Attēlam ir ilustratīva nozīme

Lai grūtāka dzīve uzturlīdzekļu nemaksātājiem

Otrdien, 14. februārī, Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā”, kura mērķis ir pilnveidot no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (turpmāk – Fonds) izmaksāto uzturlīdzekļu atgūšanas mehānismus, lai nodrošinātu bērnu tiesību aizsardzību, motivētu parādniekus pildīt likumā noteikto pienākumu – nodrošināt bērnu ar uzturlīdzekļiem, kā arī segtu parādsaistības pret Fondu.

Saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (turpmāk – Fonda administrācijas) datiem šobrīd kopējais parāda apmērs valstij pārsniedz 345 miljonus eiro. Izmaiņas paredz piemērot parādniekiem šobrīd noteiktos ierobežojumus arī pēc tam, kad uzturlīdzekļu izmaksa izbeigta, bet parādniekam uzkrāts parāds, ja parādnieks neturpina to segt, t.i.:

 • informācija par parādnieku pieejama portālā www.latvija.gov.lv;
 • transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas izmantošanas aizliegums;
 • šaujamieroča atļaujas darbības apturēšana.

Tāpat Fonda administrācijai būs tiesības bez maksas saņemt informāciju no kredītinformācijas birojiem  gan par visām Fonda parādnieku uzņemtajām saistībām, kuras tiek pildītas, gan arī par kavētajām saistībām. Tā noskaidrojot, vai parādniekam ir bijuši līdzekļi, kurus viņš izvēlējies novirzīt, piemēram, auto līzingam, nevis bērna uzturlīdzekļiem. Šādā gadījumā Fonda administrācija, konstatējot pazīmes, kas varētu norādīt uz parādnieku ļaunprātīgu uzturlīdzekļu nemaksāšanu, vērstos kompetentās iestādēs ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu par izvairīšanos no bērna uzturēšanas.

Tāpat plānots noteikt aizliegumu parādniekiem cedēt savus prasījumus, nododot prasījuma tiesību, un secīgi no tā izrietošo tiesību saņemt naudas līdzekļus, citai persona.

Nereti Fonda parādnieki saņemot naudu, kas viņam pienākas, piemēram, kā apdrošināšanas atlīdzība, to pārvirza citam saņēmējam, lai izvairītos no uzturlīdzekļu parāda segšanas. Turpmāk grozījumi likumā liegs to darīt.

 

Plānots, ka izmaiņas likumā stāsies spēkā 2023. gada 1.aprīlī. Likumprojekts pieejams Tiesību aktu projektu publiskajā portālā.

Komentāri

 1. Kā es samaksāšu uzturlīdzekļus,ja man liegs vadīt auto? Esmu šoferis. Par to jūs padomājāt pirms pieņēmāt tādu likumu?

  1. A tev kāds spieda peldināt?:) Vai,nu labi – sanāca, bet kāpēc savam bērnam nemaksāji? Kad pēdējo reizi interesējos, šie no tīra gaisa nepārtiekot….

   1. Ja mana bijusi kopojas ar citu un es uzinaju un aizgaju,bet mazais palika pie vina,kadel man maksat!?

    1. Dunduk, tāpēc, ka tas ir TAVS bērns!
     P.S. Reizēm aizdomājos, ka šitādām tuparilām vajadzētu ne tikai tiesības, bet arī pasi, nez, iespēju balsot atņemt. Nu ta nafig!

  2. Kaut kāda palīgskolas līmeņa atruna.
   Visu laiku šoferēji un tāpat nemaksāji alimentus.
   Beidz liekuļot, tev tavu bērnu liktenis ir pilnīgi vienaldzīgs un šai vienaldzībai nav nekāda sakara ar autotiesību esamību.

 2. Ja es maksatu tiesu ispilditajiem tad mani berni bada nomirtu nejau visi kas nemaksa valstij nemaksa berniem normalus berna pabalstus vajag maksat valstij lielakie bernu nideji latvija ir latvijas valsts un tiesu ispilditaji kuri doma tikai par saviem procentiem nevis tie tēvi es savus izaudzinaju iskoloju tikai apejot tiesu ispilditajus un valsti bet ja daritu pec vinu likumiem tad butu bomzis un berni butu bomži debila valsts

  1. Neliekuļo vateniek volodja, ne jau bērni tevi interesē, tavs uzdevums ir nozākāt Latviju !

  2. Tu taču varēji arī maksāt lielāku alimentu summu tieši mātes kontā ar mērķi Alimenti. Nekādu problēmu un nekādu tiesas izpildītāju. Ja ir kādas problēmas no mātes puses, tad vienmēr ir iespējami tiesas darbi.

 3. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to find any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is wanted on the web, somebody with a bit originality. helpful job for bringing something new to the web!

 4. You are my breathing in, I have few blogs and rarely run out from to post .

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *