Attēlam ir ilustratīva nozīme

Pēc peldes Melnezerā sūdzas par niezi!

Redakcija saņēmusi kāda satraukta lasītāja jautājumu. Proti, bērni, kas pēdējo dienu laikā peldējušies Melnezerā Tukumā, sūdzējušies par pastiprinātu niezi. Vēl vairāk – daži pat šī iemesla dēļ vērsušies pie ārsta! Lasītāja interesējās, kas varētu būt iemesls šādai reakcijai un vai pašvaldība maz informēta par šiem gadījumiem? Vispirms ar jautājumu vērsāmies Veselības inspekcijā, kas, pirmkārt, apliecināja, ka jau saņēmuši ziņas par vairākiem šādiem gadījumiem Tukumā. Otrkārt, izteica pieņēmumu, ka tā varētu būt pēdējos gados izplatītā “peldētāju nieze“.

Kas tas ir? 

Ja  ūdenskrātuvē, kura tiek izmantota peldēšanai, ūdens plūsma ir lēna vai ūdens ir stāvošs (karjeri, ezeri), kā arī ja tajā ir novērota ūdensputnu un/vai ūdens zīdītāju klātbūtne, iespējams, ka ūdenstilpē ir savairojušies mikroskopiski parazīti,  kas var cilvēkiem ar jūtīgāku ādu izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu „peldētāju nieze”.

 

Inspekcija informē, ka alerģiska ādas reakcija pēc peldes, kas tiek dēvēta par  „peldētāju niezi” jeb cerkāriju dermatīts vasaras mēnešos ir  samērā izplatīta visā pasaulē un aizvien biežāk izplatās arī mūsu ģeogrāfiskajā zonā.  „Peldētāju niezi” izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un/vai ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Kāpuru stadija, kas izdalās no gliemežiem, var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem.

 

Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā un tie īsā laikā aiziet bojā. Vairumā gadījumu, ja ir konstatēta  „peldētāju  nieze”,  medicīniska palīdzība nav nepieciešama, simptomus var mazināt jebkurš pretalerģijas preparāts vai ādu nomierinošs losjons.

 

Lai izvairītos no nevēlamām sekām peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem, Inspekcija iesaka ievērot šādus higiēnas un piesardzības nosacījumus:

  • Bērniem un pārējiem iedzīvotājiem, kuri ir jutīgi pret dažādiem faktoriem, kas izraisa alerģiju, neizmantot peldvietu, ja ir zināma informācija par novērotiem gadījumiem, kad pēc peldes konstatēta „peldētāju nieze” un peldvietas apkārtējā teritorija liecina, ka ir iespējams ūdens piesārņojums ar mikroskopiskiem parazītiem (ja apkārtne ir purvaina, ūdenī  ir sastopami daudz gliemežu un ūdensputni, bebri, ūdensžurkas vai citi ūdens zīdītāji).
  • Noslaucīties ar dvieli tūlīt pēc peldes vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams, jo kāpuri ūdenī nemēģina tikt ādā, bet mēģina to darīt laikā, kad peldētājs ir atstājis ūdeni un āda pakāpeniski nožūst.
  • Nebarot ūdensputnus peldvietās un ūdenstilpēs, kuras tiek izmantotas peldēšanai, jo tas veicina putnu piesaisti noteiktai vietai.

 

Pašvaldībai svarīgi  būtu izvietot peldvietā informāciju par iespējamu ādas alerģiju pēc peldes, uzsver Veselības inspekcija. Kā pārliecinājāmies šodien, 29. jūlijā, šāds uzraksts pie peldvietas tiešām ir, kaut arī ne pārāk uzkrītošs. Jāpiebilst, ka, lai tiešām pārliecinātos, vai ūdenī ir šis mikroorganisms, kas izraisa alerģiskas reakcijas, būtu jāveic papildu ūdens analīzes. Par to, vai un kad tas tiek plānots, vairāk lasāms būs piektdienas, 1. jūlija, laikrakstā.

 

Komentāri

  1. Sunīšus vairāk peldiniet kopā ar bērniem un cilvēkiem! Būs ne tikai nieze vien.

  2. peldētāju nieze“.
    aa…etj.tulinj kautkada izdomata kovida vieta aizliegs vel peldet vai bus japeld arkadu kombinzonu tapat kaa veikalos jaiet ar sunjapurnu.niezes jums p…e nav?

    1. labi ka tu baigais gudrinieks.gudrinieki jau laikam neko vairak par 3 vardiem nespej izdomat.tapat kaa trijaas priedes apmaldities.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *