Viss aizsākās gluži nejauši

Teju kā noslēgusies Zemītes skolas dziedošo audzēkņu grupas ceturtā koncertsezona. Nenogurstoši, ar prieku un vēlmi dziedāt, dejot un stāstīt par sevi, skolu, pagastu un novadu kopumā mūzikas skolotājas Sandras Šteinbergas vadībā radošā grupa vasarā ik nedēļu Zemītes skolā sagaidīja tūristu grupas, kuru pārvietošanās līdzeklis pa Latvijas skaistākajām vietām ir – velosipēds.

Teju kā noslēgusies Zemītes skolas dziedošo audzēkņu grupas ceturtā koncertsezona. Nenogurstoši, ar prieku un vēlmi dziedāt, dejot un stāstīt par sevi, skolu, pagastu un novadu kopumā mūzikas skolotājas Sandras Šteinbergas vadībā radošā grupa vasarā ik nedēļu Zemītes skolā sagaidīja tūristu grupas, kuru pārvietošanās līdzeklis pa Latvijas skaistākajām vietām ir – velosipēds.

Tūristu maršrutu, kas vijas no Lietuvas pierobežas cauri Latvijai, tostarp arī Zemītei un noslēdzas mūsu galvaspilsētā, par tīkamu un gana interesantu izraudzījusies vācu tūristu firma «Rotalis».

Kādi tad īsti bija tūristu grupas un zemītnieku kopīgās sadarbības aizsākumi, centāmies izzināt arī mēs.

"Mēs viņus "pacēlām" ceļmalā"

tā atsaucot atmiņā pirmo nejaušo tikšanos ar vācu tūristu grupu, bilst Ērodeja Kirillova, Zemītes kultūras dzīves vadītāja.

Toreiz, pirms četriem gadiem, vasaras tveicē ap pusdienlaiku pie parka ieejas skolas pievārtē Ērodeja sastapa riteņbraucēju pulciņu, kas grasījās turpat, ceļa līkumā piestāt, lai ieturētu pusdienas. Ērodeja uzrunāja tūristus, viesmīlīgi piedāvājot pusdienas ieturēt omulīgajā atpūtas vietā pie ezera, aiz pagastmājas.

Tūristi par piedāvājumu bija ļoti pateicīgi un tajā pat laikā izrādīja interesi par skaisto vietu, tās vēsturi un cilvēkiem, kas še dzīvo. Tieši tobrīd skolā notika gatavošanās izlaiduma koncertam, un ansambļa dalībnieki viesiem veltīja pāris skanīgu dziesmu. Viesi par sniegumu bija patīkami pārsteigti un emocionāli saviļņoti. Uz atvadām tika izteikts daudzsološs ciemiņu priekšlikums – ar skanīgu koncertu tūristu grupiņas sagaidīt visu velotūristu sezonu ikreiz piektdienās ap dienas vidu. Tā radās abpusējās simpātijas un regulāras tikšanās Zemītē, kas veiksmīgi norisinājušās jau četras sezonas un solās turpināties arī nākošgad, jo, kā atzīst šī pasākuma organizētāji, šis tūrisma maršruts sevi joprojām attaisno – velobraucējiem patīk iespēja apceļot Latviju. Viņus nebaida akmeņiem un putekļiem klātie zemes ceļi, bet gluži pretēji – piesaista, jo tas esot īsts savu spēku un spēju pārbaudījums.

Dziesma priecē, aizrauj un vieno

Dziedošajā grupā, kas sagaida un iepriecina vācu tūristus, iesaistījušies desmit dalībnieki: māsas Līva un Dita Immermanes, Maija un Elvita Klaumanes, Alise Vilumsone, Evita Podniece, Madara Zandberga, Līva Tutiņa, Silva Treikale un Toms Kazimirisaņecs. Tiesa, četru gadu laikā grupas sastāvs ir pamainījies, bet divas meitenes – Līva Immermane un Alise Vilumsone – grupā dziedājušas visus četrus gadus, kaut arī Zemītes pamatskolu jau pabeigušas pirms pāris gadiem.

Grupas vadītāja Sandra Šteinberga ir prasīga. Audzēkņi to apzinās un viņas ieteikumus respektē, tālab no grupas dziedošo dalībnieku puses pret šo pasākumu vērojama nopietna attieksme. To viennozīmīgi apstiprina arī pati Sandra, piebilstot, ka vasaras brīvlaiks nav šķērslis, jo visi jaunieši šajā darbiņā jeb tūristu uzņemšanā iesaistās labprātīgi un, ja kādreiz ir apstākļi, kad piektdienā nekādi nav iespējams koncertēt, savlaicīgi par to informē.

Ar latvisku pieskaņu

Tieši tā tiek veidota koncertprogramma. "Pašā sadarbības aizsākumā programmā iekļāvām popdziesmas, bet tad sapratām, ka piemērotāka tomēr būtu tautiskā stilā veidota programma un viesiem piedāvājam latviešu tautas dziesmas un Raimonda Paula dziesmu popūriju," teic Sandra. Tā viesi ar prieku ieklausās pazīstamās un saistošās tautas dziesmās trīsbalsīgā skanējumā. Reizumis tūristi dziesmām dungo līdz, bet dažkārt arī revanšējoties paši kaut ko nodzied. Tūristi, jauniešu mudināti, labprāt iepazīst nevien mūsu tautas dziesmas, bet iesaistās arī latviešu tautas dejā «Sudmaliņas». Akcentējot latvisko kolorītu, koncerta dalībnieki izvēlējušies latviešu tautas tērpus. Ikreiz no lauku ziediem tiek uzpīti un galvas rotai izmantoti vainadziņi, kas pēc koncerta tiek dāvāti tūristiem, pretim saņemot neviltotu prieka un pateicības apliecinājumus. Dažkārt ir gadījies, ka iecerētā programma jau galā, bet viesi vēlas klausīties melodisko dziesmu plūdumu vēl un vēl. Dziedošo grupu un viņu enerģisko vadītāju šī vēlme tikai priecē, jo skanīgu dziesmu viņu pūrā netrūkst. Tā teikt, ja ir pieprasījums, ir arī atdeve.

Iespēja Zemītes vārdam izskanēt plašāk

Tūristi labprāt noklausās ne tikai koncertu, bet ar interesi arī iepazīst Zemītes skolas, pils vēsturi, izstaigā seno parku, apmeklē bibliotēku, Tautas namu un priecājas par skaisto, allaž saposto pagasta centru. "Un tas zināmā mērā mūs mobilizē pienākuma sajūtai, neļaujot ne mirkli iestigt rutīnā, jo visam allaž jābūt sapostam un glītam," atzīst Ērodeja. Savstarpējā sazināšanās notiek vācu valodā, ko lieliski pieprot zemītniece, bērnudārza audzinātāja Anda Zvirbule. Turklāt arī audzēkņiem šī ir lieliska iespēja pielietot savas svešvalodas zināšanas un atbildēt uz viesus interesējošiem jautājumiem. Bibliotēkas vadītāja Rita Diduha atklāj, ka tūristi ar interesi aplūko tieši tulkotās vācu autoru grāmatas, daudz atzinīgu vārdu veltot iespieddarbu ilustratīvajam noformējumam. Lielākā daļa tūristu izmanto bibliotēkas datorus un interneta pieejamību, kas šodien jau kļuvusi par ikdienas civilizētās dzīves nepieciešamību. Savukārt ieturot pusdienas, ikreiz galdu rotā ziedi, proti, vienkāršas pa ceļam pļavā, ceļmalā salasītas puķes, kuras mūsu skatījumā pat varētu likties necilas, bet tūristiem tā ir vienkārša un neiztrūkstoša galda rota.

Kad saistošais ceļojums pa Zemītes centru ir galā, tūristi kā simbolisku dāvanu saņem nelielu, vācu valodā sagatavotu bukletu, kurā īsi un kodolīgi atspoguļota svarīgākā informācija par Zemīti no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām.

***

Tā gadu no gada vācu tūristi Zemītē ir allaž gaidīti. Tas ir savstarpējs tikšanās un atkalredzēšanās prieks, kurš ar katru gadu kļūst arvien ciešāks un saistošāks. Atliek vien novēlēt zemītniekiem jauku un radošu sadarbību arī turpmāk!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *