Trešdiena, 2018. gada 23. maijs
Leontīne, Ligija, Lonija, Leokādija

Kas i’ ko – pamēģinās?!

Liena Trēde
Autors: Liena Trēde
Twitter
FaceBook
print
2017. gada 20. aprīlis 10:13

Nav noslēpums, ka teju katram otrajam studentam vismaz reizi dzīvē ir izdevies triks “no sūda par pīrādziņu” (Atvainojos par vienkāršrunu!), kad zināšanu vai patstāvīgā darba iztrūkums tiek kompensēts ar ārēji pārliecinošiem efektiem. Žilbinoša prezentācija, pārrakstītu teoriju metri, prasmīgi slēpjot sava viedokļa neesamību, arī humors šad tad noder. Zinu piemēru, kad antīkā filozofa darba analīzes vietā pasniedzējam iesniegts pārskats “Kāpēc es neuzrakstīju šo darbu?” un novērtējums nebūt nebija slikts… Līdzīgas sajūtas – ka man kaut ko nebaudāmu mēģina iesmērēt – rodas arī, iepazīstoties (cik nu iespējams) ar pusslepeno, bet ”vērienīgo” Finanšu ministrijas nodokļu reformas piedāvājumu.

Ministrijas sniegto ziņojumu druskās nākotne tiek zīmēta rožainos toņos. Kaut divus gadus, atzīst ministrija, tiešām it kā būšot grūši, jo naudas pietrūks visam, bet… ”tādas jau tās reformas ir”. Taču pēc tam!… Kopumā kā pa sviestu dzīve aiziešot, katram Latvijas iedzīvotājam pa papildu eiro maciņā ieripošot noteikti! Īpaši koša aina tiek uzburta uzņēmējdarbībai: būšot brīva vaļa attīstīties kā mazam (saglabās mikrouzņēmumu nodokli), tā lielam (par reinvestēto jeb uzņēmumā atpakaļ ieguldīto peļņu nodokli nebūs jāmaksā). Un tas par spīti tam, ka eksperti un mūsu kolēģi, balstoties uz šobrīd daudz maz publiski pieejamiem datiem, gan aprēķinājuši, ka visi šie lieliskie plāni valsts budžetā var radīt caurumu vismaz 460 miljonu eiro apmērā, kas perspektīvā jeb četru turpmāko gadu griezumā varētu pārvērsties vismaz par diviem miljardiem eiro. Un tā kā daudzas jomas, jo īpaši veselības aprūpe, jau šobrīd sirgst ar akūtu līdzekļu nepietiekamību, visi šie plāni vairs tik uzrunājoši nešķiet…

Bet finanšu ministrijā arī šīm iebildēm atrasta atbilde, ko reformas autori nodēvējuši par “kompensējošo mehānismu”, jo varēšot taču celt akcīzes nodokli, piemēram, tabakas izstrādājumiem, alkoholam, azartspēlēm, degvielai, kā arī atcelt samazināto pievienotās vērtības nodokli medikamentiem, bet ”medikamentiem cenas necelsies…” (?!)
Pateikt, kā un kas īsti būs, protams, ir tāda kā mākoņos bakstīšana, jo īpaši tādēļ, ka ar izvērstu reformas versiju iepazīties nemaz nav iespējams. Taču šī brīža situācija rada pamatotas bažas: vai kas vairāk par fragmentiem, ko pamest sabiedrības noskaņojuma mērīšanai, maz valdībai ir? Vai tāda – no visiem galiem rūpīgi izsvērta – nodokļu reforma maz pastāv? Sak, pamēģinās, varbūt arī valsts pārvaldē pavisam labi nostrādā tas senai triks ar “pīrādziņu”?


Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

  1. Medikamentiem teica:

    cena paceļas vairākas reizes gada laikā bez jebkādu nodokļu paaugstināšanas. Valdībā spēj strādāt tikai tādi cilvēki, kas pārliecinoši prot vienu- melot!

Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs ZivsVisi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool