Attēlam ir ilustratīva nozīme

No 1. jūlija ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojumi – tikai ar licenci  

No rītdienas, 1. jūlija, grāmatvedības ārpakalpojumus drīkst sniegt tikai tie grāmatveži, kuri ir saņēmuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izsniegtu licenci. Licencēšanas sistēma, kas izstrādāta un ieviesta ciešā sadarbībā ar grāmatvežu nozari, sniegs kvalitātes un drošības garantijas patērētājiem, cels pakalpojumu kvalitāti, mazinās ēnu ekonomikas riskus un palielinās Latvijas ekonomikas starptautisko uzticamību.

Ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana ir valstiski atzīts mehānisms, kas palīdz noskaidrot, kurš no pakalpojumu sniedzējiem ir kompetents un uzticams. Vienlaikus, ņemot vērā grāmatvežu lielo lomu tiesiskas ekonomikas vides veidošanā, tai skaitā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas kontekstā, grāmatvežu licencēšanai ir būtiska loma sakārtotas un tiesiskas ekonomikas veidošanai.

Licencēšanas sistēmas ieviešana Latvijā notika sadarbībā ar Latvijas Republikas Grāmatvežu asociāciju. Prasība pēc licences  attiecas gan uz uzņēmumiem, kas sniedz grāmatvedības ārpakalpojumus, gan arī uz fiziskajām personām, kas grāmatvedības ārpakalpojumu sniedz kā saimnieciskās darbības veicēji.

VID aicina ikvienu uzņēmēju, kurš jau izmanto vai vēl tikai plāno izmantot ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojumus, pārliecināties, vai izvēlētais ārpakalpojuma grāmatvedis vai grāmatvedības uzņēmums ir licencēts. Informācija par izsniegtajām licencēm ir pieejama VID tīmekļvietnes www.vid.gov.lv sadaļas “Publiskojamo datu bāze” apakšsadaļā “Licencēto ārpakalpojuma grāmatvežu reģistrs”.

Kopš 2021. gada 1. jūlija, kad tika noteikts licencēšanas pārejas periods, ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem ir izsniegtas 2 214  licences, no tām lielākā daļa – 1 793 licences jeb 81 % no visām izsniegtajām licencēm – ir izsniegtas uzņēmumiem, savukārt 421 licences jeb 19 % – fiziskajām personām, kas grāmatvedības ārpakalpojumu sniedz kā saimnieciskās darbības veicēji. VID šobrīd ir reģistrēti 5 261 ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji.

Par darbību bez licences Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (78.panta 1. daļa)  grāmatvedim ir noteiktas soda sankcijas – tas var būt brīdinājums, soda nauda vai apturēta darbība, vai noteikts pagaidu aizliegums atbildīgajai personai pildīt pienākumus.

VID turpina izsniegt licences

Vienlaikus atgādinām, ka licenču izsniegšana turpinās. Tādēļ aicinām visus ārpakalpojuma grāmatvežus, kuri vēlas turpināt savu profesionālo darbību, kā arī tos, kuri vēl tikai plāno sākt darboties šajā jomā, vērsties VID ar iesniegumu licences saņemšanai.

Kā saņemt licenci?

Licences saņemšanai ir nepieciešam profesionālā kvalifikācija, profesionālā pieredze, Iekšējā kontroles sistēma (IKS), civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise un valsts nodevas apmaksas dokuments.

Licenci var saņemt attālināti – Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), aizpildot iesnieguma veidlapu “Iesniegums ārpakalpojuma grāmatveža licences saņemšanai” (EDS- Dokumenti – No veidlapas – Citi – Ārpakalpojuma grāmatveža licence).

VID iesniegumu izskata un lēmumu par licences izsniegšanu vai atteikumu izsniegt licenci pieņem viena mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas.

Plašāka informācija par nosacījumiem licences saņemšanai un likumā noteiktajiem izņēmuma pieejama VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv sadaļā “Uzņēmējiem” – “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana” – “Par ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšanu”. Tāpat aicinām noskatīties VID tiešsaistes semināra “Ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana un iekšējās kontroles sistēmas pamatprincipi” ierakstu, kā arī izmantot semināra izdales materiālus un lektores sniegtās atbildes.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *