Aptur atgremotājdzīvnieku izvešanu no Latvijas

Latvijā atgremotājdzīvniekiem ir konstatēts infekciozā katarālā drudža jeb tā sauktās „zilās mēles” slimības vīrusa 14. serotips, liecina no Eiropas Savienības (ES) References laboratorijas saņemtie laboratorisko izmeklējumu rezultāti.

Latvijā atgremotājdzīvniekiem ir konstatēts infekciozā katarālā drudža jeb tā sauktās „zilās mēles” slimības vīrusa 14. serotips, liecina no Eiropas Savienības (ES) References laboratorijas saņemtie laboratorisko izmeklējumu rezultāti. Tādēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uz laiku ir apturējis veterināro sertifikātu izsniegšanu atgremotājdzīvniekiem (liellopiem, aitām un kazām un savvaļas atgremotājiem). Tas nozīmē, ka dzīvniekus nedrīkst izvest ne uz citām ES dalībvalstīm, ne trešajām valstīm.

ES References laboratorijā turpinās laboratoriskā izmeklēšana, jo Eiropas Komisijai ir aizdomas, ka Baltijas valstīs un Polijā konstatētais „zilās mēles” vīruss ir izplatījies no dzīvās vakcīnas, kas lietota ārpus ES robežām.

Pagaidu liegums būs spēkā tik ilgi, kamēr tiks noskaidrota vīrusa izcelsme. PVD gaida atbildi no laboratorijas tuvāko divu nedēļu laikā. Ja izrādīsies, ka dzīvnieki saslimuši, jo slimība cirkulē dabā, izvešanas liegums varētu tikt atcelts, taču pirms dzīvnieku izvešanas no Latvijas, tie būs jāizmeklē uz vīrusa klātbūtni, jo veterinārajā sertifikātā PVD kā uzraudzības iestādei ir jāapliecina, ka dzīvnieki nav slimi. Ja dzīvnieku saslimšanā būs vainojama vakcīna, pēc konsultācijas ar EK ekspertiem, liegumu varētu atcelt un dzīvniekiem papildus izmeklējumi pirms veterinārā sertifikāta saņemšanas nebūtu nepieciešami.

Infekciozais katarālais drudzis ir mājas un savvaļas atgremotāju slimība, kuras raksturīgās pazīmes ir drudzis, gļotādu iekaisums, tūska, deģeneratīvas skeleta muskulatūras pārmaiņas. Slimību ierosina vīruss, taču tā nav uzskatāma par lipīgu – dzīvnieks nevar aplipināt dzīvnieku. Slimību izplata insekti – miģeles (lat. Culicoides spp.) Slimība nav bīstama cilvēkiem.

Infekciozajam katarālajam drudzim ir 24 serotipi. Slimības smagums ir atkarīgs no serotipa.

Latvijā dzīvnieki, kuriem konstatēts infekciozais katarālais drudzis, jūtas labi – tiem nenovēro saslimšanas pazīmes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *