, jo saprastu, ka citādi māja aizies bojā. Daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem ir iespēja visiem kopā jumtu mājai uzlikt tikai par dažiem simtiem no katra dzīvokļa…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *