VUGD atgādina: drošus svētkus radām katrs pats!

Jau šo svētdien ir pirmā advente, kad mājokļus un sabiedriskās ēkas rotās adventes vainagi, svētku noskaņas radīšanai tiks iedegtas sveces, kā arī telpu noformējumam izmantotas dažādas elektriskās lampiņu virtenes. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka ik gadu šajā laikā bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ izceļas vairāki ugunsgrēki.

Uz galda bez uzraudzības atstāta svece, kuru apgāž kaķis, izraisot turpat blakus esošo aizkaru un virsmas aizdegšanos, svečtura novietošana uz papīru kaudzes, kas svecei apgāžoties, aizdegas, kā arī aizdedzies adventes vainags, kurā izmantoti dažādi viegli uzliesmojoši materiāli, kuri novietoti pārāk tuvu atklātai liesmai. Šie ir tikai daži no notikumiem, kurus iedzīvotāji varēja novērst, ja vien būtu ievērojuši ugunsdrošības pamatnoteikumus. Pats nozīmīgākais – neatstāt atklātu uguns liesmu bez uzraudzības pat uz mirkli.

Pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 37 ugunsgrēkus, kuri, visticamāk, izcēlās adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 10.novembrim reģistrēti jau 17 šādi ugunsgrēki. Ik gadu šādos ugunsgrēkos cieš cilvēki – šogad cieta četri cilvēki, bet 2021.gadā kopumā seši.

Tādēļ, sagaidot pirmo adventes svētdienu, VUGD atgādina drošības padomus, lai svētku noskaņas radītāji neizraisītu traģiskas nelaimes.

Lai nenotiktu šādas nelaimes, svarīgi ir ievērot ugunsdrošības prasības mājoklī – bez uzraudzības neatstāt atklātu liesmu, ieslēgtas elektriskās virtenes, kā arī pārliecināties, ka mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir darbspējīgs, un ja kādu apstākļu sakritības dēļ izcelsies ugunsgrēks, tad par to detektors spēs laicīgi brīdināt, ļaus operatīvi izsaukt palīdzību  un nelaimi mazināt.

 

Kas jāņem vērā, lai nenotiktu ugunsnelaime?

 • Adventes vainagi un dekori, lielākoties, tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā sveču izvietojums, lai to liesmas būtu drošā attālumā no vainaga un dekorācijām.
 • Ja tiek izmantots klasisks adventes vainags, tad tajā ir jāievieto stabili un nedegoši sveču turētāji un tikai uz tiem var likt sveces. Adventes vainagu vai dekoru ir jānovieto uz stabilas un nedegošas virsmas.
 • Degošas sveces ir jānovieto drošā attālumā no aizkariem, mēbelēm vai citiem degtspējīgiem priekšmetiem. Jārūpējas, lai pie aizdedzinātām svecēm nevarētu piekļūt mazi bērni un mājdzīvnieki.
 • VUGD aicina atcerēties, ka sveces un vainagus nevajag novietot uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem.
 • Neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom no telpas vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas!

 

Kas jāņem vērā, uzstādot elektriskās virtenes?

Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties:

 • pirms elektrisko rotājumu/virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet mājiņas apzīmējumu ar, piemēram, angļu valodas paskaidrojumu “for outdoor use”, tad šis rotājums būs piemērots ēkas vai eglītes greznošanai laukā;
 • iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru svārstības un mitrumu;
 • ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

 

Pārliecinies, ka tavā mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir darbspējīgs!

 • Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša. Nepieciešama vien savlaicīga barošanas elementa – baterijas nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā.
 • Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura laicīgi brīdinās ar skaņas signālu par baterijas nomaiņas nepieciešamību. Laiku pa laikam detektors ir jāpārbauda. To dara instrukcijā noteiktajā kārtībā. Visbiežāk – nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan – detektors ir darbspējīgs. Šādu pārbaudi ieteicams veikt reizi mēnesī.

 

Vairāk padomu VUGD tīmekļa vietnē: https://www.vugd.gov.lv/lv/svetku-laika.

 

VUGD novēl drošu, mierīgu un saticīgu adventes laiku!

Ja notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet 112!

Komentāri

 1. Ja tu esi tik ļoti par visu latvisko, tad kāpēc lieto padomju režīma vārdu šīs tautas apzīmēšanai, kāpēc nelieto latvisko?
  Sanāk, ka esi glums līdējs un pakalpiņš.

  1. Tu esi stiprs vien tādēļ, ka Tavi ticības brāļi – viduslaiku kristieši – veica prātam neaptveramus noziegumus tālā pagātnē. Bet ar šādām lietām nelepojas. Ar saviem vārdiem Tu man atgādini bravūrīgu Krievijas zaldātu Ukrainā. Tava bravūra ir tukša un liekulīga, un falša.
   Bez cieņas, Skolnieciņš
   ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁
   Skolnieciņš™ ®Skolnieciņš

 2. Ak, pirmā advente! Cik būrvīgi! Kāpēc latviešus gatavina ikgadējām rabīna Jēzus Kristus dzimšanas dienas svinībām jau tagad? Latvieši nav ebreji. Te nav Izraēla.
  Ar cieņu un bezgalīgu mīlestību, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš

 3. Latviešiem nav jātic jūdu rabinātam, jo latvieši nav ebreji. Latviešu tauta ir baltu tauta, kas dzīvo Baltu zemēs. Latvieši ir šīs zemes vietējie iedzīvotāji, nevis kaut kādi ieklīdeņi, kas ieklīda te 12. gasimta vidū kopā ar krustnešiem. Latvieši ir pagāni, to der zināt un atcerēties. Un pagānu tiesības ir svētas un neaizskaramas.
  Ar cieņu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Dievturiba vienmēr dzīva.

 4. Bet cilvēks bez reliģijas, bez ticības pārdabiskajam nevar iztikt. Tā ticība kaut kam ir cilvēka psihes daļa. Piemēram, Padomju Krievijā it kā bija iznātniskais ateisms, tomēr 1988. gadā kompartieši svinēja Krievzemes kristīšanas tūkstošgadi. Komunisti ienīda pagānus – cilvēkus, kuri ticēja senajiem Dieviem un senajām Dievietēm. Taču kristieši (pareizticīgie, citas konfesijas bija stipri ierobežotas) un jūdaisti varēja brīvi darboties, protams, daļēji ierobežotos apstākļos. Savukārt, dievturus aizliedza pavisam: vajāja, tiesāja, šāva un represēja.
  Ar cieņu, Skolnieciņš

 5. Bet viduslaiku kristieši – Vatikāna un Vatikāna vasaļu veidolā – iznīdēja baltu tautas. Prūši jau ir izzuduši, arī līvi (lībieši) vairs nav dzīvi, proti, izmirstoša tautība. Viduslaiku kristieši zaimoja un dedzināja Baltu zemes gluši kā to tagad dara Krievijas zaldāti Ukrainā. Mūsu Dievus (un arī Dievietes) nicināja!!! Man pret baznīcu nav nedz mazākās bijības un cieņas. Manī ir aizvainojums dēļ tā, ka mani senči cieta. Iespēju robežās es iebilstu pret baznīcas kundzību.
  Ar cieņu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

 6. Islandē, Norvēģijā, Dānijā, Somijā ļaudis pat šobaltdien tic Slandināvu Dieviem. Ticību Skandināvu Dieviem – skandināvu mitoloģijai un skandināvu politeismam sauc par asatru (burtiskā nozīmē: būt ar Dieviem). Ir vel arī odinisms jeb votānisms, bet tā ir cita ticīgo konfesija. Iesaku pastudēt grāmatu “Asatru for beginners”. Lūk anotācija:” Gain in-depth Knowledge of the Origins and History Belief System and Morality of Asatru as a Beginner. The World of Norse Paganism, Its Roots, and Expansion Is Full and Rich, but You Will Have Mastered the Axiom after Reading This Book. Rituals and ceremonies, Norse Gods and Goddesses – this book offers all the fundamentals you need to know about the vast world of the Asatru and its belief system. With this unique and beginner-friendly guide, you will learn all about the origins of Asatru as well as how it is practiced today. With so many ancient and modern customs, beliefs, values, or practices in this book, you will be able to find the perfect fit for your spiritual and intellectual needs. Everything from etiquette to daily behavior, marriage, death, and burial rites are here for you to find out within the spectrum of this spiritual path. This guide offers an insight like no other on how you can learn, understand and become a part of the thorough and rich world of Asatru. If you want to incorporate Asatru into your daily life, this book is all you need. Reading this book, you will:
  Have a smooth introduction to the complex world of Asatru: An organized book for beginner-friendly learning is the only guide you need to master the subject. Be able to flawlessly practice Asatru: Access all of the customs, beliefs, values, and practices available in one place, and learn about the history of this spiritual path. Have all your questions answered with a comprehensive book: Whether you’re wondering if you have to be white or sacrifice animals to be Asatru, you will have clear answers after reading this guide. And so much more! Gain valuable insight into Asatru already today.”. Dievturiem ir no kā iedvesmoties. Ar cieņu, Skolnieciņš

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *