Attēlam ir ilustratīva nozīme

Varēs atteikties no krievu valodas mācīšanās

Skolēni varēs atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves, paredz otrdien, 9.aprīlī, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā otrajā lasījumā atbalstītie grozījumi Izglītības likumā. Ja skolēns atteiksies no krievu valodas apguves līdz šī gada 21.jūnijam, tad citu svešvalodu varēs apgūt jau no jaunā mācību gada.

4.-8.klases skolēnus, kuri būs atteikušies no krievu valodas apguves vēl šajā mācību gadā, varēs pārcelt nākamajā klasē bez vērtējuma priekšmetā par otro svešvalodu. Savukārt tiem, kuri šogad beigs 9.klasi, pamatizglītības sekmju izrakstā norādīs vērtējumu, kas būs iegūts no iepriekšējos mācību gados šajā priekšmetā iegūtā vidējā vērtējuma.

Atteikties no krievu valodas apguves varēs rakstveidā skolēna vecāki, un izglītības iestādes vadītājam par to būs jāinformē iestādes dibinātājs, kuram būs jānodrošina iespēja apgūt citu svešvalodu.

Likumprojekta mērķis ir īstenot pāreju uz otro svešvalodu skolās kādā no Eiropas Savienības oficiālajām valodām, uzsver likumprojekta autori. Pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā mainījusies arī sabiedrības attieksme pret Krieviju kopumā, tostarp vēlme apgūt krievu valodu, par ko liecina arī vecāku iesniegumi Izglītības un zinātnes ministrijai un skolām ar aicinājumu skolās kā otro svešvalodu nodrošināt kādu no Eiropas Savienības valodām.

Līdz šim kā otrā svešvaloda Latvijas izglītības iestādēs visbiežāk tika apgūta krievu valoda, tai seko vācu un angļu valoda, teikts anotācijā.

Lai nodrošinātu iespēju kā otro svešvalodu piedāvāt kādu no Eiropas Savienības valodām, skolas varēs slēgt arī savstarpēju līgumu ar citu skolu par mācību priekšmetu īstenošanu.

Savukārt skolēniem, kuri līdz 2025./2026. mācību gadam būs uzsākuši krievu valodas kā otrās svešvalodas apguvi, būs iespēja to turpināt līdz 9.klases beigām, bet ne ilgāk kā līdz 2029./2030.gada beigām.

Tāpat grozījumi paredz likumā citastarp nostiprināt to, ka vidējās izglītības programmās tiek iekļauta valsts aizsardzības mācība. To varēs īstenot ārpus izglītojamajiem noteiktās mācību stundu slodzes, un par tās apguvi netiks likta atzīme – mācību sasniegumu vērtēs aprakstoši, nosakot apguves līmeni.

Lai grozījumi stātos spēkā, par tiem vēl divos lasījumos jālemj Saeimai. Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Komentāri

 1. It kā valodai kā tādai nebūtu ne vainas, bet, ņemot vērā, ka īnformācija šiņī valodā 99,99% ir meli, tad tā ir aizliedzama.

  1. Macamies Ukru valodu, ja jau karogus plivinam un Ukru himnu dziedam :))))
   A un vel Ukrainietes dražam :))))
   Starp citu Ukrainietes daudz labakas par Latvietem, gan gulta, gan ka saimnieces

   1. Ansis saka: 11.04.2024 22:21 Lieta tāda, ka ukraiņi nav ne reizi uzspieduši latviešiem ukraiņu valodu. Bet krievi gan. Pirmkārt, bija 50 kadu ilga padomju okupācija. Ar klātesošu, agresīvu rusifikāciju 50 gadu garunā. Otrkārt, krievi Latvijā taisīja referendumu par krievu valodu kā valsts valodu. Vai aizmirsi? Un neviens no krieviem publiski, skaļi neizteicās, ka nosoda prokremlisko partiju darbību Latvijā un kā divvalodības ideju uzskata par stulbu, jo latviešu valoda ir Latvijas valsts valoda. Cik tādu krievu bija, kas nosodīja savu sugasbrāļu bezkaunīgo uzvedību? Uz rokas pirkstiem saskaitāmi.

 2. Vai Неаткаригас Тукума зинас ar redaktori Ивонну Плауди priekšgalā neplāno doties pie prezidenta skaļi protestēt pret šādu mazākumtautību valodas apspiešanu?

  1. Kopš kura laika krievu kolonistu pēcteči ir kļuvuši par mazākumtautību? Mana vecāmāte dzimusi 1.jā neatkarīgās Latvijas laikā- Ulmaņlaikos nemaz nezināja krievu valodu, jo pēc tādas nebija nepieciešamība.
   Kāpēc man bērnam būtu jāmāca krievu valodā, kur nemaz nav ES oficiālo valodu saimē?

   1. Krievu valodu varēja izvēlēties kā otru svešvalodu. No brīvas gribas. (Ja par argumentu tās aizliegšanai kalpo viedoklis,ka tā ir okupantu valoda,tad būsim korekti un atzīsim, ka īsti vairs nav valodas,kurā sazināties).

   2. Ja tavs berns grib dzivot Latvija, un pelnit kapeikas un kunkstet par dzivi ka mate tad lai nemacas!!! Mans berns zin 3 valodas un esmu priecigs par to, valodas par maz nebus, un vienalga vai angļu vai krievu vai turku! LV valoda nekur nav vajadziga pasaule.

 3. Nekur neliksieties! Runāja, runā un runās krieviski. Variet izstiepties, vai sarauties. Bļaustīties, aurot, un vicināt karodziņus. Dzīve pati parādīs-vajadzēs darbu, gribēsies ēst-runās. Nu, ok-mazā lauku veikaliņā varēs iztikt bez. Laiks parādīs:)

  1. jā saka: 10.04.2024 12:36 Kādā veikaliņā? LU neviens pasniedzējs nerunā krieviski. Tālāk tu strādā laboratorijā vai ražošanas cehā. Un tur atkal ir vajadzīga angļu valoda. Bez krievu valodas var iztikt n-tajos darbos, ja ir apgūta profesija.
   Lai krievu babuļas trennē smadzenes un latviski mācās! Neprasu no krievu babuļām zināt vienlaikus lībiešu, latgaļu un prūšu valodas, bet latviski vismaz A2 līmenī ir jāzina. Vismaz pateikt sveiki un uz redzēšanos vai visu labu ir jāmāk. Var nezināt sarežģītākas lietas, bet pamatvārdus, dzīvojot latviski ir jāzina.

  2. Nerunās vis! Jaunā paaudze krievu asins valodā neko nezin pat “mācoties”. Laiks tiešām parādīs.

 4. Kas tajā mokšu-mongoļu valodā būtu tāds, kas nebūtu Angļu valodā?
  Vienīgais ar ko mokšu-mongoļu valoda var ”lepoties” ir deģenerātu lamu vārdi un cietumnieku leksikons.

  1. Tu te to nestāsti..Pastāsti to 3/4 Rīgai, visai Latgalei, visiem darbadevējiem, kas neskatoties NE UZ KO pieprasa krievu valodu:) un nevajag sākt aurot par kkādām inspekcijām un likumiem..:) Visiem ir UZLIKT uz viņām..ATTOPIETIES. Karodziņus var vicināt, bet REALITAAAATE ir bija un būs.

   1. Ja tu strādā par ķīmiķi Valsts Augu aizsardzības dienestā un nodarbojies ar hromotagrāfiju un citām analītiskās ķīmijas metodēm. Tad būs darba protokoli jāaizpilda angliski. Vismaz tā ir Rīgā. Teikā blakām RTU kojām ir Valsts Augu aizsardzības dienesta lielā filiāle. Ja muldēsi kaut ko krieviski, darbā paņems citu cilvēku. Un tā ir daudz kur. Cilvēkiem ar augstāko izglītību bieži vien krievu valoda ir lieka.

  2. Tātad, tavuprāt 3/4 Rīgas un visa Latgale ir uzskatāma par garīgi atpalikušiem, kuri nevar iemācīties valsts valodu.
   Kārtīgs Latgalis vai Krievs tevi par šādiem vārdiem gribēs nozilināt …..

 5. Latvijā valsts valoda ir latviešu valoda. Svešvaloda: angļu. Respektīvi, kā jau vairumā Eiropas valstu ir pieņemts. Var vel mācīties franču vai vācu valodu papildus angļu valodai. Bet tas jau, lai paliek poliglotu ziņā, proti, to cilvēku ziņā, kam ir dabas dots talants uz valodām.

 6. Ukrainā notiek krievijas uzsākts karš; krievijas iebrukums svešā valstī. Šo notikumu kontekstā būtu naivi cerēt, ka krievu valoda, kura vel pirmskara laikā nebija starptautiskās saziņas valoda, pēkšņi kļūs populāra un nozīmīga visā pasaulē. Tā nebūs. Krievu valoda piedzīvos savu norietu un pagrimumu. Pašlaik krievu valodu vel lieto postpadomju valstīs. Sakarā ar šo karu krievu valodu lietos vien pašā krievijā un it nekur citur. Vel ir jautājums. Varbūt krievijā vai tās daļā ar laiku runās ķīniski?

  1. Vairāk kā idiots:D Pāri par 270 miljoniem runā krieviski, un šī valoda noriet. Tu tak esi daunis, mīļcilvēk.

   1. Hahaha saka: 11.04.2024 12:40 Tad lai runā tur krieviski tur savā krievijā. Te ir Latvija. Latvijā var nerunāt krieviski.

 7. Nez kāpēc te daži ar alternatīvo vēstures redzējumu par 50 okupācijas gadiem klusē un par rusifikāciju nerunā. Kāpēc tā? Angļu valoda ir laba un noderīga valoda. Tā ļauj cilvēkiem nopelnīt maizīti un arī izglītoties.

 8. Angļu valoda ir īsākais ceļš kā tikt pie informācijas. Var arī apgūt franču vai vācu valodu. Bet angļu valodā informācija, manuprāt, ir vieglāk pieejama. Un man uz valodām talanta nav, lai zinātu četras vai piecas valodas C (augstākajā) līmenī.

  Zemākā līmeņa amatos svešvalodas nav vajadzīgas, tas tiesa. Ja vietējie krievi pret latviešiem būtu pieklājīgi, tad viņi mācītos latviešu valodu un ikdienā lietotu to. Krievu valoda nav nepieciešama.

 9. Krievu valoda ir varen labs rusifikācijas ierocis. Un pie kā noved rusifikācija var redzēt uz krievijas pederācija satelītvalstu piemēra. krievijai blakus esošās Āzijas valstis slīkst nabadzībā. Un šo valstu darbspējīgie iedzīvotāji brauc uz krieviju pēc lielā rubļa. Bez krievu valodas var iztikt. Bet latviešu valodu un angļu valodu gan ir jāmāk, lai maizīte būtu. Pilns vēders ir laime sev un ģimenei.

 10. Skolnieciņ,tev jau nu vajadzētu zināt,kurš ir ķīmijas pamatlicējs un tabulas izgudrotājs.Tu spļauj akā no kuras pats dzer!

  1. Tas pajols tak zin tikai maut trandarta frāzes un saukļus. Ko no galvā drāzta var gribēt:D

  2. Ha saka: 11.04.2024 09:42 Mendeļejevs nav ķīmijas pamatlicējs. Anglijā un Francijā industriālā revolūcija notika visātrāk.
   Un pirms Mendeļejeva tā periodiskā tabula bija izdomāta, bet bišķu ar citu dizainu. Paralēli vel n-tie cilvēki strādāja šajā jomā. Pat ja Mendeļejevs būtu uz to brīdi miris, pareizo elementu secību atklātu tāpat tajā pašā desmitgadē. Un pēc Mendeļejeva nāves tabulas dizains arī ticis nedaudz mainīts.
   No krieva akas es nedzeru, jo dzīvoju Latvijā. Bet ķīmijas vēsturei bija veltītas lekcijas ķīmijas tehnoloģijas ievadkursā. Baigi daudz tur bija franču uzvārdu. Tu pašlaik citēji kādu padomju skolas līmeņa grāmatu. Bet es divus gadus nostudēju RTU. Arī bez krieviem bija zinātne. Pat ļoti labā līmenī.

   1. No akas 100% tu nedzer. Tu dzer samazgas, ko tev galvā iebāž tavi zombētāji:D Tagadējo “latviju” spilgti raksturo tādi personāži, kā tu. Jo dziļāk, jo labāk!:D Bedres dibens jau ir caursists:D

    1. 100% saka: 11.04.2024 15:45 Kā lielkrievu šovinistam aptrūkstas argumenti, lai pamatotu paša sāktos uzbraucienus, tā uzreiz sākas apsaukāšanās. Tipiska vate.
     Vai Latvija tev ir īstā vieta, kur dzīvot? Varbūt labāk prom uz krieviju? Sakravā koferi un brauc laimīgs uz savu senču dzimteni.

     1. Es jau esmu atbraucis. Prom brauksi tu, un tevveidīe. Pārsvarā lasīt sēnes uz UK.
      Un tu dzīvniek nebūsi tas, kas kaut vai mazliet noteiks kur kam braukt.

      1. 100% saka: 12.04.2024 11:03 Kāpēc man būtu jālasa sēnes Lielbritānijā? Ja manas zināšanas ir pietiekošas, lai uztaisītu sēņu fermu te? Es Latviju nepametīšu pat nelaimē. Es mīlu Latviju.

 11. Urrā,beidzot neslepjoties varēsim maziglītot jeb tālāk degradēt mūsu jau tā padumjo jauno paaudzi,uz priekšu padumjā latviešu tauta,tā vietā,lai padarītu ta jau mazo nāciju konkurētspēhīgāko,kas tiešā saistībā ar pēc iespējas vairāku valodu zināsanu,mēs savējos stumjam aizvien dziļāk atpalicībā,aplausi tiam ducim debiloīdu saeimā!!!

  1. Latviešu tētis saka 11.04.2024 22:09 Zinātnes valoda ir angļu valoda. Krievu valoda nav zinātnes valoda. Krievu valoda var būt labs kremļa propagandas pārneses vektors no cilvēka uz cilvēku, bet priekš zinātnes krievu valoda ir nekam nederīga.
   Angļu valodu es uztveru kā vieglāko, ērtāko ceļu, lai latvietis gūtu mūsdienīgas, inovatīvas zināšanas sev aktuālās tēmās. Bet krievu valodā bieži ir informācijas vakuums. Par nelaimi, es pārvaldu arī krievu valodu. To es nožēloju. Labāk būtu apguvis vācu vai franču valodu. Sliktākajā gadījumā lietuviešu valodu.

  2. Jums taisnība, bez krievu valodas mēs vēl vairāk mazizglītosimies.
   Par dižo krievu kultūru vislabāk var pārliecināties čatiņos- visi pliki vai puspliki, bezzobaini, kaut ko rij kameras priekšā, tā apliecinot, ka viņiem ir ko rīt, dzer grādīgo, atkal apliecinot savu statusu, ka ir ko dzert,, cits atraugājas, iet uz tualeti čatiņa laikā, tā apliecinot, ka nav jāiet laukā kārtoties un visa runa vieni vienīgi dižtautas spēka vārdi.

   Jā, mēs būsim milzu zaudētāji bez paviānu kultūras!

 12. Jebkura valoda,kaut čigānu,tā ir bagātība.Ar tiem pašiem ukraiņiem var sazināties tikai krievu valodā,jo retais māk angļu val.normālā sarunu līmenī

  1. Ha saka: 12.04.2024 08:58 Tad lai krievi mācās uz B līmeni latgaļu, lībiešu un prūšu valodas papildus latviešu valodai. Bet latvieši krievu valodu nemācīsies, nav ko okupācijas varas pēcnācēju priekšā zemoties. Angļu valoda ir laba. Vācu valoda ir laba. Franču valoda ir laba.
   Lielākā daļa cilvēku tāpat prot vien divas valodas. Trīs valodas starp C1 un B2 līmeni prot vel mazāk cilvēku. Četras valodas prast starp C1 un B2 līmeni var vien retais, kam ir dabas dots talants. Pietam poligloti parasti ir humanitāriji, kas eksaktās zinātnes un dabaszinātnes nevelk. Un tik daudz valodu kā četras valodas vairumam cilvēku nevajag. Krievu problēma, ka tiem divas vai trīs valodas iemācīties labā līmenī skaitās brīnums. Kas ar krievu babuļu smadzenēm ir netā? Ko latviski nemāk?

 13. Nu paldies Dievam! Beidzot tos smirdonas no sis valsts likvides!!! Sen jau bija laiks!! Vismaz lens progrsss ir sacies!! Sveti Rinkevicu! Mans karalis!

 14. Bail iedomāties,kad tāds pusrublis kā skolnieciņš iegūs kkādu speciālista apšaubāmu izglītības diplomu un sāks stradāt sava specialitātē,pasarg Dievs, ja no tāda būs atkarīgi cilvēki,klienti,tas nav kā te 2022 un co-tie tik palīgmateriāls pārejo labklājībai augstakais par setniekiem un durvju atverējiem-nu nenotirīs sniegu vai neatvers durvi,liela skāde bebūs,paši atversim vai sniegu piemīcīsim

  1. Tādi kā šis radījums ir lielākā puse no valdības. Mūsdienu norma. Jaunā realitāte. PAGAIDĀM.

  2. Esmu bijis uz zinātniskajām konferencēm LU DAC 7. stāvā. Tur pat kara bēgļi no Ukrainas (pētnieki) lasīja savas lekcijas ļoti labā angļu valodā. Un pat mācēja atbildēt uz jautājumiem. Krieviski neviens nerunā. Pat ja viņi to krievu valodu māk.
   Es strādāšu tādā vidē, kur bez krievu valodas var iztikt. Man būs vien latviski un angliski jāprot.

 15. Skolnieciņš saka:
  12.04.2024 14:58
  Sitā apdauzītā mēslu vabole pat nesaprot,ka par viņu visur ņirgājas,nu kur tik liels daunis var būt,tik tiešām nedod Dievs tāds ar diplomu dzīvē izies

  1. Tuši svet saka: 12.04.2024 23:02 Zinātne kreacionismu neatzīst. Kreacionisms nav zinātnes atzīts un ir pretējs zinātniskajam domāšanas modelim. Kaut kā tā.

  2. Tuši svet saka: 12.04.2024 23:02 Statistika rāda, ka krievu tautības pārstāvji uzrāda vislielāko cietumnieku skaitu Latvijā. Tu esi tipisks krievs.

   1. No 4261 Latvijas cietumos ieslodzīto vairāk nekā 41% – 1761 ir latvieši. Aiz viņiem visvairāk aiz restēm sēdošie ir krievi, čigāni, baltkrievi, ukraiņi, lietuvieši un poļi. Pārējo tautību pārstāvji ieslodzījumu vietās ieslēgto tautību pārstāvju ir saskaitāmi uz abu vai vienas rokas pirkstiem.

    1. HA saka: 13.04.2024 22:31 Tāds kremļa trollis kā tu būs nākamais cietumnieks. Tiesās tevi kā kolaborantu par sadarbību ar fašistisko krieviju.

 16. Komentāros aiz anonimitātes maskas slēpjas daži rusifikācijas aizstāvji. Internetā šie nelgas ir varoņi, bet dzīvē lūzeri.

 17. Paga paga, tu mums izdomāto statistiku , es tev reālo un tu esi dartanjans un es krievijas kolaborants?

  1. HA saka: 14.04.2024 09:10 Man vienalga ar kādu iesauku tevi krievijas drošības iestādes dēvē. Dartanjans vai kā savādāk. Tu esi krievijas kolaborants. Tāpēc arī krievu valodas lietojumu Latvijā tā aizstāvi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *