Ceturtdiena, 2019. gada 20. jūnijs
Rasa, Rasma, Maira
Pensionāru padomes vadītājas Silvija Sokolovska un Māra Švāgere sola – lai sarūpētu visu nepieciešamo pensionāru padomes darbam, rakstīšot arī projektus

Engures pensionāru padome jaunās telpās

Twitter
FaceBook
print
2010. gada 27. janvāris 18:20

Engures bijušās jūrskolas internāta ēkas galā, kur kādreiz bija Mūzikas un mākslas skolas klases, pie durvīm uzradies jauns uz raksts «Pensionāru padome».

Beidzot īstenojies Engures pensionāru sapnis – nu viņiem ir pašiem savas telpas, kur satikties, kur norisināties dažādām sabiedriskām aktivitātēm. Telpas pensionāriem piešķīrusi novada pašvaldība. Šeit ir gan dators, gan interneta pieslēgums, printeris. "Tas ir mīts, ka vecāka gadagājuma ļaudis neiet pie datora," saka pensionāru padomes priekšsēdētājas vietniece Māra Švāgere. "Internetā iespējams atrast gan dažādus padomus par automašīnām, par makšķerēšanu, jaunu interesantu ēdienu receptes, ieteikumus veselības uzlabošanai, modes tendences, paraugus adījumiem un tamborējumiem, padomus puķu audzēšanā – faktiski par jebkuru tēmu," saka Māras kundze. Savukārt padomes priekšsēdētāja Silvija Sokolova saka, ka pensionāri esot arī cītīgi «Neatkarīgo Tukuma Ziņu» lasītāji, jo viņiem tomēr labāk patīkot rakstītais vārds.

Lai būtu skaisti un mājīgi

Prieks, ka padome ir Engures centrā, tā iznāk pa ceļam, ja pensionāriem jādodas uz veikalu. Telpas pirms dažām dienām nonākušas padomes rīcībā. Nu tiek gādāts, lai tās gaumīgi iekārtotu. Apbrīnojami, bet šajā krīzes laikā kundzes ir pamanījušās gūt arī sponsoru atbalstu. Tāpēc iekārtojumā jau savu vietu raduši jauni skapji un datorgalds. Māra no mājām atnesusi paklāju. Telpu jau rotā maza, filcēta glezniņa, bet Mārai jau padomā, ka vēl jāatnes kāds akvarelis. Silvija piebalso, ka vēl telpām paredzēts gobelēns, plakāti. Kundzes cenšas darīt visu, lai šeit būtu pēc iespējas mājīgāk. Jaunajā mītnē notiks ne tikai lietišķu darījumu kārtošana, kā, piemēram, e-pasta sūtīšana vai dokumentu kopēšana un printēšana, bet arī apmācība. Iecerēts, ka jau šoziem tiks uzsākti angļu valodas kursi, jo pensionāru vidū ir ceļošanas entuziasti, un svešvalodu zināšanas aizvien vairāk kļūst nepieciešamas. Silvija un Māra sapņo, ka gan jau izdošoties sameklēt kādu sponsoru, lai iegādātos elektrisko plīti. Tad pieredzējušās saimnieces varētu dalīties pieredzē dažādu ēdienu gatavošanā, rīkot, piemēram, pankūku vakarus.

Padomes telpās paredzēts ierīkot arī veselības stūrīti, kur būs iespējams mērīt asinsspiedienu, noteikt cukura līmeni asinīs. Te varētu notikt arī rokdarbnieku aktivitātes. Vēl jau nav aizmirsti vecie, skaistie izšuvumi, kāda kundze pat izšujot veselas gleznas, ir rokdarbnieces kas izgatavo lelles. Te, padomes telpās, iecerēts organizēt izstādes. Sagaidāms, ka telpu iekārtošanai palīdzēs arī sponsori no sadarbības partneriem Gotlandē.

Daļa Engures pensionāru ir aktīvi dažādas jomās – dzied, dejo, raksta dzeju. Ir doma, ka varētu uzvest arī kādu teatralizētu uzvedumu, skeču. Ir pensionāri, kas labi runā, kam netrūkst humora, kas dzejoļus raksta. Turklāt paši vēlas izmēģināt savas spējas režijā un gatavojas aicināt palīgā Viju Veitu, kurai esot attiecīgās zināšanas un izglītība. Līdz šim daudz kultūras pasākumos palīdzējusi kultūras darba vadītāja Indra Gīle, taču pašlaik kundzēm ir vēlme izmēģināt spēkus pašām un strādāt patstāvīgi. Tomēr esot labi, ka zinot – jebkurā brīdī varot vērsties arī pēc palīdzības pie Indras. Nu būs arī telpas, kur varētu rīkot dzejas vakarus.

Aicina uz aktivitātēm

Pērn, Ziemassvētkos, kundzes apciemojušas 58 gulošos pensionārus, taču nākamajā gadā pensionāri, kas neiziet no mājas, apsveicējus varētu sagaidīt rūķu vai sala tēva izskatā. Pensionāru padomē ievēlēti 15 pārstāvji, katrā ciemā savi. Viņi tad arī gādā par to, lai visas vajadzīgās ziņas pensionāri saņemtu pārējos pagasta ciemos.

Padomes darbā gan esot arī problēmas: daļa ir ļoti aktīvi cilvēki, kas nāk un piedalās it visā, ko piedāvā. Taču esot arī mājās sēdētāji. Būtu labi, ja aktivitātes iekustinātu arī viņus. Māra un Silvija ir pārliecinātas, ja tikai reizi vien atnāktu, saprastu, cik šī kopā iešana un kopā darīšana ir jauka! Vēl arī problēmas ir ar tiem pensionāriem, kuri dzīvo ciemos – Bērzciemā, Klapkalnciemā, Plieņciemā, Apšuciemā, Ķesterciemā. Te aktivitātes ierobežo attālums. Uz lielākiem pasākumiem gan pagasts gādā par transportu, bet ikdienas aktivitātēs jāpaļaujas tikai uz sabiedrisko satiksmi un vietu kaimiņa automašīnā. Bet, kad nokūst sniegs, laiks paliek siltāks, daudzi pensionāru aktivitātes apmeklē.

Pensionāru padomes telpās pašlaik viesi tiek gaidīti trīs reizes nedēļā: otrdienās, trešdienās, ceturtdienās no 11.00 līdz 14.00. Daži jau atnākuši jaunās telpas apraudzīt, taču pašlaik staigāšanu un braukšanu uz pasākumiem kavē lielais sals. Bet, kad paliks siltāks, gan jau tad ļaudis nāks.

Pašlaik Engures pensionāri gatavojas braucienam ciemos pie Lapemžciema pensionāriem, kuri rīko balli, lai cienīgi ielēktu Tīģera gadā.Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Nūģis teica:

  Silvijai ierakstiet pareizu uzvārdu…..Rūtai cepums….:))

 2. Nese teica:

  Cienījamā pensionāru padome!Baļļuki,internets,izklaides,pankūku vakari,tas viss ir jauki un labi,bet diemžēl tas skar tikai pārdesmit pagasta aktīvākos pensionārus,bet ko tad pārējie?!Vai esat apzinājuši tos pensionārus,kuriem nepieciešama tīri elementāra palīdzība-atrakt taciņu līdz vārtiņiem,ienest malciņu,kaut vai atnest no veikala maizīti,samaksāt maksājumus pagastā vai pastā un atnest zāles no aptiekas?Bieži vien lūgt palīdzību kaimiņam vai svešam cilvēkam ir psiholoģiski ārkārtīgi grūti.Varbūt ar tiem "tusoniem"drusku piebremzējiet,bet vairāk uzmanības veltiet arī pārējiem pagasta pensionāriem,kuri gluži vienkārši vairs fiziski nevar ne dziedāt, ne dejot,ne braukāt pa ballītēm,ne mācīties angļu valodu un bieži vien veci un vientuļi vada savas dienas katrs savā mazajā pasaulītē.Šobrīd tā iznāk spēle tikai vienos vārtos,maza daļiņa pensionāru izmanto novada domes piešķirtos līdzekļus,bet pārējie…Iesaku par to padomāt!

 3. Pensionārs teica:

  Pilnīgi piekrītu,Engurē pensionāru padome ir tāds "elitārs klubiņš",kas nepārtraukti slavē sevi gan vietējā gan novada avīzē.Manuprāt šādai padomei ir pilnīgi cits satuss,tai jāpārstāv un jāaizstāv VISU novada pensionāru intereses,jābūt starpniekam starp pensionāriem,kuriem nepieciešama dzīves apstākļu uzlabošana un valsts iestādēm.Tās būtu sociālais dienests,pagastu pārvaldes,medicīnas un aprūpes un citas iestādes, un tikai tad nāk īzklaides pasākumi.Pie mums diemžēl pirmajā vietā ir izklaide.

 4. topošā pensionāre teica:

  nu mums gan izskatās, ka engurē vienmēr ir kāds, kuram ir žēl ka cilvēki ir aktīvi un dara, labāk ir nekko nedarīt, savstarpēji ķīvēties un izgāzt žulti uz tiem kas darbojas. Labāk lai visi ir vienādi pelēki – kļūdās tie, kas kaut ko dara. Tie kas nekko nedara, nekļūdās bet kritizē.
  Un kas tad ir ka viņi nāk kopā un kaut ko dara, labāk sēdēt katram savās mājās un vaidēt par grūto dzīvi un gaidīt slimību?
  Kādreiz lai nu, kā bet bērniem bija atbildība par saviem vecākiem.

 5. TV teica:

  Ilgi domāju, ko es kā pensionārs ar 3 gadu stāžu varētu no šī ,,klubiņa,, iegūt:
  1. Ja man nebūtu dzīvesbiedra varētu paskatīties uz iespēju tādu iegūt;
  2. Ja man nebūtu kaimiņu ar kuriem iedzert šņabi tādu iespēju varētu rast ,,klubiņā,,.
  3. Ja man būtu kādas specifiskas intereses, piemēram, foto, aušana, šūšana u.t.t. es to visu meklētu specifiskos klubos vai pulciņos.
  4. Ja es būtu pilnīgi vientuļš un, teiksim atklāti, nabags, es uz šo klubiņu nevarētu tikt no Milzkalnes vai Smārdes.
  Un izdarīsim secinājumu: šāds ,,klubiņš,, vienkārši tērē pašvaldības līdzekļus un būtu ieteicams to likvidēt, datoru atdot kādai bibliotēkai, kurā jebkurš pensionārs, kam tas vajadzīgs, lai pārskaitītu naudiņu un uzrakstītu šādu komentāru, varētu aiziet. Bet varbūt, ka man nav taisnība. Ja tā tad atvainojiet par savu domu publicēšanu.

 6. sisenis teica:

  nu cik zināms visās bibliotēkās ir bezmaksas internets un arī datori, tā kā lūdzu TV uz priekšu. labi likvidējam datoru un tad ko vēl,īzskatās tā īsti jau nav ko, vienīgi ja nu pašus pensionārus tos aktīvos, nu un tad lai nu katrs sēž mājās un dzer tabletes vai šņabi pats ar sevi, bet tos kuri dzer vientulībā sauc par alhaholiķiem. Jā un es kā nepensionārs netieku uz Milzkalnes Riču koncertu, ko nu?

 7. Ak vai teica:

  Par ko īsti jūs te "cepaties"?Tikai uz priekšu,dibiniet pensionāru,nealkaholiķu,šūšanas,māmiņu klubus un citas biedrības,reģistrējiet tās, piesaistiet projektu naudas(mums Engures pagastā pat esot uz vietas darbinieks,kam tādi jāraksta),dabūsiet līdzekļus un viss notiks.Kā Lapmežciemā darbojas "Māmiņu klubs"un vēl daudzas citas biedrības un klubi.
  P.s.bet Riču koncerts būs dzirdams Engurē uz vietas, nevienam nekur nebūs jābrauc…

 8. vai ak teica:

  jā gan, bet Lapmežciemā šīs māmiņas raksta pašas, bet Engurē tikko kāds kaut ko sāk darīt, tā meklē kāpēc viņš to dara kāds viņam labums, ka tik kaut ko nezog un cik ir jau nozadzis, tā kā cepjās jau tie, kuri nekko negrib darīt paši, bet gaida ka kāds cits izdarīs

Pasākumu kalendārs

2019.06.20 | 10:00

Donoru diena Kandavā 

2019.06.20 | 18:30

Skriešana Jaunpilī 

2019.06.20 | 19:00

Ielīgošana Jaunpilī 

2019.06.20 | 20:00

Ielīgošana Jaunsātos 

2019.06.20 | 21:00

Uguns rituāls Engurē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūnijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool