Bijušajā spirta rūpnīcā Tukumā plāno izveidot mākslas centru

Kurzemes biznesa forumā, kas notika 12. oktobrī Jaunmoku pilī,  ar stāstu par projektu «Tukku Magi» piedalījās tā virzītāji Jānis Jākobsons un Dace Penke. Projekts saistīts ar kādreizējo Tukuma fermentu rūpnīcu, vēl senāk – Zēberga spirta un iesala rūpnīcu, kas atrodas Pasta ielā 26.

Kurzemes biznesa forumā, kas notika 12. oktobrī Jaunmoku pilī,  ar stāstu par projektu «Tukku Magi» piedalījās tā virzītāji Jānis Jākobsons un Dace Penke. Projekts saistīts ar kādreizējo Tukuma fermentu rūpnīcu, vēl senāk – Zēberga spirta un iesala rūpnīcu, kas atrodas Pasta ielā 26.

Tur, kā skaidroja projekta īstenotāji, paredzēts izveidot mākslas un kultūras mūsdienu telpu ar lielo vīziju – parādīt Latvijas kultūras vērtības, nebaidoties tās nostādīt blakus pasaules mākslai un kultūrai: “Tukumā īstenotais projekts balstīsies uz trim vaļiem – uz mākslu, izglītību un izpēti. Šajā ēku kompleksā, kura kopējā platība ir 7000 m², plānots mūsdienu mākslas kolekciju muzejs un vienlaikus arī izpētes centrs – vieta, kurā būs apskatāma tradicionālā un mūsdienu māksla un kurā Tukuma un Latvijas iedzīvotājiem, kā arī interesentiem no citām valstīm būs pieejamas starptautiskas izglītības programmas. Mēs plānojam, ka studentu grupas šajā centrā dzīvos un strādās.”

 

D. Penke stāstīja, ka pamats šim projektam jeb pirmā sēkla kolekcijai jau ir – tas ir dāvinājums no Bostonas privātajiem kolekcionāriem, kas savu mūža laikā sakrāto Āfrikas mākslas kolekciju ir izlēmuši dāvināt Latvijai – viņi nav latvieši, taču ar Latviju un latviešiem viņus vieno personiska draudzība. Tā būs sēkla plašākām kolekcijām. Pasaulē ir līdzīgi piemēri – šogad bijušajā spirta rūpnīcā Antverpenē izveidots mūsdienu mākslas muzejs; vēl viens piemērs ir slavenais Gugenheima muzejs Bilbao Spānijā. Mēs, protams, nesalīdzinām Tukumu un šo ēku ar Bilbao, bet šis piemērs apliecina kultūras objektu pienesumu reģionam.”

D. Penke stāstīja, ka projekta stratēģiskais partneris ir uzņēmējs Justs Karlsons, kas dod telpas, kolekcionāri ASV, kas dod kolekcijas, un Tukuma novada dome. “Plānojam, ka šogad un nākamajā gadā tiks izstrādāts finansiāli ekonomiskais plāns, lai varētu piesaistīt fondu līdzekļus un sāktu būvniecību un lai 2023. gadā varētu atklāt šī projekta pirmo kārtu. Mēs uz šo projektu raugāmies ar plašāku skatu – ne tikai Latvijas, bet Ziemeļeiropas virzienā.”

Vairāk lasiet otrdienas, 16. oktobra laikrakstā, ŠEIT 

Komentāri

 1. Super. Lai izdodas!
  Cerams, ka sarkangalvīte un co atkal nenoraks projektu, lai apmierinātu savas ambīcijas.

 2. Diesim, gavilēsim un baudīsim mākslu, jo ko gan citu vēl paēdušam un labklājībā dzīvojošam pilsonim vajag. Jā, – vēl viņam gribās lai ikviens visā Latvijā pat savā dzīvesvietā un zem deķa runātu tikai latviešu valodā.

 3. Jaunā tiesas ēkas piebūve ar būvvaldes svētību nokrāsota riktīgi slāvu zilā krāsā. Jautājums Tukuma būvvaldei – šī grandiozā ēka arī būs zila ?

 4. Smieklīgi! Labāk būtu elementāras lietas Tukumā sakārtojuši,kaut vai ielas salabojuši! Nē,viņiem vajag baiso naudu ieguldīt vietā,kura nesīs tikai zaudējumus! Kultūras grandi atradušies!

 5. Patīkami dzirdēt.Bet arī būtu piesaistījusi vairāk labāk uzņēmēju lai būtu kur stradat

 6. Vēlu veiksmi. Pašlaik tas gadiem briesmīgi nolaistais žogs tracina daudzus. Bet aiz žoga ir interesanta teritorija, Saules dārzā būtu laba pastaigu vieta, ja vien tur atstās kādu lielo koku. Tukumā ķerti uz lielo koku nīcināšanu, vietā iestāda kaut kādu kāpostu un lieta darīta.

 7. Nuu jāsaka tā, ideja laba ,tādā gadījumā veco kultūras namu jāklapē ciet , tad ir jēga izgāzt kaudzi naudas par ēkas uzturēšnu utt.jo ņemot vērā Tukuma iedzīvotāju skaitu ( ha tie kuri vēl var un grib kaut ko aplūkot ) 2 giganti bus par daudz !

 8. Paga, paga, kas to projektu tieši bīda un cik liela daļa tur vispār ir Domei? Es saprotu, ka tas ir Kurzemes projekts, domāts visai Latvijai nevis Kultūras nama aizstājējs. Kā īsti?????? vai redakcija, lūdzu, var atbildēt?

 9. Cilvēkiem muzeju ir gana. Cilvēki vēlas dzīvot tagadnē! Baseinu, pirti, kino, izglītības centru, cilvēkiem trūkst, kur dzīvot? Augstskolu lūdzu! Tik daudz vietu trūkst. Nē ceļam muzejus..varbūt tad vēl kādu spēļu zāli arī :qq

 10. Cik atceros, pirms gadiem 5 jau bija raksts par so objektu, ko kada meitene attistija sava diploma darba. Un ideja ar skicem jauna nav! Bet man patik!

 11. nu kam teret naudu kautkadam muzejam.cik shtukas vai miljoni tam bus vajadziigi? tak nebrauks te cilveki no pus pasaules kautko skatities.te japiekrit agnesei.pirts ar baseinu buutu daudz vairak vajadziiga.varbuut ka vina arii nenestu ienaakumus,bet cilveki butu priecigi.vienreiz nedelaa pirtii trapit ideali.

 12. Māja pieder ārzemniekam Karlsonam, kuram vnk negribas viņā ieguldīt naudu ( vai arī viņam nav naudas lai īpašumu uzturētu ). Un tagad dome ieguldīs naudu privātā īpašumā? Nesapratu… Bet pati ideja laba, nenoliedzami.

 13. Īpašnieks dara ar savu īpašumu ko vēlas. Kaut vai ceļ mākslas telpu. Nu un? Kāpēc komentāros jāpiemin dome, ielas, baseins, pirts? Tas ir privātīpašums! Zems intelekts komentētājiem, bet tas nav jaunums.

 14. Jā gan, 70-gadīga kundzīte ar slotiņu padusē meklēs Tukuma apkārtnē pirti. Uz kuru pusi doties?

 15. Daudz labāks būtu Raimondas pieminētais projekts. Tas bija daudzpusīgāks, plašākām cilvēku masām piemērots, nevis tikai bohēmiskiem māksliniekiem un bāliem, izsīdzējušiem mākslas studentiņiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *