Uguns noposta Kaļķukrogu Zemītē (papildināts)

Naktī no 8. uz 9. oktobri ugunsgrēks plosījās Zemītes pagasta «Kaļķukrogā 1» jeb Zemītes vecajā skolā, pašvaldībai piederošā ēkā. Pēc policijas sniegtajām ziņām, 4.10 tika saņemts izsaukums, un drīz vien pirmās glābšanas brigādes jau bija notikuma vietā. Ugunsgrēka postošajām liesmām tika pakļauti pieci dzīvokļi. Bez pajumtes palikuši 13 cilvēki.

Naktī no 8. uz 9. oktobri ugunsgrēks plosījās Zemītes pagasta «Kaļķukrogā 1» jeb Zemītes vecajā skolā, pašvaldībai piederošā ēkā. Pēc policijas sniegtajām ziņām, 4.10 tika saņemts izsaukums, un drīz vien pirmās glābšanas brigādes jau bija notikuma vietā. Ugunsgrēka postošajām liesmām tika pakļauti pieci dzīvokļi. Bez pajumtes palikuši 13 cilvēki.

Nelaime pārsteidza brīdī, kad cilvēki gulēja, tādēļ lielākā daļa īrnieku iedzīves aizgāja bojā un vairums viņu joprojām nespēj atgūties no pārdzīvotā šoka un zaudējuma. Baisi un skumji, bet šiem ļaudīm postā aizgāja gan viņu mājoklis, gan iedzīve. Ceturtdienas pēcpusdienā ugunsnelaimes notikuma vietā vēl darbojās ugunsdzēsēji.

Ceturtdien darbi notika operatīvi, un Zemītes komunālā uzņēmuma vadītājs Aivis Vilumsons pastāstīja, ka lielākajai daļai ugunsgrēkā nopostīto dzīvokļu īrnieku piedāvāta pagaidu dzīvesvieta turpat blakus esošajā ēkā – «Kaļķukrogs 2», bet brīvas apdzīvojamās telpas šobrīd ir arī «Podiņos» un «Vārpās» pagasta Grenču pusē.

Dzīvos sliktākos apstākļos, bet – tepat

Tā vēlas savulaik no Kandavas uz Kaļķukrogu pārvietotā romu tautības ģimene, kura cietušo vidū ir viskuplākā – divi pieaugušie un 5 bērni, no kuriem divi mācoties Sabilē. Ugunsgrēka naktī neviens no viņiem nebija mājās, tāpēc ugunsgrēka liesmas aprija viņu pieticīgo iedzīvi, drēbes un visu pārējo.

No piedāvātās apdzīvojamās platības Grenču pusē ģimene atteicās, uzskatot, ka tas ir pārāk tālu no Kandavas. Piektdien viņus visus sastapām blakus nodegušajai mājai esošajā ēkā, «Kaļķukrogā 2». Savulaik šajā ēkā bijis skolas internāts un arī zāle. Ielūkojoties telpās, gan paveras nepievilcīgs skats – nolupušas sienas un griesti, logi – bez stikliem. Iepriekšējā dienā komunālā uzņēmuma strādnieki logos iestiprināja pabieza polietilēna plēvju gabalus. Tas pagaidām, protams, jo dažās stundās logus iestiklot nebija iespējams un telpas vajadzēja elementāri sakārtot, rodot iespēju te izvietot bez pajumtes palikušos. Tepat blakus dzīvojošie gan zināja sacīt, ka posta darbus ēkā paši tagadējie iemītnieki vien paveikuši, meklējot dedzināmas lietas, ko krāsnī likt, taču pie rokas neviens "vainīgais" nav pieķerts. Un – kurš nav pieķerts, to nevar uzskatīt par zagli…

Vakarrīt vienas istabas grīda vēl bija mikla pēc mazgāšanas, bet bērnu mamma rādīja Sociālās palīdzības centra (SPC) darbinieku atvestos, uz palodzes novietotos matračus un gultas veļu, kas pašlaik būs tukšo telpu pirmais iekārtojums.

Sāp sirds un zaudētais

M. ģimene Kaļķukrogā dzīvo jau vairāk nekā 10 gadus. Viņi pavisam ir pieci. Bērni jau pieauguši. Arī viņiem ugunsgrēks nopostīja gandrīz visu. Tagad sirmgalvji pateicīgi augstākiem spēkiem, ka šajā vecumā miegs nav tik ciešs, tāpēc izdevies laicīgāk sajust gruzduma, dūmu dvingu un vismaz paglābties pašiem. Jaunākā sieviete izglābusies, mātes pamodināta, un nu viņai drēbju ir tikai tik, cik mugurā. Vienīgi jaunie puiši – kā jau veiklākie – paguvuši kaut ko pa rokai esošu paķert un skriet lejā, jo viņu dzīvokļi atradās 2. stāvā, turpat, kur arī dzīvoklis, kurā izcēlās ugunsgrēks. Tagad ģimenei nodrošinātas gultas, matrači un gultasveļa. Tomēr visiem te būs pašauri. Un katrā no viņiem jūtams iekšējs nemiers un neziņa gan par visu zaudēto, gan par to, kā dzīve iekārtosies turpmāk. Nakts jaunajā miteklī pagājusi pilnīgā bezmiegā, jo tagad nevar rast mieru no pārdzīvotā un bailēm. "Ja tagad aizdegās no dzērājiem, tad bail, ka kaimiņi, kuriem malkas nav, krāsnī kurina visu ko… Un tas var atkal bēdīgi beigties," tā nobažījušies šīs ugunsgrēkā cietušās ģimenes ļaudis.

Māja, visticamāk, ir "nopīpēta"

Tā domā Kandavas novada SPC vadītājs Ints Leitarts. Viņš pastāstīja:

– Ēka nav sociālā māja, un tajā savulaik tika izvietoti cilvēki, kurus bija nepieciešams apgādāt ar apdzīvojamo platību. Īrnieku skaitā nav ne nelabvēlīgu ģimeņu, ne arī nepieskaitāmu cilvēku, tāpēc katrs no viņiem ir atbildīgs par savu rīcību. Cilvēki ir dažādi, un dažāda ir viņu uzvedība un rīcība. Māja nav aizdegusies nedz no elektrības, nedz no krāsnīm vai citādām apkures ierīcēm, visticamāk, – tā ir "nopīpēta".

Pēc ugunsgrēka bez pajumtes nav palicis neviens. Ar jumtu virs galvas, matračiem un gultasveļu šie ugunsgrēku pārcietušie cilvēki ir nodrošināti. Viņiem pat ir dota izvēle, kur labāk palikt. Vēl Zemītes «Saulītēs» ir divi brīvi dzīvokļi, kuros varētu iet un dzīvot. Iespēju robežās nodrošināsim ar humānās palīdzības apģērbu, bet pēc tā jānāk uz centru pašiem. Esam domājuši arī par sadzīvē nepieciešamajām mēbelēm ģimenēm, kurās tās aizgāja bojā. Taču to nogādāsim pie šiem cilvēkiem tikai tad, kad viņi būs pilnībā apdomājuši un izlēmuši, kurā no piedāvātajām apdzīvojamajām platībām dzīvos paliekoši. Esam visus informējuši, ka pastāv iespēja visiem šiem nelaimē cietušajiem pusdienas paēst Zemītes skolā, kur to reģistrēs, bet mēs pēc tam šo pakalpojumu apmaksāsim. (Ceturtdien ēdiens tika nogādāts Kaļķukrogā.)

***

Kā iespējamo ugunsgrēka izcelšanās iemeslu šobrīd min neuzmanīgu rīcību ar uguni. Šobrīd apstākļi tiek noskaidroti. Par laimi, ugunsgrēkā cietušo un bojā gājušo šoreiz nav, bet bez pajumtes palikušo cilvēku sāpe un pārdzīvojums ir neizmērojami, vēl jo vairāk, ja tas tiešām noticis kādas personas bezatbildīgas rīcības rezultātā.

Komentāri

  1. Šeit ir parāk liela naetbildība no domes un SPC puses, ja viņi te tagad var metāties ar dzīvokļiem, un teikt cilvēkiem lai iet dzīvot Saulītēs, tad viņi grib lai ari tāda māja vairs Zemītē nav, jo, šaja mājā dzīvo vienā ģimene, bet kur piedāvā SPC dzīvokļus nelaimē nonākušajiem, tur ir lieta tāda, kad šobrīd sāksies aukstais laiks un nāksies kurināt krāsnis, bet brīvajiem dzīvokļiem skurstenis ir caurs un kurinot māja var nodegt ātri. Runājot par čigāniem tie tika izmitināti Zemītē lai Kandavā mazinātos nelabvēlīgie cilvēki, bet Zemītē viņi apzog veikalus dārziņus un vēl nezin ko! Tāpēc pirms Kandavas domei kaut ko darīt sākumā parliecināties situāciju.

  2. Ak tad Vilumsons arī tagad pamodies, ar plēvi taisa logus ciet. Vai ko tu neteiksi! Pamodās! Bet kad tos logus lauza un plēsa tad pat pirkstu nepakustināja. Un Podiņos šim brīvi dzīvokļi – kad tā sērga bija tālāk no pagasta centra, tad šie vairāk uz Kandavas pusi lūkojās. Bet nu būs viss pie rokas – pagasta iedzīvotāju šķūnīši, pagrabi, dzīvokļi un mājas. Viss rokas stiepiena attālumā. Atkal varēs stiept prom cūkas, vistas un visu pārējo. Un tad jau tikai atliek cerēt ka pakalpīgā kundziņa līvānieti pirmo apciemos. Mundiņi būs klāt ka likts nepaspēsi pat attapties. Pietika jau ar to varzu kad šie dzirnavās dzīvoja.

  3. Godaatie zemiitnieki, mees nevaram teikt ka Kandava mums tikai sliktu dara, bet viens shaads gadiijums aizslauka pelnos visus labos darbus. Veco skolu ceela par zemiitnieku saziedoto naudu un tajos laikos taa bija liela nauda. Shajaa skolaa ir maaciijushaas neskaitaamas zemiitnieku paaudzes. Shai skolai, shai vietai, ir neizmeerojama kultuurveesturiska noziime. Bet domes vadiibai, kurai shii vieta pilniigi neko nenoziimee, laava tai aiziet postaa. Un par taadaam lietaam ir jaasanem sods. Taa ir nirgaashanaas par zemiitniekiem un par zemiitnieku pagaatnes mantojumu. Klaja un atklaata nirgaashanaas. Atliek cereet, ka godaatais Kiegela kungs to sapratiis un dariis visu, lai zemiitniekiem sho saapi peec iespeejas aatraak remdeetu.

  4. Mīļie zemītnieki!Ļoti gribas lai Jūs tiešām panāktu, ka no domes, vai soc. dienesta kāds tiešām reāli nestu atbildību par šo nopostīto māju. Lai tā nav atkal tikai tāda vārdu spēle un kungi var atrunāties, kā tas bija Kandavas veco ļaužu pansijas sakarā. Atkal nopīpēts, bet vainīgo nav. Tiešām, jedritvaikociņ, ar ko nodarbojas viss lielais soc. centra darbinieku personāls,pašvaldības policija. Kur ir šī uzraudzība par nelabvēlīgajām ģimenēm? Kā tagad ar plašu vērienu masu saziņas līdzekļos amatpersonas var paziņot, ka dzīves vietu pietiekot, tikai pašiem jāizvēlas?, ja savulaik Ķieģelis apgalvoja, ka ir katastrofāls dzīvokļu trūkums. Acīm redzot speciāli taupīts šādam kontingentam, sak, nāciet izvēlieties, te vēl būs ko papostīt un jums par to nekas nebūs, saņemsiet vēl humāno palīdzību!
    Tiešām pietiek!!! Ir jāuzņemas atbildība domes darbiniekiem un pašiem postītājiem. Novēlu Jums, zemītnieki, to panākt! Liela daļa kandavnieku ir Jūsu pusē.

  5. Paldies b., šī nu, tiešām, ir tā reize kad zemītniekiem vajadzētu pateikt kārtīgu vārdu un parādīt stingru nostāju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *