Latvija – ASV 2:5

Labākie 2023. gada IIHF Pasaules Junioru čempionāta mirkļi

2023. gada Pasaules Junioru čempionāts bija jau 47. sacensības IIHF Pasaules Junioru čempionātā. Tās tika rīkotas Kanādā. Jau 18. reizi Kanādai tika dota iespēja rīkot IIHF Pasaules Junioru čempionātu hokejā. Šobrīd viens no spilgtākajiem mirkļiem ir mājinieku – Kanādas – otrā cīņa par Pasaules Junioru čempionāta zelta medaļu. Konors Bedards guva vārtus un veica rezultatīvu piespēli, Kanādai ar rezultātu 6:2 pārspējot ASV un, iekļūstot finālā pret Čehiju. Kanādiešu vārtsargs Tomass Miličs uzvaras spēlē atvairīja 43 no 45 metieniem. Viņš ir nepārspējams – to saka un tā uzskata ļoti daudzi.

Čehija cīņā par zelta medaļām iekļuva pirmo reizi kopš 2000. gada un 2001. gada. Deivids Jiriceks panāca neizšķirtu, kad spēles pamatlaikā bija atlikušas tikai 39 sekundes, bet Jiri Kuličs guva vārtus pagarinājumā, Čehijai ar rezultātu 2:1 pārspējot Zviedriju un iekļūstot Pasaules Junioru hokeja čempionāta finālā. Bezkaislīgā statistika rāda, ka Deivids Jiriceks sniedza lielisku spēli Čehijai, kad viņš raidīja sitienu no kreisās malas, garām Zviedrijas vārtsargam Karlam Lindbomam.

Latvija sacentīsies 2024. gada Pasaules Junioru sacensībās Gēteborgā, Zviedrijā. Tas tikai tāpēc ka Latvija 4. janvārī uzvarēja Austriju ar rezultātu 4:2. Vārtus guva Bogdans Hodass, Ģirts Siļkalns, Dans Ločmelis un Sandis Vilmanis. Protams, Latvija šogad nesasniedza savu visu laiku labāko septīto vietu un nesagādāja nekādus pārsteigumus, taču dalība Pasaules Junioru turnīrā trešo reizi pēc kārtas Latvijai ir ļoti liels panākums. Latvija ne tikai 4. janvārī uzvarēja Austriju izkrišanas spēlē, bet arī 2. janvārī uzvarēja Austriju ar rezultātu 5:2. Austrija izkrita no 2024. gada I divīzijas un tā ir jau trešā reize pēc kārtas.

Konnors Bedārds ir Kanādas komandas spēlētājs, kas turpināja savu vēsturisko Pasaules Junioru čempionātu 4. janvāra pusfinālā, kur Kanāda guva uzvaru pār ASV ar rezultātu 6:2. Konnors Bedārds guva savus devītos vārtus turnīrā, atpaliekot tikai par vienu vārtu guvumu no Džona Andersona un Deila Makkūra par lielāko kanādiešu gūto vārtu skaitu vienā Pasaules čempionātā (Junioru turnīrā). Bedārds ar 13 rezultatīvām piespēlēm ir Pasaules Junioru kopvērtējuma vadībā, kas vienā turnīrā ir vēl viens Kanādas rekords.

Slovākija uzlaboja izredzes uz ceturtdaļfinālu 30. decembrī, pārliecinoši uzvarot Latviju ar rezultātu 3:0 piektdienas vienīgajā spēlē Monktonā. Pirmajā trešdaļā slovāki rādīja labāku spēli, bet vārtus guva vien 18. minūtē, kad Alekss Čierniks vairākumā atrada ripu vārtu priekšā un pārspēja Patriku Bērziņu. Otro periodu Latvijas izlase aizvadīja daudz labāku un izveidoja vairākas vārtu gūšanas iespējas, ieskaitot Dana Ločmeļa izgājienu vienatnē pret vārtsargu, taču pārspēt Ādamu Gajanu neizdevās.

Latvijas U20 komandas kapteinis Gustavs Ozoliņš ķermeņa lejasdaļas traumas dēļ nevarēja spēlēt atlikušajās 2023. gada IIHF Pasaules Junioru čempionāta spēlēs. Latvijas sarakstā viņu nomainīja Austrijas Ziemeļvalstu hokeja akadēmijas aizsargs Elvis Laškovs.

Zviedrija sāka savu 2023. gada IIHF Pasaules Junioru čempionātu 26. decembrī ar rezultātu 11:0 uzvarot Austriju. Uzbrukumā vadībā ar diviem vārtiem un rezultatīvu piespēli izcēlās Izāks Rozēns un Filips Bīsteds. Fabianam Vāgneram vārti un divas rezultatīvas piespēles, bet aizsargam Ludvigam Jansonam – trīs rezultatīvas piespēles. Zaudējums palielināja Austrijas  antirekordu līdz 20 spēlēm bez uzvarām IIHF Pasaules Junioru čempionātā. Vienīgais punkts, ko viņi jebkad ir nopelnījuši, bija neizšķirts ar rezultātu 2:2 ar Ukrainu 2004. gada turnīrā, kas norisinājās Hamenlīnā.

26. decembrī ASV parādīja savu neatlaidību 2023. gada IIHF Pasaules Junioru čempionāta pirmajā dienā uzvarot Latvijas izlasi ar rezultātu 5:2. Latvijas izlase ļoti ilgi centās noturēt spēli bez vārtiem un vēl neilgu laiku neizšķirtu. ASV ar vārtiem un rezultatīvu piespēli izcēlās Šons Bērenss. Vārtus guva arī kapteinis Lūks Hjūzs, Džimijs Snugeruds un Reds Savage, bet Dilanam Djūkam divas rezultatīvas piespēles. Latvijas vārdā atbildēja Anri Ravinskis un Niks Feņenko. Viņi ir vienīgie QMJHL spēlētāji latviešu sarakstā. Abi spēlē otro gadu šajā līgā. Tuvojoties otrā perioda beigām, ASV ļoti palielināja spiedienu. Čeds Lūciuss guva vārtus trešā perioda sākumā, kad viņa komanda izrāvās vadībā.

2. janvārī ASV izlase pieveica Vācijas izlasi ar rezultātu 11:1 un iekļuva pusfinālā. Logans Kūlijs atzīmējās ar hat trick un rezultatīvu piespēli, Katers Goters guva divus vārtus un atdeva rezultatīvu piespēli, bet Džimijs Snugeruds guva vārtus un divas rezultatīvas piespēles. Vācija finišēja astotajā vietā. Šī gada Vācijas komandas sastāvs nespēja līdzināties tām Vācijas komandām, kuras ieguva sestās vietas 2021. gada un 2022. gada Pasaules Junioru turnīrā. Tāpat viņi grupu turnīrā ar rezultātu 11:2 zaudēja Kanādai un ar 8:1 Čehijai. Neskatoties uz to, vācieši 2024. gadā piekto gadu pēc kārtas spēlēs augstākajā divīzijā, un tā ir uzvara pati par sevi.

Aplūkojot visus labākos momentus, kas notikuši 2023. gada Pasaules Junioru čempionātā Kanādā, var teikt to, ka visām komandām, kas piedalījās šajā čempionātā ir bijuši momenti, kas nav tik sekmīgi un citi, kas pat paliks vēsturē kā ļoti labs rezultāts un panākums.