Attēlam ir ilustratīva nozīme

Kuras izglītības iestādes streika laikā plānots slēgt?

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome nolēmusi 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un sākt trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš –  septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām – panākto vienošanos par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu. Tukuma novadā gatavību streikot izteikuši 694 izglītības iestāžu darbinieki no 33 izglītības iestādēm, tajā skaitā pirmsskolas izglītības iestādēm, vispārizglītojošām skolām, kā arī profesionālās ievirzes skolām.

Streika laikā nestrādās

Kā skaidroja Tukuma novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Strazdiņa, šobrīd zināms, ka streika laikā  – 24., 25. un 26. aprīlī – būs slēgtas šādas izglītības iestādes: Kandavas K. Mīlenbaha vidusskola, Kandavas Reģionālā pamatskola, bērnudārzi: «Lotte», «Taurenītis», «Pepija» un «Pasaciņa» Tukumā, «Zemenīte» Pūrē, «Spārīte» Engurē, «Zīļuks» Kandavā un «Pienenīte» Slampē. Savukārt Smārdes pamatskolas pirmsskolas grupu darbinieki streikos tikai 24. aprīlī, kad iestāde arī būs slēgta.

Citas iestādes, kas izteikušas atbalstu streikam, strādās daļēji. Par darba organizēšanu iestādē streika laikā ir atbildīgs izglītības iestādes vadītājs, kura  pienākums ir laikus informēt vecākus atbilstoši iestādē noteiktajai saziņas kārtībai. Jāpiebilst, – kā teica D. Strazdiņa, streikojošo un nestreikojošo skolu un pirmskolas iestāžu skaits var mainīties, tāpat arī streika dalībnieku skaits, jo katram ir tiesības piedalīties vai atteikties piedalīties streikā.

Iestādes, kas nestreikos

D. Strazdiņa skaidroja, ka pēc šī brīža informācijas redzams, ka streikā nepiedalīsies: Milzkalnes sākumskola, Cēres pamatskola, Kandavas deju skola, Tukuma Mūzikas skola, Engures Mūzikas un mākslas skola un Kandavas Bērnu un jauniešu sporta skola.

Gājiens jau pirmdien

Kā informēja LIZDA Tukuma novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Linda Gruziņa, 24. aprīlī Rīgā notiks gājiens, kurā no  politiķiem un amatpersonām tiks prasīta atbildība par lēmumu izpildi un cieņpilna attieksme pret izglītības nozari. No Tukuma novada uz Rīgu dosies 300 cilvēku; autobusi aties no Jaunpils, Lapmežciema, Engures, Kandavas (2), Smārdes un Tukuma (3). Gājiena dalībnieki laikā no 8.15 līdz 8.30 pulcēsies pie Tukuma ledus halles.

Ies gājienā un streikos, jo nav pildīti solījumi

Streiks tiks uzsākts, pamatojoties uz to, ka septiņu mēnešu laikā kopš 2022. gada septembrī pieteiktā streika panāktās vienošanās, par ko Ministru kabinets nobalsoja 2022.gada 17. septembra sēdē, tajā skaitā četru mēnešu laikā kopš jaunās valdības apstiprināšanas Saeimā valdība nav radusi iespēju apstiprināt tiesību aktus, kas apliecinātu streika vienošanās izpildi, un nav ievērojusi pašu noteiktos vienošanās izpildes termiņus.

Septembrī arodbiedrība un valdība aptuveni divas nedēļas pirms Saeimas vēlēšanām vienojās, ka tiks apstiprināts pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks laika periodam no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim, paredzot konkrētu finansējumu valsts budžetā, kā arī tiks noteikti darba slodzes sabalansēšanas principi visām pedagogu grupām. Tāpat bija iecerēts, ka no 2023.gada septembra vispārējās izglītības, pamata un vidējās izglītības pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu ar proporciju: 65% laika darbam mācību stundās un 35% – citu pienākumu veikšanai, kā arī tiks apstiprināts pedagogu atalgojuma pakāpeniskā pieauguma grafiks.

LIZDA gan neizslēdz, ka līdzīgi kā rudenī pirms streika var tikt pieņemti kādi lēmumi par streika prasībām paredzēt pedagogu algu palielināšanu un darba slodzes sabalansēšanu. Tad arodbiedrībai nebūs pamata streikam, taču protesta gājiens 24. aprīlī notiks jebkurā gadījumā, lai prasītu politiķiem atbildīgu un cieņpilnu attieksmi pret izglītības nozari. Šajā gājienā no Tukuma novada plāno piedalīties 288 izglītības iestāžu darbinieki. Streikā piedalīsies arī izglītības iestāžu darbinieki, kuri atbalsta pedagogu prasības, bet nav LIZDA biedri.

 

Vairāk par streiku lasāms 21. aprīļa laikrakstā

Komentāri

 1. Un Vānes skola streikos? Tikko caur adatas aci skolas klukstes izlīda. Kaunu apēdušas. Būtu priecājušās par algu ko saņem par 18 bērniem skolā.

  1. Vai maz verts iet tapat skolai čau bus ja ta ir taisniba kas klist ka pedejiais macibu gads berns vakar teica ka maija slegs skolu ciet pa visam gaiteni skolotaja ar direktori runajusi

  1. Klasē, kurā 2 bērni algai jābūt 10x mazākai nekā klasei, kurā 20 bērni.
   Tātad kārtīga alga šādā skolā ir 100-120 euro un ne vairāk.

   1. 100% taisnība. Ir jābūt arī izglītības kvalitātei. Tie 18 bērni arī to ir pelnījuši. Bet kas notiek Vānē? Ja paskatās skolas pedagogu sarakstu,tad… Žēl to bērnu,kuriem pēc 6.klases būs jāiedzīvojas citā skolā un citā līmenī jāmācās.

   2. No malas, protams, labāk zināms, kā vajag darīt. Atskaitīšanās dokumentācija tāpat jākārto, kā citiem. Būtu priecājušies, ka skolotājs var vairāk pievērsties katram bērnam. Bet nē, ņem vēl un nozākā.

 2. Un ko darīt nabaga apdalitajiem studentiņiem,gan ar prātu,gan ar naudiņām,alkatīgie pasniedzēji salidzinot ar studentiņu bez stipendijas naudā peldas,bet vēl par maz.©Skolnieciņš 1999-bezgalība

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *