Šis bijis veiksmīgs mācību gads

Tuvojoties mācību gada izskaņai, Valsts Kandavas lauksaimniecības tehnikumā (VKLT) notika Kurzemes-Zemgales profesionālo mācību iestāžu sanāksme «Valsts atbalsts lauksaimniecības izglītībai».

Tuvojoties mācību gada izskaņai, Valsts Kandavas lauksaimniecības tehnikumā (VKLT) notika Kurzemes-Zemgales profesionālo mācību iestāžu sanāksme «Valsts atbalsts lauksaimniecības izglītībai».

Tikšanās reģionos notika pēc Zemkopības ministrijas (ZM) iniciatīvas, kas finansē lauksaimniecības izglītību. Valsts atbalstu saņem arī VKLT izglītības programmas «Lauksaimniecības tehnika» sekmīgie audzēkņi. Šogad 1. un 2. kursu sekmīgie audzēkņi, kuriem nav neattaisnotu kavējumu un kārtības pārkāpumu, saņem ZM piešķirto atbalstu Ls 35 apmērā, bet 3. un 4. kursu audzēkņi – Ls 45 apmērā. Savukārt 4. kursa audzēkņiem, kuri kvalifikācijas praksē bijuši sertificētā saimniecībā vai uzņēmumā, ir iespēja saņemt atbalstu Ls 60 apmērā. Audzēkņi, kuri atbalstu saņēmuši no pirmā kursa, apzinās tā nozīmi un ir centīgi un ieinteresēti mācībās. Tas ir tikai apsveicami un vēlreiz apliecina, ka finansiālais atbalsts audzēkņiem ir būtisks vajadzīgs, tas veicina jauniešos ieinteresētību izglītoties lauksaimniecības profesijās.

Grūti, bet ne neiespējami

Pagājušā gada rudenī pēc vairāk nekā 10 gadus ilga pārtraukuma darbu atsāka neklātienes nodaļa, kurā mācības izglītības programmā «Lauksaimniecības tehnika» uzsāka 18 dažāda vecuma interesenti no Kurzemes reģiona. Dienā, kad devāmies lūkot, kā tad mācību gads aizritējis neklātienes audzēkņiem, viņus sastapām praktiskajās apmācībās, kad audzēkņi skolotāja Ilgoņa Ešenberga vadībā izzināja graudu kodināšanu un miglotāja sagatavošanu darbam. Vērojumos un sarunās ar neklātienes audzēkņiem uzzinājām, ka apvienot mācības un darbību savās saimniecības vairumam audzēkņu nav viegli, bet nebūt ne neiespējami. Emocionāli par apmācību kursu izsakās sievietes. Pašsaprotami, jo tehnika daiļā dzimuma pārstāvēm (neklātienes apmācību kursā iesaistījušās četras) ir salīdzinoši sveša nozare. Neskatoties uz to, viņas skaitļo un precizē, kāda izsmidzināšanas deva jāieregulē miglotājā, kāda graudu padeve jāuzstāda graudu kodināšanas agregātā un tamlīdzīgi. Vīriem šajās jomās vairāk vai mazāk ir priekšzināšanas, tālab ar šo praktisko darbiņu veicas labāk. Kopumā jāteic, ka visi sastaptie neklātienes audzēkņi bija optimistiski noskaņoti, pārbaudījumus nokārtojuši un apņēmības pilni nākošajā mācību gadā aizsākto kursu turpināt. Atzinīgus vārdus par neklātienes audzēkņiem bilda arī tehnikuma neklātienes nodaļas vadītāja Zigrīda Andriksone, atzīmējot, ka zināšanu apguvē jau atlaižu nav, atšķirīgs vien to apgūšanas veids – klātienē vai neklātienē. Šie cilvēki, kuri laukos spējuši saskatīt savu nākotni, ir stipras gribas un par sevi pārliecināti ļaudis, kuru prot un spēj stāties grūtībām pretī.

Jau 3. gadu – visprasmīgākie un zinošākie

Lai popularizētu autotransporta remontētāju profesiju, aprīļa nogalē Starptautiskajā izstāžu centrā «Ķīpsala» notika audzēkņu profesionālās meistarības konkurss «Automehānika 2008», kurā divu dienu spraigās sacensībās 1. vietu izcīnīja Kandavas lauksaimniecības tehnikuma komanda, ko veiksmīgi pārstāvēja audzēkņi Mārtiņš Liepa un Intars Ivanovs (skolotāji Alfrēds Petrovičs un Vladimirs Sevčuks).

Ņemot vērā aizvadītā gada konkursa rezultātus, šogad demonstrēt savu profesionālo meistarību tika aicinātas deviņu labāko profesionālo izglītības iestāžu komandas (divi dalībnieki katrā). Un Kandavas tehnikuma audzēkņi jau 3. gadu pēc kārtas šajā konkursā iegūst godpilno 1. vietu! Konkursa dalībniekiem bija jāveic visdažādākie ar tehniku saistīti uzdevumi, kā riepu montāža, automašīnas lukturu darbības pārbaude un regulēšana, kravas mašīnas apkope, amortizatoru maiņa, bremžu sistēmas apkope, darbs ar sistēmas testeri, aizdedzes sistēmas pārbaude, benzīna un dīzeļdegvielas motoru vadības sistēmu komponentu atpazīšana un funkciju skaidrošana, tehnisko instrumentu atpazīšana. Konkursa uzvarētāji tika apbalvoti ar profesionālajām automehānikas balvām un diplomiem, skolotājiem tika pasniegti Atzinības raksti, bet katrs uzņēmums savai favorītkomandai pasniedza arī veicinājuma balvas. Konkurss topošajiem speciālistiem deva ne tikai iespēja pārbaudīt savas profesionālās prasmes darbā ar nozares jaunākajām tehnoloģijām, bet nepieciešamības gadījumā saņemt arī speciālistu novērtējumu un konsultāciju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *