Aicina palīdzēt putnu pētniekiem un iesūtīt ierakstītas putnu balsis

Apkopojot datus 3. Latvijas ligzdojošo putnu atlantam, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina iedzīvotājus iesaistīties tam paredzēto datu vākšanas procesā, iesūtot ornitologiem pašu veiktus putnu balsu audioierakstus piecu minūšu garumā. Īpaši ir gaidīti audioieraksti, kas iesūtīti no viensētām un vietām, kuras ir attālākos Latvijas nostūros.

Vērtīgākie ieraksti ir pirmajās četrās stundās pēc saullēkta vai divās stundās pirms saulrieta. Ierakstus vēlams atkārtot ik pēc divām nedēļām arī tajā pašā vietā, jo dziedošo putnu daudzveidība katru reizi atšķirsies.

 “Mēs iegūtos datus izmantosim vērienīgā piecu gadu projektā, kura mērķis ir konstatēt izplatību visām pie mums ligzdojošām putnu sugām, savukārt audiopiecminūtes iesūtītājs uzzinās, kādas putnu sugas ir saklausāmas viņa ierakstā, tādējādi uzzinot kādas putnu sugas dzīvo apkārtnē,” skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Andris Dekants, kas pašreiz apkopo datus 3. Latvijas ligzdojošo putnu atlantam (2020-2024). “Putnu balsu ierakstīšanas procesā aizraujošs var izvērsties arī putnu balsu atpazīšanas uzdevums, ja izmanto šopavasar iznākušo Putnu noteicēju. Tajā ir latviskoti ne tikai Eiropas putnu sugu nosaukumi un apraksti, bet arī to saucieni.”

Lai ieraksts būtu veiksmīgs, ieteicams pievērst uzmanību vairākiem aspektiem. Pirmkārt, svarīgs ir klusums. Ieteicams ierakstam izvēlies vietu, kur ir maz cilvēka radīto trokšņu un dabas skaņu (vējš, ūdens šalkoņa u.c.), bet kur labāk sadzirdami paši putni. Ieraksta veicējam arī jāuzvedas klusi. Otrkārt, jāizvēlas vieta, kur dzied putni. Vislabākās ir tās vietas, kur robežojas vismaz divi biotopi, piemēram, mežmala (mežs un pļava), viensēta (viensēta un lauks), niedrājs pie ezera (ezers un lauks/mežs). Jāizvairās no vietas, kur ļoti skaļi dzied viens putns, bet citus vairs nedzird. Treškārt, noteikti jānorāda precīzu punktu kartē (piemēram, koordinātas) vai precīzu adresi, kur ieraksts veikts, lai audiodarbam būtu vērtība ornitologu darbā. Ceturtkārt, jānorāda precīzu datumu un diennakts laiku (no plkst. līdz plkst.), kad ieraksts ir veikts. Ierakstu jāveic aptuveni piecu minūšu garumā.

Audioierakstus līdz pat šī gada jūnija beigām jāiesūta uz e-pastu atlants@lob.lv, vēstules tēmas laukā norādot “Audiopiecminūte”.

Komentāri

  1. I have recently started a web site, the info you provide on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  2. You completed certain fine points there. I did a search on the theme and found the majority of folks will have the same opinion with your blog.

  3. Var sūtīt kaķa balsis.Lai izpēta.Nu neko nesaprotu,tad kaste nav nomainīta,vai ēdiens nav…..

  4. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *