Sastapšanās ar Mazo ganiņu

8. janvārī Lapmežciema novada muzejā tika sarīkots Alberta Kronenberga 120. dzimšanas dienai veltīts pasākums. Tajā piedalījās arī mākslinieka un dzejnieka meita Rūta Kronenberga.

8. janvārī Lapmežciema novada muzejā tika sarīkots Alberta Kronenberga 120. dzimšanas dienai veltīts pasākums. Tajā piedalījās arī mākslinieka un dzejnieka meita Rūta Kronenberga.

Todien muzejā atklāja Alberta Kronenberga daiļradei veltītu izstādi. Zīmīgi, ka šis pasākums sakrita ar viņa meitas Rūtas dzimšanas dienu.

Uz tikšanos ar R. Kronenbergu bija ieradušies Lapmežciema pamatskolas sākumskolas audzēkņi. Viņi šim pasākumam par godu bija sagatavojuši fragmentu lasījumus no A. Kronenberga darbiem.

R. Kronenberga pastāstīja, kā tēvs rakstīja grāmatu «Mazais ganiņš»: rakstījis pa dienu Dzintaru viesnīcā, bet vakarā braucis mājās un lasījis Rūtai priekšā dienā sarakstīto. Kronenbergas kundze bija atvedusi līdzi arī ilustrācijas un grāmatu «Mazais ganiņš», par kuru jaunie lasītāji bija manāmi ieinteresēti.

Jāteic, ka tikšanās sirdi sildīja arī gados jau cienījamākiem pasākuma apmeklētājiem. Nu, kurš gan savā bērnībā nav lasījis «Mazo ganiņu», «Jērādiņu» vai «Piecus kaķus»?! Mākslinieka zīmētie tēli kļuvuši mīļi daudziem…

Grafiķis, dzejnieks un literāts Alfreds Kronenbergs dzimis 1887. gada 18. oktobrī. Viņš mācījies Valda Blūma zīmēšanas skolā, Jāņa Rozentāla privātstudijā un Pēterburgas ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolā. Pēc 1917. gada A. Kronenbergs bija kara dienestā, bet pēc februāra revolūcijas – 7. latviešu strēlnieku pulkā. Pēc tam strādājis izdevniecībā «Spartaks» Pleskavā. Tajā pat gadā viņš atgriezies Latvijā.

Pirmās ilustrācijas parādījušās žurnālā «Stari», kur viņš rakstīja bērniem brīnišķīgas, nu jau vairākām paaudzēm pazīstamas grāmatiņas «Mazais ganiņš un viņa brīnišķīgais ceļojums», «Zelta laiki», «Jērādiņa», «Tuntuļu Jurītis», «Pieci kaķi», «Sprunguļmuižas gadatirgus» un citas.

Negaidīti ātri mākslinieks un dzejnieks beidza šīs zemes gaitas. Viņš apglabāts Rīgā, Meža kapos, kur pieminekli ar Mazā ganiņa attēlu darinājis tēlnieks Juris Mauriņš.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *