Attēlam ir ilustratīva nozīme

“Ko līdz smukums, ja nav tikums”

Šis senais, bērnībā un skolas gados dzirdētais sakāmvārds, tāpat kā pats Tikuma jēdziens mūsdienās pakāpeniski devalvējas, zaudē jēgu un pamazām tiek izspiests no sadzīves pamatprincipiem.
Nez kāpēc esam raduši domāt, ka Tikuma jēdziens saistās ar morāli skaidru, atturīgu vai pat veclaicīgi puritānisku dzīves veidu. Tomēr tautas gudrībā šo vārdu vairāk saista ar darbu. Cilvēku, kam piemita darba Tikums, senajā sabiedrībā allaž cienīja un augstu vērtēja – par to varam lasīt neskaitāmās tautas dainās. “Tikuši” ļaudis allaž bijuši veselības sabiedrības struktūras kopā turētāji.
Kas tad īsti ir Tikums? Kā tas izpaužas mūsdienās? Vispirms jau Tikums ir cieņa pret pašu darīšanas procesu. Neatkarīgi, vai esi sētnieks, celtnieks, laukstrādnieks, mežkopis, grāmatvedis vai menedžeris. Jebkuru no šiem amatiem var veikt ar prieku, izbaudot gan procesu, gan rezultātu. Just gandarījumu, redzot, ka aiz tevis paliek sakopta, kārtīga vide, sistēmiski sakārtots līdzšinējais haoss, precīzi izpildīts uzdevums, kas turklāt sniedz prieku citiem un labumu sabiedrībai.
Atceros, reiz Bostonas pilsētā Anglijā novēroju, kā strādā vietējais sētnieks. Nevīžīgs, bārdas rugājiem apaudzis pusmūža vīrs slāja pa ielas malu ar liekšķeri garā kātā. Viņa uzdevums bija novākt gružus, un viņš uzlasīja izmētātos cigarešu galus. Tā es arī netiku gudrs, pēc kāda algoritma šis vīrs izvēlējās, kurus vākt un kurus – atstāt, jo aiz viņa palika apmēram puse nesavāktu izsmēķu.
Arī šādi var izpausties darba Tikuma neesamība.
Toties Tukumā, mūsu mikrorajonā sētnieka pienākumus reizēm veic kāds pusmūža romu tautības pāris. Ir prieks iziet pagalmā dienās, kad viņi veic savus pienākumus. Aiz šiem cilvēkiem patiešām paliek “tīra vieta”, kur varētu pat droši staigāt basām kājām, nebaidoties uzkāpt uz kāda stikla vai suņa kakuča. Turklāt jāpiebilst, ka viņi strādā par viszemāko iespējamo darba samaksu, taču darba kvalitāti tas nemazina.
Dažādas pieejas darbam var vērot it visur, visās iespējamās jomās. Strādājot mežkopībā, nācies redzēt vietas, kur kāds “fiksais puika”, krūmgriezi pa labi pa kreisi vicinādams, jozis cauri jaunaudzei kā sprinteris, aiz sevis atstādams īstu postažu: krūmi apšņikāti jostas vietas augstumā, retinātie koki sagāzti krustu šķērsu, veidojot tik necaurejamu haosu, ka to varētu lieliski izmantot mūsu austrumu robežas stiprināšanai. Bet turpat netālu – cits strādnieks darbojies: lazdas, alkšņi un pārējie nevajadzīgie krūmi un koķeļi skaisti, profesionāli nogriezti sprīža augstumā virs zemes, noguldīti precīzās rindās…
Un tā – ne tikai mežā. Mēs ikdienā sastopamies ar dažādām pieejām celtniecībai, ielu klāšanai, apavu remontēšanai un citu pakalpojumu sniegšanai, ziņu veidošanai un procesu menedžmentam. Tikums ar netikumu pamīšus mīca un veido mūsu ikdienas tēlu. Diemžēl tikums laikam sāk padoties, un tēls kļūst jo dienas jo ķēmīgāks. Kādreizējas smukums kļūst samākslots un dīvains, pārdzīvo Netikuma mākslinieciskās performances. Sākumā mēs šķendējamies, bet pēc tam sākam pierast. Nepaiet ne ilgs, ne īss laiks, kad ikdienā ieviešas tādas frāzes kā, piemēram: “nu nevar taču prasīt kvalitāti par tik zemu samaksu…”.
Īpaši briesmīgi kļūst tad, ja Tikums tiek iznīdēts no menedžmenta jeb procesu vadības. Tie vairs nav nekādi joki, kad pirmajā vietā izvirzās skaitļi un cipari, plānu izpilde par katru cenu un neapvaldīta peļņas kāre, kas noved pie padoto izstrādināšanas un drošības normu pārkāpšanas. Ar ko tas agri vai vēlu beidzas, mēs jau zinām. Tāpat kā izjūtam arī rezultātus valsts mēroga plānošanā, kad aiz skaitļiem, birokrātiskām frāzēm un nesaprotamām, bezjēgā sarežģītām koncepcijām, pazūd galvenā vērtība – cilvēks.
Tomēr, paldies Dieviņam, galīgi šis arhaiskais Tikums vēl nav pazudis no ikdienas dzīves. Mūsu sabiedrības modelis vēl spēj saglabāt harmoniska tēla pazīmes. Un tā tas būs, kamēr mūsu vidū vēl būs apzinīgie darba darītāji – tie, kas jūt prieku par kārtīgi paveiktu pienākumu, kas godprātīgi izturas pret savām saistībām un pārējo darba kolektīvu, tie, kas iedziļinās un izbauda darba jēgu neatkarīgi no saņemtās atlīdzības.

 

Komentāri

 1. Vispār jau negribētos būt pesimistam, bet šī tēma ir patiešām diezgan nopietna. Komentārā neiekļautos visas šīs tēmas analīze. Iznāktu kārtīga publikācija. Tāpēc komentārā minēšu tikai vienu: jāpievērš uzmanība jaunās paaudzes darba tikumam! Vienmēr jau ir bijuši, un būs arī turpmāk, čakli un pēc skaistuma alkstoši cilvēki, bet nedrīkstētu pieļaut, ka tādu ar katru paaudzi iet mazumā. Manu domu katrs pats var paturpināt un izmodelēt visvisādas situācijas, kādas IR un kā šo to uzlabot.

 2. Labs raksts.bet diemzel tikums kaa morales vertiba ir zudusi visas izpausmees musu sabiedribaa..ne tikai setnieku viduu..visvarigakaa ir nauda.un strunts par darba kvalitati…sakot ar varas parstavjiem..un ieredniem kuri biezi vien izcelas ar nekompetenci dikdienibu..bezatbildibuu.kura cies sabiedriba .tikai tadam darbam ir nozime un vertiba ko dara ar vislielako milestibu un atbildibu ..lai sabiedriba gutu labumu..un kvalitativus pajalpojumus visas jomas..bet tagad daudzas profesihas sudzas tikai par atalgojumu.un tas vienmer ir par maz…bet darba kvalitate un zem katras kritikas ..paskaukot morales vertibu tikumu zem paklaja.

 3. Seklums degradacija rakstos un komentos uznem apgriezienus…ka man klust nelabi..es tos vairs ne

  1. Nelasu…es labak lasu par dabu..kulturu.ja musu sencu dziveszina jedziens tikums bija kaa likums..un tijai tapec ka parkapjam so likumu ..mes tagad esam tur kur esam..

 4. Man patik ntz..iipasi sadala dziveszina..un raksti par dabu..dievinu pardomas vientulibaa..mani nesaista vairs diskusijas…ta ir pagatne.

 5. Palasiju horoskopus un secinajums viens..to sastaditajiem….vai jums neskiet ka ilgstosi stradajot cuuku kompkesaa darbiniekam sak paradities so lopinu ipasibas…nu skumji ka naudaskare cilvecinus parvers par lopiniem…kur tikumam vairs nav vietas…vai ne.

 6. Jaunā paaudze tik zin teicienu cik man maksās,bet izpilda savu darbu nekvalitatīvi un naudu no klienta paņem tā it kā būtu porch rūpnīcas inženieri

  1. Paarsmejos .juus laikam esiet ruupniicas inzenieris..nu tie inzenieri un prieksnieki arii visadi ..darba laikaa staigaa rokas kabatas sabazus un luur aiz stuura.ka es stradaju..bet kad es gribu uzpipot. 5 minutes.ta tulit klat un saka..jus veci nekautrejieties ejiet straadat.

    1. Nevella vins velas mani izverdzinat taa ka es pirms laika pedalus atstieptu pensiju nesagaidijis

     1. Darbam dzimu darbam augu darbaa muuzu modzivoju.darbaa savu tikuminu pa godam natureeju.(latv.t.dz.)

 7. Es vēlētos jūs visus ieteikt uzticamam un patiesam privātā aizdevuma aizdevējam, kurš apstiprināja manu aizdevumu tikai dažu stundu laikā pēc tik daudziem neveiksmīgiem mēģinājumiem saņemt aizdevumu, es biju pārsteigts un priecīgs, ka privātais aizdevējs mani izglāba un piedāvāja aizdevums ar 2% procentu likmi, sazinieties ar viņu tagad, ja jums ir nepieciešams steidzams aizdevums E-pasts: christywalton355@gmail.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *