Attēlam ir ilustratīva nozīme

Norisināsies Sievietes Sirds veselības dienas

Lai pievērstu uzmanību sievietes sirds veselībai, izglītotu par izplatītākajiem riska faktoriem un iedvesmotu veselīgam dzīvesveidam, biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu februārī organizē izglītojošu un informatīvu akciju “Sievietes Sirds veselības dienas”.

Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais sieviešu nāves iemesls pasaulē un Latvijā – 2021.gadā no asinsrites slimībām mirušas 9 846 sievietes (7 066 vīrieši)*. Saskaņā ar “Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu”**, 24% sieviešu ir paaugstināts asinsspiediens, 61% sieviešu ir paaugstināts “sliktā” jeb ZBL holesterīna līmenis, 21% ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, 29% sieviešu ir liekais svars, bet 30% ir aptaukošanās (ķermeņa masas indekss virs 30), savukārt 15,2% sieviešu ikdienā smēķē.

 

Inese Mauriņa, biedrības ParSirdi.lv vadītāja: “Sirds jau pati pasaka priekšā, ja kaut kas nav kārtībā, ja paliek par smagu, ja zūd agrākā jauda… bet, vai mēs sadzirdam? Sievietes sirds veselības dienās vēlamies mudināt dāmas pārbaudīt savu sirds veselību vēl pirms “trauksmes zvaniem”. Tāpēc esam radījuši informatīvu materiālu “Sievietes Sirds”, kurā vienuviet atrodami gan praktiski padomi par veselību, ārstu konsultācijām, riska faktoriem, kā arī iedvesmojoši ieteikumi veselīgākai dzīvei.

Akcijas ietvaros šogad aicinām dāmas izmantot bezmaksas konsultācijas tiešsaistē ar kardioloģi, uztura speciālisti un endokrinoloģi. Savukārt, lai rastu iespēju arī mediķiem pārbaudīt savu sirds veselību, kopā ar Stradiņa slimnīcu un RSU Kardioloģijas Studentu zinātnisko pulciņu aicināsim slimnīcas kolektīva dāmas noteikt savus sirds veselības riskus, kā arī saņemt informatīvos materiālus.”

 

Sievietēm, salīdzinot ar vīriešiem, ir atšķirīgi sirds un asinsvadu slimību simptomi. Agrāk tika uzskatīts, ka tie ir netipiski, proti, simptomi izpaužas citādāk, tomēr jaunākie pētījumi pierāda, ka simptomi ir atšķirīgi un tāpēc tie nereti netiek laicīgi atpazīti, līdz ar to netiek precīzi diagnosticētas slimības un ārstēšanās ir novēlota.

 

Kustības Go Red For Women vēstnese Latvijā, kardioloģe prof. Iveta Mintāle: “Ir būtiski apzināties, ka tipiskas sāpes krūtīs vairāk raksturīgas vīriešiem, kamēr sievietēm tās ir atšķirīgas – diskomforts, slikta dūša, tirpšana, nogurums. Pētījumi apliecina, ka stenokardijas gadījumā sāpes krūšu kurvī ir 42% vīriešu, bet tikai 31% sieviešu.

Tāpēc ir svarīgi savlaicīgi (vēl pirms parādās kādi no simptomiem) pārbaudīt savu veselību – izmērīt savu asinsspiedienu un pulsu, noteikt holesterīna un cukura līmeni asinīs, zināt savu kopējo riska faktoru profilu un kopā ar ārstu izvērtēt labāko taktiku, lai novērstu sirds veselības katastrofas nākotnē. Vēlos vēlreiz atgādināt trīs pamatlietas,  kuras jāievēro jebkurā vecumā, lai nodzīvotu garāku, veselīgāku un aktīvāku dzīvi: nedrīkst smēķēt, pareizi jāēd un jāsporto, saglabājot optimālu svaru!”

Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof.Andrejs Ērglis: “Sievietes sirds ir ļoti plaša. Tajā ir vieta bērniem, cilvēkiem, darbam, mājām, dabai un mākslai, svētkiem un ikdienai… Mēs cienām un apbrīnojam jūs par to, ka spējat tik daudz un visu! Tomēr ļoti gribētos jums lūgt un novēlēt – atcerieties arī par sevi, savu veselību un pirmkārt par to, jo, palīdzot sev, jūs palīdzat arī saviem tuvajiem.”

  • Bezmaksas veselības konsultācijas tiešsaistē

No 6.-28.februārim aicinām konsultēties ar pieredzējušām un zinošām ārstēm – kardioloģi, endokrinoloģi un uztura speciālisti tiešsaistes platformā Medon.
Saņemt konsultāciju ir ērti un vienkārši, neizejot no mājas vai pat darba vietas. iss, kas nepieciešams, ir dators vai viedtālrunis un interneta pieslēgums. Lai pieslēgtos, būs nepieciešams sevi identificēt, izmantojot Smart-ID vai internetbanku. Pieteikšanās konsultācijām no 3. februāra: www.medon.lv

  • Izglītojošs materiāls sievietēm

Biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar kardiologiem un uztura speciālistiem izstrādājusi izglītojošu un iedvesmojošu informatīvo materiālu “Sievietes sirds”, ar kura saturu var iepazīties un lejuplādēt te: https://www.parsirdi.lv/wp-content/uploads/2022/01/Sievietes-sirds_%C5%BEurn%C4%81ls.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *