Vēlas rast papildu finansējumu HIV izplatības ierobežošanai

„1. decembrī pasaulē tiek atzīmēta AIDS diena, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai globālajai problēmai. Šodien apakškomisija vienojās kopīgi ar Veselības ministriju rakstīt vēstuli ministru prezidentam Valdim Dombrovskim ar lūgumu rast papildu finansējumu HIV izplatības ierobežošanas plāna izstrādei un īstenošanai.”

„1. decembrī pasaulē tiek atzīmēta AIDS diena, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai globālajai problēmai. Šodien apakškomisija vienojās kopīgi ar Veselības ministriju rakstīt vēstuli ministru prezidentam Valdim Dombrovskim ar lūgumu rast papildu finansējumu HIV izplatības ierobežošanas plāna izstrādei un īstenošanai,” otrdien, 4. decembrī, pēc tikšanās ar Veselības ministrijas un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem sacīja Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs.

Latvijā ir vieni no augstākajiem HIV un AIDS infekciju izplatību rādītājiem Eiropā, klātesošos informēja apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis, vēršot uzmanību, ka Latvijā nav apstiprināts HIV infekcijas ārstēšanas vadlīnijas un netiek ievērotas jaunākās Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijas par HIV slimnieku ārstēšanu. Tās paredz uzsākt HIV slimnieku ārstēšanu agrākā stadijā, nekā Latvijā pašlaik tas tiek darīts. Valsts pārvaldes iestāžu rīcība ir nekorekta, slēdzot līgumus ar veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, tiem liekot ievērot novecojušas rekomendācijas un pārkāpt Ārstniecības likumu, pauda viedokli A. Molokovskis.

Atbildot uz V. Orlova jautājumu par iespējamām papildu izmaksām no valsts budžeta, tās varētu būt aptuveni 200 tūkstoši latu gadā, tomēr tiktu ietaupīti līdzekļi par to cilvēku ārstēšanu, kam HIV ir smagākā stadijā, jo tiem zāles ir dārgākas, sacīja A. Molokovskis. Savukārt Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Māris Taube pauda bažas, vai, paplašinot kompensējamo zāļu saņēmēju skaitu, netiks ierobežotas iespējas saņemt valsts apmaksātu ārstēšanu esošajiem pacientiem.

Apakškomisijas priekšsēdētājs vērsa uzmanību, ka neskatoties uz HIV ierobežošanas programmu 2009. – 2013. gadam, viens no mērķiem – samazināt inficēto personu skaitu – nav sasniegts. Veselības ministrijas pārstāve Santa Līviņa sacīja, ka plāns tika pildīts atbilstoši pieejamajiem finanšu līdzekļiem, tomēr šajos gados izdevies stabilizēt HIV inficēto skaitu. Ministrija apņemas nākamgad strādāt pie HIV infekcijas izplatības ierobežošanas plāna 2014.-2016.gadam, rakstīt ministru kabinetam informatīvu ziņojumu un prasīt papildu finansējumu infekcijas ārstēšanai, informēja NVD pārstāve Zinta Rugāja.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *