LETA

Valdība atbalsta deputātu skaita samazināšanu pašvaldībās

Valdība otrdien, 11. decembrī, atbalstīja pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža iniciatīvas sagatavotos risinājumus pašvaldību pārvaldības uzlabošanai Latvijā.

Valdība otrdien, 11. decembrī, atbalstīja pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža iniciatīvas sagatavotos risinājumus pašvaldību pārvaldības uzlabošanai Latvijā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) sagatavotie grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā paredz samazināt novadu pašvaldību domēs un Rīgas pilsētas domē ievēlamo deputātu skaitu.

„Reālā prakse apliecina, ka daudzās pašvaldībās darbojas teritoriālās pārstāvniecības princips, taču būtiski ir nevis katrai novada vienībai iestāties par savu taisnību, bet strādāt kopīgi visu pašvaldības iedzīvotāju interešu labā,” pauž E. Sprūdžs.

Turklāt ministrs uzver, ka Latvijā spēkā ir proporcionāla vēlēšanu sistēma, līdz ar to deputāti netiek ievēlēti ne no pilsētām, ne no laukiem, bet no partiju sarakstiem. Kā arī domēm ar mazāku deputātu skaitu ir iespēja daudz produktīvāk un efektīvāk strādāt un lemt steidzamus jautājumus.

Saskaņā ar VARAM priekšlikumiem jau 2013.gada pašvaldības vēlēšanās novados ar iedzīvotāju skaitu līdz 5000 tiks ievēlēti 9 deputāti, no 5001 līdz 20 000 iedzīvotājiem – 11 deputāti, no 20 001 līdz 50 000 iedzīvotājiem – 13 deputāti, bet novados ar iedzīvotāju skaitu vairāk nekā 50 000 iedzīvotāji tiks ievēlēti 15 deputāti.

Savukārt Rīgas Domē ievēlējamo deputātu skaits tiks samazināts no 60 uz 35 deputātiem, tas ir, proporcionāli iedzīvotāju skaitam Rīgas pilsētas pašvaldībā.

VARAM apkopotā informācija liecina, ka pēc Administratīvi teritoriālās reformas no 4179 deputātiem, kas tika ievēlēti 2005.gada pašvaldību vēlēšanās, 2009. gadā ievēlamo pašvaldību deputātu skaits bija jāsamazina līdz apmēram 1100 deputātiem. Lai nodrošinātu, ka deputātu skaita samazinājums ir pakāpenisks, 2009. gada pašvaldību vēlēšanās tika ievēlēti 1765 deputāti.

Valdībā apstiprinātais risinājums pašvaldības deputātu skaita samazināšanai paredz, ka 2013.gada pašvaldību vēlēšanās būs jāievēl aptuveni 1150 deputāti, kas pēc būtības sakrīt ar deputātu skaitu, kāds bija iecerēts pirms vairākiem gadiem, sākot novadu veidošanu.

Galīgais lēmums par grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā būs jāpieņem Saeimai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *