Labākās mājas savvaļas dzīvniekiem ir savvaļa!

Vairumam dzīvnieku un putnu jau šobrīd ir piedzimuši vai izšķīlušies mazuļi, tāpēc tuvākajos mēnešos ir liela iespējamība sastapt jaunos zaķēnus, alnēnus, stirnas, mežacūkas un citus zvērus dabā. Savvaļas dzīvnieka mazulis bez vecāku uzraudzības var palikt ilgāku laiku. Tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka vislabākā palīdzība dabā pamanītam putna vai dzīvnieka mazulim ir likt to mierā un netraucēt. Savukārt pieaugušajiem dzīvniekiem palīdzība sniedzama, vien konsultējoties ar speciālistiem.   

“95% situāciju ir pilnīgi dabiski, ka dzīvnieku mazuļi ir vieni paši. Pirms iejaukties, svarīgi ir pārliecinies, vai dzīvniekam patiešām ir vajadzīga palīdzība. Savvaļā ir ierasts, ka mātes atstāj savus mazuļus bez uzraudzības vairāku stundu garumā dažādu iemeslu dēļ. Pieauguša dzīvnieka pastāvīga klātbūtne piesaista plēsēju uzmanību, tādēļ, lai pasargātu mazuļus, tie lielākoties ir vieni,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Glābjot dzīvnieku, kam glābšana nav nepieciešama, samazinās tā izdzīvošanas iespējas. Tāpēc labākais risinājums, kā palīdzēt, ir netuvoties un atstāt to savā vaļā. Savvaļas dzīvnieku nedrīkst aiztikt vai traucēt. Piemēram, novērot ilgu laika sprīdi, glaudīt, pacelt, fotografēt. Daudziem dzīvnieku mazuļiem, kas izskatās pamesti, ir vecāki, kas tos pieskata, baro un aizsargā no attāluma.

Patvaļīga dzīvnieka (arī putna) izņemšana no tā dabiskās vides ir aizliegta un lielākoties nav nepieciešama. To drīkst darīt tikai ar savainotu dzīvnieku, lai to nogādātu patversmē vai zooloģiskajā dārzā.

Latvijā uzdevums rūpēties par bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušiem dzīvniekiem ir deleģēts pašvaldībām. To atbilstoši kompetencei un pieejamajiem resursiem palīdz īstenot Dabas aizsardzības pārvalde, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, dzīvnieku patversmes un veterinārārsti. Piemēram gadījumos, ja dzīvnieks ir savainots, jāziņo pašvaldībai, savukārt, ja dzīvnieks ir iesprūdis, sapinies, iesprostots, iekritis, ielūzis un pats nespēj atsvabināties vai izkļūst no sprosta, jāzvana Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruņa numuru 112.

Pārvaldes eksperti vietnē www.neizdzesdzivibu.lv ir apkopojuši galveno informāciju par savvaļas dzīvnieku un to mazuļu aizsardzību, atbilstošāko rīcību, sastopoties ar tiem, kā saudzēt, kad un kā palīdzēt savainotiem dzīvniekiem un kam ziņot par palīdzības nepieciešamību. Ja nepieciešams padoms par radušos situāciju ar savvaļas dzīvniekiem vai mazuļiem, iespējams arī sazināties ar pārvaldes speciālistiem, sūtot e-pastu uz info@daba.gov.lv.

Latvijā visbiežāk sastopamās savvaļas zīdītāju sugas ir aļņi, brieži, lapsas un stirnas. Cilvēku tuvumā bieži sastopami arī eži, zaķi, pūces un vāveres.

Komentāri

  1. Cik labi ka uz pasaules mums blakam vel ir kas tik tiirs neskarts un patiess…dzivnieki…vismaz neaiztieciet tos..vini pieder savvalai..un brivibai…jo mes cilveki esam to zaudejusi..kapec..jo vienner bus kads kas velesies mus paverdzinat.

  2. Diemzel ari eziisu paliek arvien mazak..vai tiesam nakotnee mees tos redzesim pasaku gramatas un enciklopedijas…savaa viensetaa sogad neesmu redzejusi nevienu…pagajuso vasaru vienu..ari uz celiem biezi nobrauktos…kadreiz to bija daudz..vakaros pa tacinu kukumu uzmetis vecais ezis soloja uz vakarinam.gluzi kaa pasakaa..kadreiz katraa viensetaa bija gotinas ..un pienu blodinaa ieleja ari ezim…..ai pat zalktis saja list uz majam vakarinas….eziti gribejas samilot bet adatu kunkulis nemaz to nevelas savelas kamolaa un puksk..ari gotinas laukos ir tikai retums..un ruc tijai zales plaveji…mani sencisi ir aizgajusi laikmetam lidz.ar visu savu bagatibu..gotinu gabampulku…bet ezisi momirst no parlieku lielas agrokimijas…saudzesim dabu..lai ezis vakaros nak ciemos…lai kaut kur vel sastaptais adatainis nejustos ka ezitis miglaa

    1. Ja godiigi tad es pat vairs neatceros kad peedeejoreiz redzeeju dziivu eziiti un vareeju samiilot vinu.

  3. Noskatijos multfilmu ezitis miglaa…cik tomer sirsnigas vienkarsas bet garigi bagatas ir musu pagatnes laika multfilmas kino klasika..domaju .ko musu berni skatas un ko iegust no musdienu filmam sodien..kad par galvenam vertibam uzskata nevis cilvecigumu.. bet izglitibu naudu karjeru attistibu un virzibu…vai nav ta visa par daudz..sai degradacijas un antihumanisma laikmetaa…..ka garigas emocionalas un sevis bagatibasanas ar moralam vertibam..ir zudusas…ezitis dodas pie drauga lacena zvaigznes skaitit.celojums pardomu bagats…bet galamerkis ar domu cik labi ka esam mes kopaa..ar draugu..ar to es ari gribetu novelet ezitim nepazust miglaa bet but ar muns cilvekiem uz sis planet’as kopaa..un cilvekiem jasaprot..ka katram mums ir dota sava sutiba un butiba nozime un vieta uz sis planetas….kur visiem jadzivo….varbut vajadzetu apsesties uz solina vakaraa ka ezitim un skaitot zvaigznes pardomat dzivi.

      1. Adel neko nav mainijusi vina bija ir un paliks lauku sieva…pie tam es nejutos atstumta es jutos pagodinata ka varu hetrauceti viena atpusties sajaa portalaa bez bombokatiem un visadam algotam padauzam ..nekaa nav jaukaja par vientulibu portalaa..un pardomam par rakstiem.ne arvienu nav jadiskutee un jakaskejas..vai ne…dodies pie savejiem sudavabaliem .un mani vairak netraucee..ar labu nakti.

  4. Ja godiigi tad es pat vairs neatceros kad peedeejoreiz redzeeju dziivu eziiti un vareeju samiilot vinu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *