Par bērniem paredzētu antibiotiku un ibuprofēna pieejamību Latvijā

Ņemot vērā iedzīvotāju raizes un signālus par bērniem paredzēto antibiotiku (suspensiju) iegādi un pieejamību Latvijā, Zāļu valsts aģentūra jau kopš šī gada 14. novembra aktīvi seko līdzi situācijai. Cita starpā Aģentūra pieprasa zāļu lieltirgotavām katru darba dienu iesniegt informāciju par iepriekšējā dienā aptiekām piegādātajām antibiotikām un seko visiem datiem par šo zāļu pieejamību Latvijā.

No saņemtās informācijas secināms, ka antibiotiku piegādes Latvijai tiek veiktas un lieltirgotavas aptiekām piegādā bērniem paredzētās antibiotikas. Vienlaikus, ņemot vērā sezonālo ietekmi un līdz ar to paaugstināto pieprasījumu pēc šīm zālēm šobrīd, redzam arī, ka ir brīži, kad pieprasījums pēc antibiotikām pārsniedz piegāžu apjomus.

Tādēļ Aģentūra ik dienas uzrunā arī zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekus un izsniedz komersantiem vēl papildus atļaujas izplatīt antibiotikas, lai pēc iespējas labāk nodrošinātu zāļu pieejamību pacientiem.

 

Ieteikumi pacientiem un veselības aprūpes speciālistiem

  • Antibiotiku saprātīga lietošana ir kritiski svarīga gan paša pacienta veselībai, gan antibiotiku efektivitātes ilgākai saglabāšanai un antimikrobiālās rezistences novēršanai. Tādēļ antibiotikas, tostarp amoksicilīnu, nedrīkst lietot nepamatoti – proti, tās nedrīkst lietot tādu slimību ārstēšanai, kurām tās nav paredzētas. Piemēram, antibiotikas nepalīdz vīrusu izraisītu infekciju gadījumā, tās iedarbojas uz baktērijām un paredzētas konkrēto bakteriālo infekciju ārstēšanai.
  • Aģentūra vērš uzmanību, ka daudzos gadījumos ir pieejami alternatīvi ārstēšanas līdzekļi. Ja pacientam izrakstītās antibiotikas nav pieejamas, ārstam jāizraksta citas antibiotikas. Jau konsultācijas laikā ir iespējams pārjautāt ārstam, kādai rīcībai jābūt, ja kādas konkrētas zāles nebūs iespējams savlaicīgi iegādāties.
  • Katrā situācijā, kad kādas zāles nav iespējams iegādāties savlaicīgi, t.sk. pasūtīt aptiekā izgatavojamas zāles vai Latvijā nereģistrētas zāles, pacientam ir svarīgi sazināties ar ārstu, lai izvērtētu citas alternatīvas.
  • Tāpat bērniem paredzētas antibiotikas ir iespējams pagatavot uz vietas aptiekā. Par šādu iespēju iesakām jautāt jebkurā aptiekā. Aptiekas sadarbojas un, ja arī kāda aptieka neizgatavo zāles uz vietas, tā var lūgt šīs zāles izgatavot citai aptiekai un tādējādi sagādāt iedzīvotājiem nepieciešamās zāles.
  • Atgādinām, ka Aģentūras tīmekļvietnē ir pieejama “Aptieku karte”, kurā var ērti meklēt sev tuvāko aptieku. Kad ir nepieciešamās konkrētās zāles, bet ir raizes par to pieejamību, ir iespējams ērti sazināties šajā jautājumā pa tālruni ar tuvāko aptieku. Konkrētas aptiekas kontaktus var viegli atrast Aptieku kartē. Aptiekas kartē var meklēt pēc aptiekas nosaukuma, adreses, pilsētas vai ielas nosaukuma. Tajā var arī atlasīt, piemēram, tikai tās aptiekas, kuras strādā visu diennakti vai kuras izgatavo zāles uz vietas aptiekā. Klikšķinot uz izvēlētās aptiekas, pieejama precīza aptiekas adrese, tālrunis un cita informācija.
  • Atsevišķās situācijās pacientus ar zālēm iespējams nodrošināt, zāles piegādājot kā Latvijā nereģistrētas zāles (tās ir citā valstī reģistrētas un lietotas zāles). Ārsts ir informēts par šādu iespēju un zinās un ieteiks, kā rīkoties pacientam.

 

Informācija par ibuprofēnu un paracetamolu saturošām zālēm

Sezonālās ietekmes un palielinātā pieprasījuma dēļ dažkārt ir vērojama zāļu ar konkrētu nosaukumu īslaicīga nepieejamība. Tomēr Zāļu valsts aģentūra aicina atcerēties, ka simptomātiskai ārstēšanai pret sāpēm, paaugstinātu temperatūru un iekaisumu bieži vien var izmantot analogas zāles (jeb zāles ar citu nosaukumu vai citu aktīvo vielu). Piemēram, ibuprofēna vietā var izvēlēties paracetamolu. Tāpat, ja nav pieejamas zāles konkrētā formā, ir iespēja rast risinājumu, izmantojot citas formas zāles (piemēram, bērniem suspensijas vietā var izmantot arī supozitorijus).

 

Plašāka informācija par zāļu piegādes pārtraukumu iemesliem:

Skaidrojot situāciju, informējam, ka zāļu piegāžu pārtraukumi rodas dažādu iemeslu dēļ, tostarp ražošanas aizkavēšanās, ražošanas kapacitātes problēmas (personāla un iepakojuma materiālu trūkums), kā arī palielināts pieprasījums. Antibiotiku ražotāji lielākoties norādījuši, ka tie šobrīd ir saskārušies ar ražošanas sarežģījumiem un paaugstinātu pieprasījumu pēc antibiotikām. Diemžēl pat lielākās Eiropas valstis saskaras ar antibiotiku pieejamības pārtraukumiem un, tāpat kā Latvija, visā Eiropas mērogā tiecas rast risinājumus šajā situācijā.

 

 

Komentāri

  1. F*ckin’ remarkable issues here. I am very glad to look your post. Thank you a lot and i am looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *