Šurp grāmatas, uz skolu…

Vasaras prieki beigušies, un jau pirmdien visās Latvijas skolās atsāksies mācības. Bet pirms vēl bērni sēdīsies skolas solos, mācību iestāžu gatavību jaunajam darba periodam 26. augustā vērtēja stingra komisija.

Vasaras prieki beigušies, un jau pirmdien visās Latvijas skolās atsāksies mācības. Bet pirms vēl bērni sēdīsies skolas solos, mācību iestāžu gatavību jaunajam darba periodam 26. augustā vērtēja stingra komisija.

Par vienu skolu mazāk

Par skolās redzēto un vasarā paveiktajiem darbiem pašvaldības deputātus un citus novada domes darbiniekus ikmēneša sēdē informēja Zanda Zeltzaķe, kas Kandavā pilda izglītības koordinatores pienākumus. Laikā, kad valstī jaundzimušo vēl arvien ir krietni mazāk nekā mirušo un kad bērnu trūkuma dēļ tiek vērta ciet ne viena vien lauku skoliņa, būtisks ir jautājums – kā sokas Kandavas mācību iestādēm? Vai audzēkņu pietiek?

Šogad uz savas ādas diemžēl valsts ne pārāk spožo demogrāfisko situāciju bija spiesta izbaudīt arī Kandavas internātvidusskola, kas bērnu trūkuma dēļ likvidēja skolas filiāli Grenčos. Tomēr, kā pastāstīja Z. Zelzaķe, pēc skolas aizvēršanas neviens uz ielas nav palicis – ne bērni, ne skolotāji, jo lielākā daļa šogad jauno mācību gadu uzsāks Kandavā. Jāpiebilst gan, ka mācību spēki Grenčos bijuši tie paši internātvidusskolas pedagogi, tādēļ problēmas ar iejušanos jaunā darba vietā vienkārši nepastāvot. Darba attiecības tikušas pārtrauktas vien ar diviem skolotājiem. Tomēr, neskatoties uz it kā jaunu audzēkņu uzņemšanu, salīdzinot ar pagājušo gadu, internātviduskolā mācīsies mazāk audzēkņu. Bērnu skaits šogad sarucis arī Kārļa Mīlenbaha vidusskolā, kur 556 bērnu vietā, kā tas bija pagājušogad, mācības uzsāks vien 490 audzēkņu. Līdz ar bērnu skaitu samazināšanos vidusskolās mazāks kļuvis arī mākslas, mūzikas un sporta skolu apmeklēt gribētāju skaits. Toties Zemītē, Matkulē un Cērē visi statistikas rādītāji ir teju nemainīgi.

Vairāk mazuļu un profesijas gribētāju

Atšķirībā no vispārizglītojošajām skolām Kandavas lauksaimniecības tehnikumā šogad toties gaidāms audzēkņu pieplūdums. Vidējo profesionālo, kā arī 1. līmeņa augstāko izglītību vēlas iegūt 615 jaunieši, kas ir par 28 mācīties gribētājiem vairāk nekā 2007. gadā. Vairāk būs arī bērnu Kandavas pirmskolas izglītības iestādē «Zīļuks», kuru apmeklēs 263 novada mazuļi. Bērnu dārzs apmeklētības dēļ nu jau ir spiests sākt izplesties, un šogad pirmo reizi viena no «Zīļuka» piecus un sešus gadus jauno bērnu grupām mācības uzsāks K. Mīlenbaha vidusskolas telpās. Savus 5 un 6 gadīgos skolas gaitām apmācīs arī Zemītē, Matkulē un Cērē. Jāsaka gan, ka visi gribētāji bērnu dārzā tomēr šogad netiks, jo vēl arvien uz vietām dārziņā gaida 92 novada mazuļi. Z. Zelzaķe gan mierināja, ka šis skaits patiesībā neesot tik liels, jo gaidītāju rindā esot arī bērniņi, kas dzimuši tikai 2008. gadā.

Jauni ledusskapji, tāfeles un citas lietas

Gatavi jaunajam mācību gadam ir arī skolu skolotāji, un vasarā to skaits nav sarucis, ja nu vienīgi mainījusies viena otra seja. Darbu 2008./2009. mācību gadā novadā sāks 224 pedagogi.

Daži uzcītīgi skolu audzēkņi aktīvi darbojušies arī vasarā – īpaši jau Kandavas sporta skolas bērni, kuri vasaru pavadīja, trenējoties Engurē, Lapmežciemā, kā arī pašu skolā tika rīkotas četras nometnes. Arī matklnieki uzsvaru likuši uz aktīvo atpūtu, un pieci jaunieši piedalījušies jaunsargu nometnē Ogrē. Savukārt Zemītes skola organizēja bērniem radošo nometni, bet K. Mīlenbaha audzēkņi jaunu pieredzi guva ārzemēs – starptautiskā nometnē Igaunijā.

Vasarā, kā jau ierasts, skolas tika sapostas, un finansējums remontiem vai skolas materiālās bāzes papildināšanai tika gūta dažādos veidos. Daļu jaunu ierīču bija iespējams iegādāties, pateicoties Eiropas savienības neskaitāmajiem projektiem, piemēram, K. Mīlenbaha vidusskola tādējādi ieguvusi jaunu foto, kā arī videokameru, bet Zemītes bērni tikuši pie jauna sporta inventāra. Īstenoti arī citi projekti, tomēr lielāko daļu izdevumu sedz valsts vai pašvaldība. Izdevumu ziņā visvērienīgākie darbi tikuši veikti Matkulē, kur par Ls 14 384, 82 veikta skolas virtuves un sanitārā bloka ventilācijas sistēmas izbūve, kā arī notikuši citi remontdarbi klasēs un pirmskolas grupu telpās. Skolā iegādātas visdažādākās lietas – sākot ar mēbelēm, ledusskapjiem, biroja tehniku un beidzot ar datorprogrammām un visu citu, kas palīdz veiksmīgi organizēt, īstenot mācību darbu. Kā atzina Z. Zeltzaķe, – Kandavas novada skolas ir gatavas 2008. gada 1. septembrim!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *