Prezidents NBS parādē 11. novembra krastmalā pateicas karavīru ģimenēm

Karavīra profesijas izvēle attaisnojas vien tad, ja cilvēkam piemīt patiess aicinājums. Tā prasa ne tikai fizisku izturību un drosmi, bet arī sirds degsmi kalpot savai Tēvzemei. Pat riskējot ar dzīvību.

Valsts prezidenta Andra Bērziņa uzruna NBS parādē 11. novembra krastmalā:

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze!
Augsti godātais Ministru prezidenta kungs!
Ģenerāļi, virsnieki, karavīri, jaunsargi!
Ekselences! Dāmas un kungi!

Karavīra profesijas izvēle attaisnojas vien tad, ja cilvēkam piemīt patiess aicinājums. Tā prasa ne tikai fizisku izturību un drosmi, bet arī sirds degsmi kalpot savai Tēvzemei. Pat riskējot ar dzīvību.

„Gods kalpot Latvijai!” – šis labi zināmais karavīru un zemessargu vadmotīvs saviļņo ikvienu Latvijas patriotu, īpaši tad, kad to patiesā pārliecībā saka militārās formās tērpti cilvēki. Kalpot savai valstij – tas ir gan aicinājums, gan misijas apziņa, kas ietverta karavīra zvērestā. Ikviens no jums ir zvērējis, netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību.

Tomēr mūsdienu pasaules izaicinājumi un valstu sadarbības likumi no cilvēka, kurš izvēlas karavīra profesiju, prasa daudz vairāk kā vien Tēvzemes sargāšanu. Kolektīvā drošības sistēma NATO, kuras dalībniece no 2004.gada ir arī Latvija, darbojas daudz plašākā izpratnē. Jau vairāku gadu garumā mūsu karavīri dažādu starptautisku misiju sastāvā ir nepārprotami apliecinājuši savu atbildību un profesionalitāti, ko augstu novērtē arī citas NATO dalībvalstis. Mūs zina, uz mums paļaujas, mums uzticas. Par to liels paldies visiem, kas savā ikdienas darbā spodrina Latvijas bruņoto spēku labo slavu!

Šobrīd atsevišķos pasaules reģionos rodas jauni sarežģījumi, kas prasa starptautiskās sabiedrības stingru gribu un izšķirošu rīcību. Sīrijas konflikts apdraud drošību un stabilitāti visā reģionā un aiz tā robežām. Tādēļ, pirms pāris mēnešiem, uzstājoties Apvienoto Nāciju organizācijā, Latvijas vārdā izteicu aicinājumu visām Drošības Padomes dalībvalstīm paust stingru politisko gribu vienoties un atrisināt šo krīzi, vienlaikus uzsverot ka Latvija nevar atbalstīt konfliktu risināšanu ar militāriem līdzekļiem.

Arī ieilgušajā Irānas kodolprogrammas jautājumā trūkst progresa dialogā ar šo valsti. Masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanās ir viens no nopietnākajiem globālajiem draudiem. Starptautiskajai sabiedrībai jābūt vienotai savā apņēmībā to novērst.

Pildot jau aizsāktās saistības, Latvija turpinās savu līdzdalību Eiropas Savienības un NATO misijās Afganistānā, plānojot tajās piedalīties arī pēc 2014. gada. Starptautiskā sabiedrība labi zina, ka Afganistānas nākotne ir cieši saistīta ar ekonomisko attīstību un reģionālo sadarbību. Izmantojot līdzšinējo pieredzi, Latvija kā Ziemeļu Apgādes tīkla izejas punkts, jau ir iesaistījusies Afganistānas ekspertu apmācībā transporta un narkotiku apkarošanas jomā. Latvijas lomu atzinīgi novērtē starptautiskie partneri, un tas dod labas iespējas attīstīties arī mūsu uzņēmējiem, jo sadarbībai starp dažādām jomām pasaulē ir arvien lielāka nozīme.

Godātie klātesošie!

Sveicot Jūs Latvijas 94. gadskārtā, vēlos teikt īpašu paldies karavīru ģimenēm. Paldies mātēm, sievām, bērniem un visiem Jums tuvajiem cilvēkiem par mīlestību, ko viņi Jums sniedz, lai šajā nebūt ne vieglajā profesijā pietiktu spēka un izturības. Pateicos visiem un novēlu, lai ikvienam mūsu karavīram ir gods kalpot Latvijai!

Dievs, svētī Latviju!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *