Vecāki nemierā ar lielajiem rēķiniem interešu izglītībā

Pagājušā gada nogalē atkal uzklausījām vairākus vecākus, kas dzīvo pagastos un kuru bērni piedalās interešu izglītības nodarbībās Tukuma pilsētā – Mākslas, Sporta un Mūzikas skolā. Viņi pauda izbrīnu, kāpēc rēķins par bērnu mācībām saņemts tikai gada beigās, turklāt par četriem mēnešiem (septembri, oktobri, novembri un decembri), un kāpēc – ar atpakaļejošu datumu.

Pagājušā gada nogalē atkal uzklausījām vairākus vecākus, kas dzīvo pagastos un kuru bērni piedalās interešu izglītības nodarbībās Tukuma pilsētā – Mākslas, Sporta un Mūzikas skolā. Viņi pauda izbrīnu, kāpēc rēķins par bērnu mācībām saņemts tikai gada beigās, turklāt par četriem mēnešiem (septembri, oktobri, novembri un decembri), un kāpēc – ar atpakaļejošu datumu.

Vecākuprāt, domes atsūtītie dokumenti ir vismaz dīvaini

Vairāki Smārdes pagastā dzīvojošie vecāki stāstīja, ka Tukuma dome viņiem pirms svētkiem pasniegusi nepatīkamu Ziemassvētku dāvanu – rēķinu par nesamaksāto mācību maksu par bērnu darbošanos interešu izglītības programmās Tukuma Sporta skolā, Tukuma Mākslas skolā un Tukuma Mūzikas skolā. Vislielākais šoks bijis tas, ka jāmaksā uzreiz par septembri, oktobri, novembri un decembri. Gada nogalē, kad tāpat daudz izdevumu, tas tiešām bijis nepatīkams pārsteigums.

Vecāki ir neziņā, kāpēc uzreiz, kad pašvaldības atteicās maksāt, nevarēja sūtīt rēķinus; esot taču starpība, – katru mēnesi jāmaksā padsmit lati vai vienā reizē ap Ls 60 par vienu bērnu. Turklāt, ja mācās vairāki bērni, summa ar vienu reizi nemaz neesot samaksājama…

Otrs iebildums, – vecākiem pa pastu nosūtīts līgums, kurš datēts ar atpakaļejošu datumu – 20. novembri, lai gan tanī pat laikā saņemtā pavadvēstule datēta ar 7. decembri.

Nemaksā tikai Smārde

Tukuma domes jaunatnes lietu speciāliste Inese Bišofa skaidroja, ka jau pērnā gada augusta beigās (izsūtīšanas datums – 28. augusts) bērnu vecāki saņēma vēstules, kurās viņi tika brīdināti, ka pašvaldība, kurā ģimene dzīvo, atteikusies slēgt savstarpējo norēķinu līgumu par bērnu mācībām skolā: "Šajā pat vēstulē tika minēts, ka vecākiem vai nu jāpaziņo cits maksātājs, piemēram, sponsors, vai jāmaksā pašiem. Savukārt decembra sākumā vecākiem izsūtīja vienošanās līgumu, rēķinu un pavadvēstuli par savstarpējiem norēķiniem interešu izglītībā, kurā norādīta visa summa par pirmo mācību pusgadu." Tā ir: Tukuma Mākslas skolā – Ls 15,32 mēnesī vai Ls 61,28 par četriem mēnešiem, Tukuma Sporta skolā – Ls 14,60 (Ls 58,40) un Tukuma Mūzikas skolā – Ls 11,52 (Ls 46,08).

Lieta tiktāl iekavējusies tāpēc, ka Tukuma dome gaidījusi no pašvaldībām konkrētu atbildi, vai tās maksās, nemaksās vai maksās 50%, jo pašvaldības solījušas vēl šo jautājumu apsvērt. Saņemtā informācija liecina, ka lielākā daļa pašvaldību par saviem bērniem maksā; nemaksā tikai Smārde, savukārt Irlava sedz 50% no mācību maksas. Kopskaitā līgumi tika izsūtīti ap 30 cilvēkiem.

I. Bišofa skaidroja, – vecāki pārmetuši, ka augustā sūtītās vēstules nav saņēmuši. Diemžēl par to, ja kāda vēstule noklīdusi, viņa nevarot atbildēt, bet vēstules visas ir reģistrētas.

Finanšu departamenta speciāliste Lilita Višņevska apstiprināja, – rēķini tāpēc izsūtīti tik novēloti, ka gaidītas pašvaldību atbildes: "Tagad mēs zinām, kuri pagasti par savu iedzīvotāju izglītošanos samaksājuši: Smārdes pagasts no 22 bērniem maksā par vienu, Irlavas pagasts par četriem audzēkņiem – 50%, Engures pagasta sarakstā ir pieci bērni, pašvaldība maksā par četriem (hokejā), savukārt Degole (pieci bērni), Sēme (12), Jaunsāti (1), Kandava (1), Tume (24), Slampe (12), Pūre (3), Džūkste (7) jau samaksājušas par savu iedzīvotāju mācībām līdz gada beigām. To, vai pašvaldības to darīs arī otrajā pusgadā, nav zināms. Protams, tā ir katras pašvaldības izvēle – maksāt vai nemaksāt un cik lielā apmērā to darīt."

Vaicāta, kad būs gatavi jaunie rēķini, L. Višņevska skaidroja, – tiklīdz būs zināmas jaunās tāmes, kuras turklāt varot būt lielākas nekā pērn, taps arī rēķini. Viņa pieļauj, ka vecāki tos varētu saņemt februārī.

Maksāt vai nemaksāt – katras pašvaldības izvēle

Tukuma domes priekšsēdētājs Juris Šulcs, komentējot situāciju, atzina, ka saņēmis vecāku vēstuli un tagad tiekot gatavota atbilde: "Procedūra tiešām ilga pusgadu; šai laikā gan cilvēkiem tika skaidrots, ka būs jāmaksā, savukārt pašvaldībām, tostarp Smārdes pagastam, nosūtījām sarakstus ar to bērnu vārdiem un uzvārdiem, kuri apmeklē interešu izglītības mācību iestādes. Protams, katrs pagasts šos jautājumus uzreiz neizskata, situācija jāanalizē, jāizskata. Ja pašvaldības lēmušas negatīvi, mums iedzīvotāji par to jāinformē un tāpēc arī tapa šis līgums. Un es nepiekrītu tam, ko vecāki saka, ka tas ir tikai domes piedāvājums. Piedāvājums izvēlēties tika nosūtīts augustā. Mēs esam pakalpojuma sniedzējs, bet iedzīvotājs – pakalpojuma saņēmējs. Mēs šo pakalpojumu esam snieguši, tāpēc iedzīvotājam, kas to ir saņēmis, ir jāmaksā. Mums ir vienalga, kurš maksā – pašvaldība, iedzīvotājs vai kāds cits. Un nevienai pašvaldībai otras pašvaldības iedzīvotājam nav jāsniedz pakalpojums bez maksas un tādējādi jāatrauj nauda saviem bērniem. Šajā gadījumā viss kauns un negods ir Smārdes pagastam, kas nevar samaksāt par saviem bērniem, lai viņi varētu apgūt, piemēram, dejas prasmi «Lustē»."

Vaicāts, vai nevarēja līgumu nosūtīt ātrāk, J. Šulcs skaidroja, ka MK noteikumi nr. 250 paredz noteiktu savstarpējo norēķinu kārtību. Tie arī nosaka, ka lēmumus par interešu izglītību pieņem Tukuma rajona padome, kas savukārt pieņēmusi lēmumu, ka šo jautājumu pašvaldības risina savstarpējo līgumu formā. J. Šulcs atzina, – protams, viņam ir žēl bērnu, jo deju kolektīvs nav individuālās nodarbības; tas ir kolektīvs, kurā katrs dalībnieks ir svarīgs: "Turklāt šī kolektīva kvalitāte ir ļoti augsta, jādomā, par to nevienam nav šaubu. Un, ja pašvaldība liedz šo atbalstu, patiesībā tā abižo savus bērnus."

"Mēs jau tā daudz palīdzam…"

Smārdes pašvaldības vadītājs Gundars Važa pastāstīja, ka 22. decembrī šis jautājums vēlreiz skatīts un deputāti palikuši pie tā paša viedokļa: "Ja iedzīvotājs vēlas saņemt pagasta atbalstu, viņam jāraksta iesniegums, jāpilda deklarācija, un pašvaldība tad lems – maksāt par bērna darbošanos interešu izglītības pulciņā vai nemaksāt. Šobrīd pagasts maksā par vienu bērnu. Mēs jau tā daudz palīdzam saviem iedzīvotājiem, piemēram, jau sešus gadus apmaksājam brīvpusdienas, gadā tērējot ap Ls 30 000, ko valsts vēl tikai sola un sola; maksājam par transportu – vairāk nekā Ls 10 000."

Vaicāts, kādēļ iznācis tā, ka Smārdes pagasts vienīgais atsakās par savējiem maksāt, G. Važa skaidroja, ka pagasts neatsakās maksāt, – ja cilvēks vēlas pašvaldības atbalstu, viņam jāraksta iesniegums un kopā ar ienākumu deklarāciju to vērtēs: "No vairākiem vecākiem, kam piedāvājām pildīt deklarācijas, saņēmām atbildi, ka viņi neesot nekādi nabagi… Varu tikai vēlreiz aicināt iedzīvotājus rakstīt iesniegumus. Turklāt esmu runājis ar citiem pašvaldību vadītājiem, – šajā gadā arī citur šī kārtība varētu tikt pārskatīta."

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *