FOTO: timenote.info

Vērtēs novada kapitālsabiedrības un kapu apsaimniekošanu

Tukuma novada preses konferencē 14. novembrī interesējāmies par novada aktualitātēm. Par tām informēja sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Gundega Rugāja, sabiedrisko attiecību speciāliste Sintija Zekunde, bet uz jautājumiem atbildēja Pašvaldības vadītājs Gundars Važa un izpilddirektors Ivars Liepiņš.

Uzņēmēju launags

23. novembrī 15.00 apgrieztajā mājā Smārdes pagasta «Guntiņās» notiks «Uzņēmēju launags» – vietējo uzņēmēju iepazīšanās un pieredzes apmaiņas pasākums, kur būs iespējams nodibināt jaunus kontaktus un veidot jaunas sadarbības. Pasākumā aicināts piedalīties jebkurš novada uzņēmējs, kas vēlas veidot sadarbību ar citiem uzņēmējiem preču/pakalpojumu pirkšanā un pārdošanā, jaunu kopīgu produktu radīšanā vai arī dažādu jaunu ideju popularizēšanā.

Kas 2023. gadā kops kapus?

Konkurss par pilsētas uzkopšanu ir noslēdzies, taču vairākas darbus sadaļas, kas uzņēmējiem tika uzticētas iepriekš, konkursa nolikumā vairs netika iekļautas. Tāda ir arī kapu uzturēšana, tādēļ interesējāmies, kurš no 2023. gada 1. janvāra kops kapus. Pašvaldības vadītājs Gundars Važa un izpilddirektors Ivars Liepiņš skaidroja, ka kapu apsaimniekošana no konkursa izņemta, lai taupītu pašvaldības līdzekļus: “Visdrīzāk tiks pieņemts darbā kapu pārzinis, jo šai kapu uzskaitei ir jābūt pašvaldības kompetencē, savukārt jautājums par to, kas reāli pilsētas kapsētas kops, vēl tiek risināts. Iespējams, šie darbi tiks uzticēti SIA «Komunālserviss TILDe», kā arī vēl citi darbi, jo vēl no iepirkuma tika izņemta ceļazīmju uzturēšana, latvāņu apkarošana un avārijas brigāde. Bet galīgais lēmums, kas un ko darīs un cik tas izmaksās, vēl tiek vērtēts.”

Kapitālsabiedrības vēl vērtē

Jau pirms kāda laikā preses konferencē tika stāstīts par kapitālsabiedrību izvērtējumu, tāpēc interesējāmies, cik tālu ir ar šiem darbiem un vai taisnība, ka par ūdens apgādi novadā atbildēs SIA «Tukuma ūdens», bet par siltumu – SIA «Tukuma siltums». Domes vadība skaidroja, ka šie jautājumi vēl tiek vērtēti, taču tuvāko nedēļu laikā varētu būt risinājums: “Mums ir jātiek skaidrībā, kādas saimnieciskās funkcijas pagastos veic SIA «Komunālserviss TILDe» un kādas – pagastu saimnieki, jo šķiet, ka nereti šīs darbības dublējas, taču tuvāko nedēļu laikā mēs arī varēsim informēt par to, kā turpmāk uzņēmumi strādās.”

Komentāri

 1. Kapus un mirušos tak vienreiz lieciet mierā! Karš visapkārt robežai, bet skatās, kuram iekost kājā un nogāzt gar zemi! Kauna nav ne par kapeiku!

 2. Kad beidzot tiks ieviests kapu nodoklis par katru aizņemto vietu?
  Kapa vieta ir tāds pat nekustamais īpašums kā zeme vai māja.
  Ieviešot kapu nodokli, varēs kaut cik sakārtot šo sfēru, jo pagaidām viss ir atstāts pašplūsmā.

  1. Un ja nebūs, kam maksāt – tad raks ārā??? Pirms pasvied nejēdzīgi ideju – apdomājies!!!

 3. Kurš tad maksās par 3.pakāpes tantes kapa vietu? Tagad labi, ka kāds attāls radinieks vai kaimiņš uzkopj šo vietiņu. Kad būs nodoklis, pazudīs visi kopēji, kapi aizaugs.

 4. Iedomājieties situāciju, liepājnieks, kura senči guļ Lejasciemā, kapus apmeklē labi ja reizi gadā. Nekāda dižā prieka nav, kad apmeklē tos kapus, apkrāmējies kā ēzelis ar kapļiem grābekļiem, lāpstām, trimmeri un ķerru, viss tas inventārs ir jānopērk, lai uz piecām minūtēm kaut cik savestu kārtībā vietiņu.
  Civilizēti būtu, samaksāju kapu nodokli plus vēl serviss pēc manām vēlmēm cik bieži sakopt kapus. Visu laiku ir skaisti sakopts, nav jāizdod nauda par pārējā laikā nevajadzīgo inventāru, kurš dzīvoklī kaut kur jāglabā, ar prieku aizbraucu nolikt ziedus un svecītes.
  Esmu par to , lai beidzot arī kapsētā ienāktu 21.gs. serviss!

  1. Es savu senču kapus kopju. Gan svecītes dedzinu (protams, bez krustiem). Gan ziedu pušķīšus lieku. Gan arī ēdienu uz trauciņa atstāju, ko pēc nedēļas savācu un nolieku zem koka mežā. Veļus var cienāt ar ēdienu skaistos šķīvjos (piemēram, pašcepts pīrāgs ar Māras krustu), bet kapus nevajag pārvērst par miskasti. Arī ziedu pušķus kopā ar izdegušo sveču trauciņiem ir labi pēc nedēļas novākt. Man patīk veidot ziedu pušķus ar senlatvju spēka zīmēm. Izgriež kartona gabaliņu un ar melnu marķieri vai parasto zīmuli zīmē latvju rakstus. Un tad ar adatiņu iever diegu kartonā un piesien pušķim. Es visus pušķus sienu ar linu vai kaņepju auklām. Es lepojos ar savu pagānismu. Saviem radiem visur krustus es esmu smuki novācis. Kuriem nebija kapu plāksne, tiem tās uzstādīju ar vārdu, uzvārdu un dzimšanas un miršanas datiem. Bet tas ir dārgi. Metāla krustus var smuki sazāģēt un norakt zemē, lai tie rūsē.
   Ar cieņu, Skolnieciņš

 5. Man ir dažas idejas kapu apsaimniekošanas jomā un apbedīšanas pakalpojumu tirgū. Pirmkārt, kapi nedrīkst piederēt draudzēt vai kādiem citiem reliģiskajiem kantoriem. Otrkārt, ir jāciena visas reliģijas ne tikai ābramiskās, proti, jūdaismu, kristietību un islamu. Treškārt, baznīcēni nedrīkst jaukties kapu apsaimniekošanā. Piemēram, vadīt kapu svētkus un lasīt tur sprediķus un dziedāt tur baznīcas dziesmas. Ateistu tiesības arī ir jāciena.
  Ar cieņu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

 6. Sasāpējies jautājums par atkritumu novietnēm pie Merža kapiem,Vienmēr apmeklējot kapus ,satiktie cilvēki ir sašutuši par ceļu līdz konteineriem, kuri novietoti kapiem otrā pusē, kā arī augšā kalnā.Iedomājieties ka cilvēki gados atbrauc līdz stacijai, kur autobuss kursē divreiz dien;a-vēl jāpaspēj sakopt kapus un gružus jānes vismaz 250m turp un 250m atpakaļ.Sakarā ar šo situāciju cilvēki reizēm met kapu atkritumus,kur viņiem pa ceļam.Ir taču redzēts citās pilsētās nožogojum, kur no ielas nav tik uzkrītoši redzami šie konteinerivarētu būt piem,. kapu maliņā Pumpuru iela pusē.Pārējās tukuma kapsētās konteineri ir visiem brīvi pieejami un par to paldies.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *