Bez uzraudzības atstāta svecīte var izraisīt postošu ugunsgrēku

Šogad ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē – Jelgavā un Tukumā, jau dzēsa divus ugunsgrēkus, kuru iespējamais izcelšanās iemesls ir saistīts ar neuzmanīgu sveču lietošanu. Aizvadītajā gadā Zemgalē visticamāk piecos gadījumos svecīte izraisīja ugunsgrēku, no kuriem vienā gadījumā dega adventes vainags. 2019.gadā reģistrēti divi šādi ugunsgrēki, bet vēl gadu iepriekš – četri, no kuriem divos gadījumos aizdegās Ziemassvētku eglīte.

Šogad Tukuma pusē reģistrēts viens, visticamāk bez uzraudzības atstātas svecītes izraisīts ugunsgrēks, bet aizvadītajos gados neviens.

Vēlos paslavēt Tukuma novada iedzīvotājus, kuri svētku laikā pieskata iedegtas svecītes, tādējādi rūpējoties par to, lai svētku gaidīšanas un svinēšanas laiks paiet priecīgi, bez traģiskiem notikumiem. Tomēr atgādinu, ka iedegtas svecītes ir tikpat rūpīgi jāpieskata arī pārējā laikā. Lai svētku laiks arī šogad norisinātos droši, atgādinu, ka iedegta svecīte ir jāpieskata, jānopūš, izejot no telpas, ejot gulēt vai atstājot mājokli. Līdzās tam jāparūpējas, lai svece tiek novietota stabilā svečturī, bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā un tālāk no aizkariem un citiem degtspējīgiem priekšmetiem. Ja tomēr notiek nelaime, par ugunsgrēka izcelšanos savlaicīgi brīdinās mājoklī uzstādīts dūmu detektors, bet aizdegšanās sākumposmā liesmas viegli varēs nodzēst ar ugunsdzēsības pārklāju. Tikai jāatceras, ka vispirms ir jāparūpējas, lai visi mājinieki atstāj telpas, jāpiezvana uz 112 un tad, izvērtējot situāciju, var uzsākt dzēšanu ar pārklāja palīdzību,” atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Tukuma daļas komandieris Viesturs Driķis.

VUGD apkopotā statistika rāda, ka visbiežāk šādi ugunsgrēki izceļas dzīvojamā sektorā – privātmājās un dzīvokļos un tieši tajās telpās, kur cilvēki uzturas visvairāk – dzīvojamā istabā, virtuvē.

Šī gada novembrī ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Kurzemes ielu Tukumā, kur daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī visticamāk bez uzraudzības atstāta svece bija izraisījusi ugunsgrēku, kura rezultātā dega sadzīves priekšmeti 3 m2 platībā. No dzīvokļa evakuējās divi cilvēki, bet kaimiņiene piesteidzās palīgā un ar ugunsdzēsības aparātu uzsāka dzēšanas darbus.

Visā Latvijā pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 20 ugunsgrēkus, kuri, visticamāk, izcēlās adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai no bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 20. novembrim reģistrēti jau 19 šādi ugunsgrēki. Ik gadu šādos ugunsgrēkos cieš cilvēki – šogad cieta trīs cilvēki un trīs cilvēki tika izglābti, bet 2020.gadā cieta pieci cilvēki, bet viens cilvēks gāja bojā.

Kas jāņem vērā, lai nenotiktu ugunsnelaime?

 • Adventes vainagi un dekori, lielākoties, tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā sveču izvietojums, lai to liesmas būtu drošā attālumā no vainaga un dekorācijām.

 • Ja tiek izmantots klasisks adventes vainags, tad tajā ir jāievieto stabili un nedegoši sveču turētāji un tikai uz tiem var likt sveces.

 • Adventes vainagu vai dekoru ir jānovieto uz stabilas un nedegošas virsmas.

 • Jāpievērš uzmanība, kur novietots pats adventes vainags vai eglīte un citi Ziemassvētku rotājumi.

 • Degošas sveces ir jānovieto drošā attālumā no aizkariem, mēbelēm vai citiem degtspējīgiem priekšmetiem.

 • Jārūpējas, lai pie aizdedzinātām svecēm nevarētu piekļūt mazi bērni un mājdzīvnieki.

 • VUGD aicina atcerēties, ka sveces un vainagus nevajag novietot uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem.

 • Neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom no telpas vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas!

Kas jāņem vērā, uzstādot elektriskās virtenes?

Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties:

 • pirms elektrisko rotājumu/virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet mājiņas apzīmējumu ar, piemēram, angļu valodas paskaidrojumu “for outdoor use”, tad šis rotājums būs piemērots ēkas vai eglītes greznošanai laukā;

 • iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru svārstības un mitrumu;

 • ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

VUGD novēl drošu, mierīgu un saticīgu adventes laiku!

Ja notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet 112!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *