Kad melos pazūd sarunas un stāsti

Visai bieži pēdējo gadu laikā nācies diskutēt par padomju laikiem, pamatā cenšoties sarunu biedrus pārliecināt, ka tagad, pašiem savā, brīvā un neatkarīgā Latvijas valstī dzīvošana ir labāka. Nesalīdzināmi!

Uzreiz atzīšos, šīs diskusijas aizrit ar mainīgiem panākumiem. Un, ja par vecāka gadagājuma ļaudīm skaidrs, ka rūgtuma daļa par kādām šodienas negācijām daudzkārt gan norakstāma uz labi zināmo patiesību, ka jaunības zemē gan zāle zaļāka, gan debesis zilākas, tad sarunas ar jauniem un pavisam jauniem ļaudīm dažbrīd risinās visai sarežģīti. Turklāt ne tikai tāpēc, ka daudzi jaunie pat mūs valsts vēsturi zina maz vai nezina nemaz, bet priekšstatu par mūsu kopīgo varonīgo pagātni vairums guvis vien no tādiem ”dokumentāli-mākslinieciskā” žanra darbiem kā «Vella kalpi» un/vai «Rīgas sargi»… (Ar dažām iespaidīgām pēdējo gadu filmām, tai skaitā seriālu «Sarkanais mežs», bet jo īpaši «Dvēseļu putenis», «Pelnu sanatorija» un «Melānijas hronika» gan iepriekšējo gadu kļūdas vēsturisko un cilvēcisko pārdzīvojumu ziņā, manuprāt, ir labotas ar uzviju.)

Skaidrs jau arī, ka jaunības maksimālisms pieprasa revidēt visu un jo īpaši it kā jau iesakņojošos uzskatus un apgalvojumus. Taču grūti sarunāties drīzāk ir tāpēc, ka daudziem nav uzticamu zināšanu par šodienas norisēm. Turklāt ne tikai pasaulē un valstī kopumā, bet arī tajā, kas notiek tepat, pašu novadā un pagastā, ciemā. Un, manuprāt, lielā mērā tas ir tāpēc, ka viegli uzņemamā, jau sagremotā un mazlasītājiem kopā ar piemeklētu (uzmanību piesaistošu) attēlu ”iepakotā” informācija, kas šodien lielā ātrumā skraida visapkārt gan feisbukā, gan vēl īsākā formātā – instagrammā un tik-tokā, neprasa iedziļināties, šaubīties un vērtēt. Tā vairāk aicina pieslieties un/ vai ”izgāzt emocijas” – troļļojot (bārstot melīgus, sarunu biedru nomelnojošus komentārus) vai klikšķinot – ”patīk” vai ”nepatīk” – melns vai balts. (Nu, gluži kā padomju laikā, kad citādajam, nu kaut vai pelēkajam – vismaz viedokļu ziņā – arī nebija vietas…) Vēl smagāk ir tāpēc, ka katrs šāds klikšķis ar jauno tehnoloģiju palīdzību pamazām vien aizved lietotāju pavisam citā pasaulē – tādā, kurā, kā uzskata interneta robots, jaunajam (un arī ne tik jaunam) cilvēkam ir interesantāka dzīvošana un kur, kas galvenais, no viņa var izspiest vislielāko labumu… Tieši šāda – kāda atsevišķu preču, kāda saimnieciska vai politiska grupējuma – labuma dēļ jau arī klikšķu bizness vai, kā joprojām arī savos novados novērojam, propagandas ”orgāni” – pie saimnieciski-politikās varas grožiem esošo ”avīzītes”, portāli un sociālie konti – arī ir radīti. Un tad nav jābrīnās, ka, salasījies melu ziņas, cilvēks ir atradis gan jaunus ienaidniekus, gan komandas biedrus, ar kuriem ir gatavs gan ”vecos korumpantus” sist, gan jaunos acu priekšā neredzēt… Un ir smagi, ka vēsturi nezinošiem ļaudīm, ir grūti iestāstīt, ka sarkani, balti vai melni meli informatīvajā telpā vienmēr rada neuzticības tukšumu… Bet tukšumā var iesēt jebko. Arī stāstu par to, ka balts patiesībā ir melns. Bet melnais ir šodienas baltais…

Teiksiet, bet kur tad te stāsts par padomju laikiem, par mūsu brīvo un neatkarīgo valsti? Nu ja, tur jau tā sāpe, ka melu jūrā tam stāstam jēgas var arī nebūt…

Komentāri

 1. Viltus ziņu laikraksts mēģina izveidot sabiedrisko domu, ka nav saistību ar kampēju politisko mafiozo grupējumu. Avīzes mūsdienās bez politiskām sponsoru piešpricēm NEVAR eksistēt. Mediju bizness ir daļa no politikas. Kur mums ir “jaunie korumpanti”? Jaunā domes vadība varas grožus lēmējvarā pārņēma tikai pusgadu atpakaļ, no tiem 3 mēneši COVID 19 apstākļi bija. Bet izpildvarā korupcija turpinās, kuru joprojām stutē vecie korumpanti. Mafiozi grupējumi no kauguriem, no Rīgas un tepat mūsu vietējie bāleliņi. Show must go on! Un viss tiks atklāts ātri, vienkārši, skaidri un bez žēlastības.

 2. kam intresē tavi paranoiskie murgi par mistiskajiem kampējiem-ej paraudi zem segas nevis pieķēzi inetu ar savu verbālo caureju…jaunajai domes vadībai gan tādi neaptēsti līdzskrējēji pa prātam,jo paši ar kultūru un labu izglītību ir uz jūs-ko vien izsaka rečas domu pērles facebook,kaut piemēram izteiciens par “urīnu galvā”

 3. Nesāciet! Gan jau esat informēts, ka vairāku ”jaunās varas” aizstāvju un ”patiesības ministrijas” (ja nu gadījumā esata Orvelu lasījis) pārstāvju it kā anonīmās personības ir noskaidrotas. Un par vismaz dažiem var teikt, ka viņi ir kriminālsodāmi likumpārkāpēji. Tāpēc šobrīd varam teikt, ka, iespējams, no vilka mukām un lāci priekšā dabūjām.
  Par mediju ”biznesu” – šī brīža situācijā atbildīga un profesionāla mediju darbība nekādā gadījumā nav bizness un pagaidām arī nevar būt, jo: 1) neatkarīgiem medijiem ir jāstrādā absolūti sakropļota tirgus apstākļos; NTZ gadījumā ”jākonkurē” ar četru pašvaldību labi apmaksātu sabiedrisko attiecību speciālistu radītajiem produktiem, kas tiek auditorijai izplatīti bez maksas; 2) it kā mediju – patiesībā politiskās un saimnieciskās reklāmas izdevumu «Tukuma Balss», kas tiek izdots it kā par ziedojumiem (ziedotāju vidū gan ir pāris cilvēku bez legāliem ienākumiem un vairāki politiķi, kas paši arī šai ”avīzē” reklamējas, un, tā kā biedrībai TB ir sabiedriskā labuma statuss, ar to tiek pārkāpts likums); 3) parastais stāsts, ka visamz 2/3 auditorijas par žurnālistu darbu nemaksā, jo ”avīzīti paņem” no radiem, draugiem un kaimiņiem, no bibliotēkas vai izlasa internetā…

 4. Kā NTZ publicē sabiedriski aktuālus tematus, tā uzreiz ir klāt viens vai vairāki troļļi, kuri nepaguruši stāsta par kaut kādu mistisku ”jauno varu”.
  Kura tad ir tā ”jaunā vara” ?
  Nevar būt , ka par ”jauno varu” tiek uzskatīti tie , kuri balsoja par Pārupes ielu, par IP pārcelšanu uz Kampara telpām, par kooģenerāciju, par atkritumu saimniecību, par izšķērdību pilsētas svētkos un daudzām citām lietām par, kurām tagadējā pozīcija izliekas neko nezinām, kaut savā laikā ar abām rokām bija pie visa augšminētā apstiprināšanas.
  Vai par ”jauno varu” var uzskatīt personu, kura pabijusi , kur tik vien var pabūt, pat pie Lemberga treknā labuma Rīgā šiverējās.
  Var runāt tikai par vecās varas šķeltniekiem nevis ”jauno varu”.

 5. Tas gan pašvaldību avīzes absolūti stagnātiskas un vēl ar lielu kavēšanos, kad visas ziņas jau novecojušas. Varbūt labāk būtu vienkāršaķas informatīvas lapas ar saistošajiiem noteikumiem un krāsainos izdevumus ar informāciju par novadiem, lai piepilda reģonu avīzes. Varbūt rodas vēl kāda konkurence, bet vismaz lai publicē aktuālas un svaigas ziņas.

 6. Un, kā Jūs domājat, cik lielā mērā tāda pašvaldības ”avīze” varētu pildīt neatkarīga medija un žurnālista svarīgāko uzdevumu – uzraudzīt pie varas esošos un to, kā tiek izlietoti publiskie līdzekļi? Ne velti taču pasaules prakse neatkarīgas žurnālistikas jomā ir tāda, ka pašvaldību, valsts struktūru, politisko partiju un reliģisko organizāciju informācijas kanāli nav mediji, jo 1) tajos pēc definīcijas nevar būt nekāda vai gandrīz nekāda viedokļu daudzveidība, attiecīgi 2) tie nevar pildīt medija uzdevumu pilsoniskā sabiedrībā, tas ir, – pieskatīt pie varas esošos, tādējādi saglabājot varas līdzsvaru. Nekontrolēta vara kaut eņģeļa rokās (vismaz šīs zemes dzīvē;)) kādā brīdī noteikti pavēršas pret pilsonisko sabiedrību. Arī tas ir pēc definīcijas…

  1. Kā gadījās, ka valdē bijāt kopā ar Jaunās Vienotības valdes locekli Arvilu Ašeradenu, kas ir ļoti tuvs Arta Kampara cīņu biedrs par varas sagrābšanu?

   1. Kur problēma, ja 2000. gadā, kad spiestā kārtā (jūsu tā dēvētās ”vecās varas” spiediena dēļ – [par to lasiet rakstos, jo, kā noprotams, neko nezināt un attiecīgi arī neatceraties]) bija jāveido neatkarīgs laikraksts un uzņēmums, par tā mazākuma līdzīpašnieku kļuva toreizējais vadošais preses izdevuma veidotājs a/s «Diena», ko tad arī A. Ašeradens pārstāvēja? Lepojos ar to, jo, tas nozīmē , ka mēs – toreiz un arī tagad mazs, neatkarīgs mediju uznēmums – spējām veidot tik profesionālu un nozīmīgu mediju produktu, ka bijām interesati starptautiskam mediju uzņēmumam. Vēl atgādināšu, ka tieši A. Ašeradens visvairāk cietis no Jūsu iepriekš pieminētās Šķēles-Lemberga-Šlesera mafijas, kas pirms 10 gadiem arī izārdīja neatkarīgo mediju «Diena» un A. Ašeradenu no darba tajā atbrīvoja… Iespējams, var saprast, ka šie mediju vides ”smalkumi” Jums varbūt arī ir sveši, taču, spriedelējot, kurš ar kuru saistīts politikā un vienlaikus slavinot tā saukto jauno varu, varat nonākt strupceļā. Proti, jaunās varas pārstāvji A. Zvaigzneskalns, K. Liepa, D. Reča, J. Eisaks un arī A. Ritene, tad jau arī pārstāv Jūsu nīstās oligarhu mafijas partijas jeb par lemberga kabatas partijām saukto ZZS. Un tā taču nevarētu būt taisnība, vai ne?:) Un, ko tad teikt par šī brīža domes vadītāju, kas piedalījies visos iepriekšējās varas ”nedarbos” un jo īpaši, sagatavojot lēmumu par to, cik ļoti Tukuma izglītības pārvaldei ir nepieciešamas tieši Jūsu Kampara telpas? Ko teiksiet par to, ka J, Šulcs tieši N. Reču uzskatīja par savu visstabilāko partijas biedru, uz kuru visvairāk var paļauties?…Atcerieties, nezināšana no atbildības neatbrīvo! Tāpēc – meklējiet rakstos, lasiet, vērtējiet un tikai tad izdariet secinājumus un tos publiskojiet. Citādi, mētājoties ar nepamatotiem apgalvojumiem, labākaja gadījuma izskatīsieties pēc ”ciema muļķīša”, sliktākajā– var tikt par apsūdzēto kādā no kriminālprocesiem…

 7. Esmu dzirdējis no lieliem cilvēkiem Rīgā, ka pie “Tukuma kases” dalīšanas arī sava daļa ik mēnesi tika izdalīta NTZ un tās redaktorei, lai tā stutētu sistēmu. Kas arī tika darīts, vismaz man tas ir acīmredzami, varbūt citi tukumnieki to mazāk pamana, jo ikdienas skriešanā nepievērš kam tādam uzmanību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.