Bērnudārzā «Taurenītis» – karantīna

Pagājušās ceturtdienas, 18. oktobra, vakarā Tukuma bērnudārzā «Taurenītis» bērni un arī pieaugušie bija sūdzējušies par sliktu pašsajūtu un vemšanu. Par notikušo nekavējoties ziņots Pārtikas un veterinārajam dienestam un Slimību profilakses un kontroles centram, un šo iestāšu darbinieki jau nākamajā dienā – 19. oktobrī – bērnudārzā veikuši pārbaudes.

Pagājušās ceturtdienas, 18. oktobra, vakarā Tukuma bērnudārzā «Taurenītis» bērni un arī pieaugušie bija sūdzējušies par sliktu pašsajūtu un vemšanu. Par notikušo nekavējoties ziņots Pārtikas un veterinārajam dienestam un Slimību profilakses un kontroles centram, un šo iestāšu darbinieki jau nākamajā dienā – 19. oktobrī – bērnudārzā veikuši pārbaudes.

Bērnudārza «Taurenītis» vadītāja Marija Kazakova skaidroja, ka par sliktu dūšu bērni un darbinieki sākuši sūdzēties ceturtdienas, 18. oktobra, pēcpusdienā: “Četri vecāki bērnus bija aizveduši uz Tukuma slimnīcas uzņemšanas nodaļu, taču pēc palīdzības sniegšanas bērnu nodaļā bērni bija devušies mājās. Kopumā par sliktu dūšu bija sūdzējušies 29 bērni un seši pieaugušie, taču jau piektdien sūdzību nebija. Tomēr iestādē ir noteikts septiņu dienu karantīnas režīms, kas nozīmē, ka uz bērnudārzu var nākt tikai tie bērni, kas nāca uz bērnudārzu arī pagājušajā ceturtdienā, savukārt tiem, kas tobrīd bija slimi un vēlas nākt uz dārziņu tagad, ir jānogaida, līdz paies šīs septiņas dienas. Un vēl Slimību profilakses un kontroles centrs ir izvirzījis prasību, ka tiem bērniem, kam bija sūdzības, ir jāapmeklē ģimenes ārsts – uz bērnudārzu viņi var nākt tikai tad, ja ir saņemta ārsta atļauja un ir arī ārsta zīme. Vecāki par to nav īpaši priecīgi, taču šāds nosacījums ir izvirzīts, un mums tas ir jāpilda.”

Vaicāta, vai šodien (pirmdien, 22. oktobrī) arī kāds ir sūdzējies par sliktu pašsajūtu, M. Kazakova skaidroja, ka šodien nekādu problēmu ne bērniem, ne pieaugušajiem neesot bijis: “Daļa bērnu ir palikuši mājās, jo ir skolēnu brīvlaiks, kad jau ierasti bērnu skaits grupās ir mazāks, jo tad mājās ir vecākie brāļi un māsas.” Vaicāta par iespējamajiem saslimšanas iemesliem un norādījumiem turpmākajam darbam, «Taurenīša» vadītāja skaidroja, ka ir noņemtas dažādas analīzes, taču cēlonis vēl neesot zināms: “Mēs esam apstrādājuši durvju rokturus, rotaļlietas; pēc nodarbībām vēdinām telpas, lai tajās būtu svaigs gaiss, vārdu sakot, darām visu to, kas šādā situācijā būtu darāms.”

Higiēnas prasības ievērotas, bet nianses ir

Pārtikas un veterinārā dienesta Rietumpierīgas pārvaldes vadītāja Sarmīte Eisaka skaidroja, ka tālruņa zvans dienestā saņemts 18. oktobrī 17.37 un zvanītājs izteicis aizdomas par bērnu saindēšanos ar pārtiku, pēc tam saņemts arī līdzīgs e-pasts: “Nākamajā rītā 9.55 inspektori bija bērnudārzā, kur bijuši arī Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi un sabiedrības veselības organizatori. Šie speciālisti noņēma paraugus no iepriekšējās dienas ēdiena (Ēdienu bērnudārzā gatavo SIA «IRG». – Red.), jo, kā zināms, šie paraugi jāglabā diennakti, paņēma arī izejvielu paraugus, nomazgājumus no inventāra, kā arī ēdināšanas bloka darbiniekiem noņēma analīzes. Mūsu, PVD, pārbaudē būtiski higiēnas pārkāpumi nav konstatēti, tomēr ir bijušas neatbilstības atsevišķos pārtikas aprites posmos, piemēram, kas saistīts ar temperatūras kontroli, uzglabāšanu un apstrādi, kā arī jo īpaši – testēšanu. Tāpēc noteikti brauksim uz bērnudārzu vēlreiz un pārbaudīsim.”

Vaicāta, kas varētu būt izraisījis šīs veselības problēmas, S. Eisaka skaidroja, ka problēmas varēja radīt gan personāls, gan ēdiens, gan kāds bērns, taču precīzi to varēs pateikt tikai tad, kad būs saņemts testēšanas pārskats jeb analīžu rezultāti. Tad arī būšot zināms, kas tā būs bijusi par saslimšanu, kas visiem šiem cilvēkiem izraisīja šādus veselības traucējumus. Vaicāta, kā tagad rīkoties bērniem un vecākiem, S. Eisaka skaidroja, ka neatkarīgi no notikušā visiem kārtīgi jāmazgā rokas, bet, ja ir kādas veselības problēmas, jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Rezultāti – nedēļas beigās

Sazinājāmies arī ar Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītāju Ilzi Arāju un noskaidrojām, ka 32 cilvēkiem bērnudārzā konstatētās infekcijas slimības pazīmes, taču tas, kas tā ir par slimību, tiks noteikts analīzēs, kuru rezultāti varētu būt zināmi līdz nedēļas beigām: “Bērnudārza vadītājai ir sniegtas rekomendācijas par to, kā turpmāk rīkoties un kādas higiēnas prasības bērnudārzā ir jāievēro, savukārt bērnu vecākiem ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai tiktu pārbaudīta bērnu veselība. Ir uzsākta emidemioloģiskā izmeklēšana un notiek apstākļu noskaidrošana, taču šobrīd neko sīkāk nevar pateikt, jo nav zināmi analīžu rezultāti.” Vaicāta, kā šobrīd rīkoties, piemēram, ēdinātājam, kas visdrīzāk arī nezina problēmu cēloni, I. Arāja skaidroja, ka par ēdināšanas bloku un pārtikas lietām atbild Pārtikas un veterinārais dienests, savukārt Slimību profilakses un kontroles centrs atbild par iedzīvotāju veselību.

Komentāri

 1. 17:37 nav nekavējoties. Nevaig maldināt lasītāju. Bērniem palika slikta pēc diendusas. Man ir jautājums: cikos par notikušo ziņoja b/d vadība?

 2. Negribu jau nevienu aizvainot,bet uzskatu,ka sitai vaditajai sen vajadzeja iet pensija,ar ieprieksejo darbu netika gala un atkal ielida pie berniem. Bija labs darzins,bet ir jau cilveki kuri visu mak sabojat un pasi to nekad nesapratis. Gribeju savu berninu laist saja darzina,bet laikam domas sak mainities.

 3. Jap – traki, kaut nu cilvēkam pašam atnāktu atziņa, ka nav īstā vieta viņam . Cerams, ka sapratīs laicīgi, kamēr tik forš dārziņš nav samaitāts galīgi un pavisam !!!!!

 4. Nevajag izplatīt veltas baumas. Nekur nav apstiprinājies fakts, ka ir salmoneloze. Līdz šim saņemto analīžu rezultāti to neuzrāda. Notiek izmeklēšana un dārziņa reputācija tiek grauta nepatiesi. Baumas un viss. Visi akmeņi metami IRG uzņēmuma virzienā, jo dome tos ir ielikusi dārziņā kā ēdinātājus, nevis Kazakovas kundze vai kāds cits. Jā, bērni un personāls ir cietuši, bet svarīgāk par visu ir noskaidtot faktus un veikt izpēti pirms publicēt tik spēcīgu ziņu.Fui zvīzei, jo tagad tas izgājis arī lielajos medijos.

 5. Zinu ka bērnudārzos daudzi bērni nemaz nēēd to pliekano ēdienu,jo bez garšvielām tas vis pēc tapešu līmes garšo.Vecāki to nezin!

 6. Drausmīgi…..cik viegli var liet samazgas par citu galvām. Kauns , ka pa Tukuma ielām staigajat tadi kā jūs. Tapec jau tikai Tukumu bieži ar negativu piesitienu visur skandina. “Paldies”. Varbut vajag paskataties uz sevi. Citos jau mes tedzam un atpazistam to kas pašos.
  Un ja ir nu tik viss slikti, tad prom….neviens jau nekur ar varu nav piesiets.

 7. Nē. Tukumnniece, kurai žēl, ka apkart ir zultaini cilvēki. Nevienu meazistavu .

 8. Nevis ielīda,bet iecēla….rotācija….ha ….ha….dārziñš cieš stiprāk. Arī darbinieki

 9. Kā zini, kurā virzienā mest akmeni? Nav ko klačoties, pirms viss līdz galam nav noskaidrots.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *