Hermīne, Estere
Foto: Ivonna Plaude NTZ redaktore

Kad grēkāzis atrasts, varam mierīgi gulēt?

Ivonna Plaude
Twitter
FaceBook
print
2018. gada 6. aprīlis 10:08

Nu jau vairākas nedēļas ja ne reizi dienā, tad ik pārdienas noteikti nākas iesaistīties kādā sarunā, kurā mēs – žurnālisti – tiekam aicināti taču beidzot pievērsties ”necilvēcīgajiem apstākļiem” Raudas pansionātā. Patiesībā tās pat nav sarunas, tie vairāk ir pārmetumi par to, ka neesam pievienojušies Tiesībsarga ziņojumā un sabiedriskajos medijos izskanējušajai iznīcinošajai kritikai. Ar lūgumu vismaz uzklausīt un kaut nedaudz iedziļināties lietas būtībā uz sarunu mūs aicināja arī pansionāta direktore Dace Randoha. Tajā piedalījās arī, ja tā var teikt, pansionāta saimnieks Gundars Važa, jo tieši Engures novada pašvaldībai, ko viņš vada, tad arī pieder valstī lielākais pansionāts.

Droši vien, ka lasītāju pārmetumi ir vietā – kliedzoši ir tie cilvēktiesību pārkāpumi, kas konstatēti pārbaudēs, kā arī ieraudzīti, pārskatot videonovērošanas materiālus. Smagākie pārmetumi par to, ka cilvēki tiek it kā ieslodzīti tā sauktajā slēgtajā stāvā, ka viņi tiek pazemoti, jo kailiem jāstāv gaitenī brīdī, gaidot, kamēr tiek nomainīti pamperi, ka aprūpētājs, kas baro nevarīgu, gultā guļošu cilvēku, nelieto cimdus. Jāpiebilst, ka šiem pārmetumiem pievienoti arī tie, kas aprakstīti anonīmās sūdzībās. Faktiski tieši tās tad arī aizsāka vairāku pārbaužu sēriju pansionātā…

Jā, pārmetumi, ka nepiedalāmies sabiedrībai svarīgā diskusijā, ir vietā, bet mums ir kāds, manuprāt, ļoti būtisks attaisnojums. Proti, tiešām iedziļinoties situācijā (un to darījām jau krietni pirms Tiesībsarga ziņojuma un radiožurnālistu sagatavotajiem raidījumiem), secinājums ir ass un nežēlīgs – pazemojošie, cilvēka cieņu aizskarošie vai, pareizāk būtu teikt, iznīcinošie apstākļi dažos mūsu valsts pansionātos un arī citās līdzīgās iestādes ir absolūta likumsakarība. Turklāt tā ir likumsakarība, kurā esam vainojami mēs visi un kam, vismaz šobrīd, nekāda īsta un godprātīga risinājuma nav… Bet Raudas pansionāts tikpat likumsakarīgi ir kļuvis par tādu kā Bībelē minēto grēkāzi. Kāpēc? Pirmkārt, tāpēc, ka šis ir lielākais šāda veida pansionāts valstī (var uzņemt 320 klientus, citviet – vidēji 50), un tāpēc, ka tajā savu vecuma nespēka nomocīto radinieku varam ievietot par salīdzinoši nelielu summu – par 630 eiro. Valsts pansionātos vidēji mēnesī viens vecuma demences skarts klients izmaksā vidēji no 1000 līdz 1200 eiro. Nu, un tagad iedomājamies to šausminošo nelaimi, to brīdi, kad kāds no mūsu tuviniekiem, piemēram, mūsu mīļā un gādīgā vecmāmiņa, kas taču mums tik ļoti palīdzējusi un ar visu labi tikusi galā, pēkšņi vienā jaukā dienā mūs vairs nepazīst un mēģina vārīt tēju, uz keramiskās plīts virsmas iekurot grāmatu ugunskuru. Vai mūsu tēvocis, pie kura tik bieži viesojušies bērni, tiek atrasts kails un apjucis ielas vidū… Uz vietu valsts pansionātā īsti šobrīd nav ko cerēt, varbūt pēc gada; pat ja vecītis atdotu visu savu pensiju un īpašumu, visu naudu, ko tuvinieki var atvēlēt, par to, iespējams, arī samaksāt nevarētu… Mazie privātie un pašvaldību pansionāti ir pārpildīti.

Mūsu sabiedrība strauji noveco, aizvien vairāk cilvēku skar vecuma demences problēmas. Jā, iespējams, ja vecīši dzīvotu lielās trīspaaudžu ģimenēs, ja kāds no saprātīgajiem mājiniekiem varētu atvēlēt visu savu laiku (24 stundas 7 dienas nedēļā) sava apjukušā sirmgalvja pieskatīšanai un kopšanai, ja mēs būtu tik labi situēti kā rietumvalstu pilsoņi un varētu atļauties algot pilna laiku kopēju, ja… Ja mums būtu tā naudiņa, kas guļ jūras dibenā, jā, tad mēs varētu atļauties klapēt to Raudu ciet. Bet kamēr mums sociālo problēmu risināšanai nav atvēlēt pietiekami daudz naudas, kamēr nav saprātīga risinājuma, kamēr nespējam vai neprotam to pieprasīt no saviem priekšstāvjiem parlamentā, žēlošanās par necilvēciskajiem apstākļiem pansionāta slēgtajā nodaļā, manuprāt, ir nelietīga liekulība.Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Sanitārs teica:

  Raudas pansionāta kritizētājiem gribu uzdot divus jautājumus.
  Ja jau tur ir tik slikti , kāpēc paši nekopjat savus tuviniekus?
  Kāpēc paši neejat strādāt par kopēju personālu, algas tak ļoti labas un ir ekskluzīva iespēja katru darbadienu izbaudīt pamperu saturu.

 2. Inga teica:

  kamēr nespējam vai neprotam to (NAUDU) pieprasīt no saviem priekšstāvjiem parlamentā !!!
  Varbūt “OLIGARHU LIETAS” IZMEKLĒŠANAS KOMISIJAS SASAUKŠANAS PRASME STEIDZAMI JĀLIEK LIETĀ ARĪ ŠAJĀ LIETĀ?

 3. slieka teica:

  Interesanti…vai šāds raksts taptu, ja “”Ŗauda” atrastos Tukuma novada un to vadītu Lukmans? 🙂 Bet ja vadītājs ir no NA, tad jau viss OK 🙂

 4. muļķības, slieka teica:

  Muļķības! Engures novada pašvaldībā ieliktenis Važa nav nekāds NA patriots. Piezīdies pie NA nosaukuma tieši tāpat kā Valers, kurš ilgstoši apkalpoja Šķēles partiju. Nu palīdis zem NA izkārtnes, dara to pašu, ko darīja kopā ar oranžajiem. Šiem treknuļiem ir vajadzīgs tikai nosaukums zem kura palīst, lai apmānītu vietējo vēlētāju – tantukus un onkas, kas pateicībā par pirmsvēlēšanu apmaksātu ekskursiju uz Rīgas teātri, gatavi atkal piešķirt šiem vietas pie pašvaldības “naudas pupa”. Lai tik izsaimnieko! A, kas Rauda? Neesam tik bagāti, lai vieni paši uzturētu šo milzīgo nabagmāju, kurā valsts sabāž nabadziņus no visas plašās Latvijas – apmēram tā Važa izteicās radio. Tikai slikti tas, ka novada pašvaldības vadītājs nav tik varošs, zinošs un varonīgs, kā iztaisījās pirms vēlēšanām, lai pieceltu pakaļu no sava ilgstoši apmīļotā krēsla un dotos uz Rīgu, pie kungiem uz Saeimu, uz ministriju un šo ilgstoši nekustināto, un pašam neērto jautājumu beidzot sāktu risināt. Bet, nē, tas vīram par grūtu! Vieglāk taču dancot un iztapt visvisādu bankrotējušu un kriminālu “lidostu magnātu” sapņu projektiem. Vismaz solīt sola miljonu investīcijas.

  • boļševiks teica:

   Ne jau nu kaut kāds “važa’vai “valers” spēs apturēt līdz kliņķim novestās valsts turpmāko sabrukumu un sakārtos tautsaimniecību. Tāpat neceriet, ka pēc rudenī notiekošās teātra izrādes Saeimas vēlēšanām kaut kaut kas būtiski izmainīsies. Nereanimēsim mironi un ļausim visam iet savu dabisko ceļu!

  • kurmis teica:

   Balsojot par Važu ne mirkli nešaubījos. Godprātīgs cilvēks un man vienalga, kurā partijā viņš ir. Bet, runājot par Saeimas vēlēšanām, pārņem bailes: nu nevarēs tak latviešu bāleliņi ne par ko vienoties. Uztaisīs 10 sarakstus, jo katrā kādam gribēsies būt pirmajam, katram to deputāta krēslu vajadzēs, katrs domās tikai par sevi. Un Latvija viņiem visiem būs, tā sakot, pie kājas, jo saskaņa ir gana vienota un kompakta.Tur nav dadzi saraksti. Un to, kas darās Rīgā, mēs jau labi zinām.

 5. ronis teica:

  Lai krietnais un godīgais Važa sevi pierāda Raudas lietā.

 6. 4x4 teica:

  drīzāk izmelos vilku ārā no meža, ne pierādīs savu varēšanu soc.aprūpes sakārtošanā saviem iedzīvotājiem

 7. kāds_vīrs teica:

  Kapēc fotogrāfijā ir atvērta mute?

 8. Engure teica:

  Raudas pansionāta sāga, precīzi raksturo Engures novada domi. NTZ derētu papētīt vairāk domes kalpu rosību. Piemēram, pagājušā gada rudens komandējumu uz Ukrainu?

 9. Varikaps teica:

  Važa ir normāls vecis. Un tie, kuri viņu aprunā, paši neko prātīgu ne valsts, ne pagasta labā nav izdarījuši un neizdarīs. Gudri .irst nav malku cirst.

 10. Vilis teica:

  Diemžēl,tīešām,lieliskais vecis ir arī tikpat lielisks melis…

Pasākumu kalendārs

2019.07.19 | 17:30

Velobrauciens Kandavā 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool