Attēls NAV uzņemts Kurzemes ielā 18....

Un atkal….par prusakiem

Lasītājs jautā: – Jautājums no Kurzemes ielas 18. Kādi ir māju apsaimniekotāja pienākumi, uzturot kārtību apsaimniekotajā īpašumā? Un kā lai viena dzīvokļa īrnieks šo kārtību panāk? Stāsts ir par tarakānu nīdēšanu pašvaldības uzņēmuma «Tukuma nami» aprūpētāja ēkā. Aptaujāju kaimiņus, kas teica, ja jau 20 gadus tarakāni ir šo māju apsēduši un katrs ar šo problēmu cīnās individuāli. Kad zvanījām «Tukuma namu» dispečeram, tur teica, ka apsaimniekotājs neatbild par tarakāniem, bet gan tikai par blusām pagrabā. Es šeit dzīvoju jau septiņus gadus un nekādu blusu apkarošanas kampaņu neesmu manījusi. Bet blusu mums tiešām ir daudz, pagrabā čum un mudž. Un tur vispār ir, manuprāt, ārkārtēja antisanitārā situācija. Lieta tāda, ka vismaz 2-3 reizes gadā pagrbā pārplūst kanalizācija, un visi tie mēsli tikai tiek apbērti ar skaidām un turpat paliek… Vai par šādu mājas apsaimniekošanu mums tagad jāpiemaksā arī peļņas procents?

Redakcija: U. Eglītis skaidroja, ka apsaimniekotājs atbildot tikai par koplietošanas telpām un komunikācijām: “Ja prusaki ir iemitinājušies dzīvokļos, tā ir katra īpašnieka atbildība. Protams, mēs varam palīdzēt organizēt šo kukaiņu iznīdēšanu un apstrādi ar dezinsekcijas līdzekļiem, taču ir jāņem vērā, ka vispirms ir jānovērš problēmu cēlonis mājoklī, kur tiem ir labvēlīga vide, kur tie vairojas un izplatās.”

Uz šo gan iebildumām, ka Epidemioloģiskās drošības likuma 27. pants nosaka, ka “teritorijas un objektu uzturēšana un sakopšana, nodrošinot kaitīgo posmkāju un grauzēju iznīcināšanu un nepieļaujot to ieviešanos, ir teritorijas vai objekta īpašnieka vai viņa pilnvarotas personas (ja tāda ir) pienākums”, bet apsaimniekotājs ir dzīvokļa īpašnieka pilnvarotā persona. U. Eglītis skaidroja, ka apsaimniekotājs ir pa vidu mājokļa īpašnieku vēlmēm: “Ja īpašnieki uzskata, ka viņiem šāds atbalsts ir nepieciešams, tad viņiem ir jāraksta iesniegums un jāpauž šī vēlme, jo apsaimniekotājs nevar zināt, kurā dzīvoklī ir šis prusaku perēklis, turklāt, kā jau minēju, tas ir jādara visos dzīvokļos. Un līdz ar to visiem ir jāpiekrīt, ka mēs to šajos dzīvokļos darīsim, turklāt pašiem par to arī būs jāmaksā!” Nesaņēmām gan skaidrojumu, kas tad ietilpst nama apsaimniekošanas maksā, ja reiz šādi – visiem iedzīvotājiem vitāli pasākumi – tajā neietilpst?!

Ieteikumi prusaku apkarošanā

Kad nu apsaimniekotājs it kā jau loģiski tam piederīgos darbus veikt atsakās, meklējām profesionāļu ieteikumus dzīvelīgo radījumu – tarakānu – apkarošanā:

*Uzturiet tīras dzīvokļa telpas, kārtīgi un regulāri tās kopjot! Prusakus sastop siltās un mitrās telpās (virtuvē, vannas istabā), kur atrodamas kaut kādas ēdienu paliekas.

* Veiciet nepieciešamos remontdarbus, jo prusaki mēdz slēpties sienu spraugās un aiz atlupušām tapetēm!

* Ļoti svarīgi neatstāt brīvi pieejamu ūdeni (nosegt izlietņu notekcaurules ar aizbāzni, vannas istabā uzturēt sausas grīdas, aizvērt poda vāku utt.)!

* Pareizi jāuzglabā pārtika – tos jāglabā noslēgtos traukos un vietās. Regulāri jāuzkopj virtuve, neatstājot uz virsmām vai grīdām ēdienu drupačas. Regulāri jāmazgā netīrie trauki, neatstājot tos izlietnē uz nakti.

* Kārtīgi aplūkojiet iegādātās vai no citiem cilvēkiem saņemtās lietotās mantas un pārliecināties, ka tajās nemitinās prusaki.

* Ja dzīvoklī konstatēti prusaki, ir svarīgi atrast to slēptuvi un noslēgt ieejas tajā, lai nošķirtu kukaiņus no ēdiena un ūdens, kā arī apstrādāt slēptuvi ar dezinsekcijas vielu.

Un visbeidzot jāatgādina jau atkal, – tarakānu nīdēšana jāveic visiem mājas iedzīvotājiem visā vienlaikus! Un, protams, mūsuprāt, būtu tikai saprotami, ja šos darbus, saskaņojot ar nama iedzīvotājiem, koplietošanas organizētu un veiktu apsaimniekotājs. Ja tas šos darbus atsakās veikt, varbūt, ja reiz varat paši visu sarunāt un par visu vienoties, varat meklēt citu apsaimniekotāju?

Komentāri

 1. “U. Eglītis skaidroja, ka apsaimniekotājs atbildot tikai par koplietošanas telpām un komunikācijām: “Ja prusaki ir iemitinājušies dzīvokļos, tā ir katra ĪPAŠNIEKA atbildība”.

  VARBŪT, LŪDZIET KOMENTĀRU KĀDAM DOMES PĀRSTĀVIM, JA APSAIMNIEKOTĀJS NESPĒJ PILNVĒRTĪGI SNIEGT ATBILDI!?!
  Teiksim, uz šo jautājumu varētu sniegt atbildi: Rečas kundze vai dzīvokļu “speciāliste” Proņina, un KONKRĒTI JAUTĀJUMS:
  PAŠVALDĪBAS ĪPAŠUMĀ ESOŠĀS MĀJĀS ATRODAS PAŠVALDĪBAS ĪPAŠUMĀ ESOŠI DZĪVOKĻI –
  1)PAR KĀDIEM LĪDZEKĻIEM JĀVEIC – ATBLUSOŠANA, ATPRUSAKOŠANA, ATBLAKTOŠANA….UTT.???
  2) KĀDAS IZMAKSAS DZĪVOKĻA ĪRNIEKAM IETILPST – PEĻŅAS DAĻĀ, KO SAŅEM DOME….VARBŪT, TIEŠI NO ŠĪS DAĻAS, IR VEICAMAS IEPRIEKŠ NORĀDĪTĀS DARBĪBAS…???
  3) KAS JĀDARA DZĪVOJAMO MĀJU – CELTNIEKU IELĀ 3 UN 10 ĪRNIEKIEM, LAI VARĒTU ŠAJĀS MĀJĀS AIZVADĪT CILVĒKA CIENĪGAS VECUMDIENAS???

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *