Sean Dreilinger

Cūku mēra skartajās saimniecībās likvidētas 11 cūkas

Šodien, 30. novembrī, Pārtikas un veterinārais dienests plāno pabeigt visu klasiskā cūku mēra skartajās saimniecībās esošo cūku likvidēšanu. Kā jau informējām iepriekš, divās saimniecībās Piedrujas un vienā saimniecībā Svariņu pagastā mājas cūkām tika konstatēts klasiskais cūku mēris.

Šodien, 30. novembrī, Pārtikas un veterinārais dienests plāno pabeigt visu klasiskā cūku mēra skartajās saimniecībās esošo cūku likvidēšanu.

Kā jau informējām iepriekš, divās saimniecībās Piedrujas un vienā saimniecībā Svariņu pagastā mājas cūkām tika konstatēts klasiskais cūku mēris. Pēc informācijas precizēšanas, kopumā visās trijās saimniecībās bija 14 cūkas, nevis 17, kā ziņots iepriekš.

11 cūkas PVD likvidēja vakar un aizvakar, bet trīs cūkas vienā no saimniecībām saimnieks mēģināja noslēpt. Viena no tām – dzīva, bet divas jau nokautas ar policijas palīdzību tika atrastas šodien un līdz dienas beigām tiks likvidētas.

Trīs kilometru rādiusā ap slimības skartajām saimniecībām joprojām ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajā teritorijā Valsts policija kontrolē dzīvnieku transporta līdzekļu kustību. Kontrole ir devusi pirmos rezultātus – policija konstatējusi mēģinājumu no aizsardzības zonas izvest cūkgaļu. PVD policijas konfiscēto cūkgaļu ir iznīcinājis. Atgādinām, ka 10 kilometru rādiusā ap slimības skartajām saimniecībām joprojām spēkā ir vairāki aizliegumi:

1. Ir aizliegts pārvietot cūkas un cūkgaļu no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest tās ārpus aizsardzības zonas. Cūkas no aizsardzības zonas nedrīkst izvest vismaz 30 dienas pēc slimības skarto saimniecību dezinfekcijas. Ir atļauts dzīvnieku tranzīts caur zonu.

2. Bez PVD atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

3. Pēc cūku un iespējami inficēto materiālu pārvadāšanas, nekavējoties jāveic transportlīdzekļu dezinfekcija. No aizsardzības zonas drīkst izbraukt tikai dezinficēti šāda veida transportlīdzekļi.

4. Jebkurai personai, kura ierodas vai atstāj aizsardzības zonā esošu saimniecību, kurā tiek turētas cūkas, jāievēro biodrošības pasākumi – jāizmanto vienreiz lietojamais apģērbs un jāveic apavu un roku dezinfekcija.

PVD turpina saimniecību pārbaudes klasiskā cūku mēra inficētajā teritorijā – pārbauda cūku veselību un ņem asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. Uz 30. novembri PVD ir pārbaudījis 545 saimniecības, kurās tiek turētas mājas cūkas. Pārbaudītas 2066 cūkas, 1123 cūku asins paraugi nosūtīti laboratoriskai izmeklēšanai. Jauni mājas cūku saslimšanas gadījumi ar klasisko cūku mēri nav konstatēti.

Turpinās arī nomedīto mežacūku laboratoriskā izmeklēšana. Vēl vienai nomedītajai mežacūkai ir konstatēts klasiskais cūku mēris, tādējādi šobrīd klasiskais cūku mēris ir konstatēts 9 mežacūkām.

Pārbaudes turpināsies arī brīvdienās un nākamnedēļ.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *